ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներին հյուրընկալել են «Հայաստան» խմբակցության անդամները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը եւ խմբակցության ներկայացուցիչները նոյեմբերի 4-ին հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենի եւ Բորիանա Աբերգի հետ:
Սեյրան Օհանյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմին եւ դրա հետեւանքներին: Խմբակցության ղեկավարի կարծիքով՝ միջազգային հարթակներում պետք է բարձրաձայնել, որ պատերազմը ոտնձգություն էր Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ապրելու եւ արարելու իրավունքի դեմ: Ընդգծվել է, որ ադրբեջանաթուրքական տանդեմը պատերազմի ընթացքում հանցագործություններ է կատարել արցախահայության նկատմամբ, օգտագործել արգելված զինամթերք, մինչ օրս շարունակում է պղծել պատմամշակութային արժեքները: Սեյրան Օհանյանն անթույլատրելի է համարել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումը, ինչն արվում է հեռահար նպատակներով:
Կիմո Կիլյունենի խոսքով՝ երբ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ԵԽ-ին անդամակցում էին, հստակ էր, որ միայն խաղաղ ճանապարհով է խնդրի լուծումը նախատեսվում: «Մենք մտահոգված ենք պատերազմական իրավիճակով, մարդու իրավունքների խախտումներով»,-ասել է համազեկուցողը:
Խմբակցության անդամներն անդրադարձել են մեր երկրում ժողովրդավարական գործընթացներին, խոսքի ազատության հիմնախնդիրներին, դատաիրավական ոլորտի բացթողումներին, Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններին: Արամ Վարդեւանյանն անդրադարձել է, մասնավորապես, ընդդիմադիր պատգամավորների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի անթույլատրելիությանը՝ դա դիտարկելով պատգամավորի անձեռնմխելիության իրավունքի խախտում: Նա անընդունելի է համարել ԸՕ-ի փոփոխություններն անմիջապես ընտրությունների նախաշեմին: Պատգամավորը կարծիք է հայտնել, որ թեպետ ԸՕ-ում փոփոխություններ արվել են, սակայն հստակ չեն հատկապես ընտրարշավին, կուսակցությունների ֆինանսավորմանը վերաբերող կարգավորումները:

253260740_187961176845639_5699692080203945662_n
4 ноября руководитель фракции Национального собрания Армении «Армения» Сейран Оганян и представители фракции встретились с содокладчиками мониторинговой комиссии ПАСЕ по Армении Кимо Киллуненом и Борианой Аберг.
Сейран Оганян коснулся 44-дневной войны и ее последствий. По мнению главы фракции, на международных площадках следует озвучивать, что война была посягательством на право народа Арцаха жить и творить на своей исторической родине.
Было подчеркнуто, что азербайджано-турецкий тандем во время войны совершал преступления против армян Арцаха, применял запрещенное оружие и ныне продолжает осквернять исторические и культурные ценности Арцаха.
Сейран Оганян счел недопустимым вторжение Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, которое имеет дальние цели,.
По словам Кимо Киллунена, с начала членства Армении и Азербайджана в Совете Европы, было ясно, что необходимо только мирное разрешение конфликта. «Мы обеспокоены военной ситуацией и нарушениями прав человека», - сказал он.
Члены фракции коснулись демократических процессов в нашей стране, вопросов свободы слова, недостатков в судебной сфере, изменений, внесенных в Избирательный кодекс. Арам Вардеванян, в частности, сослался на недопустимость возбуждения уголовных дел против депутатов оппозиции, посчитав это нарушением депутатского права на неприкосновенность. Он счел недопустимым внесение поправок в Избирательный кодекс непосредственно накануне выборов. Депутат выразил мнение, что, несмотря на внесение изменений в Избирательный кодекс, правила проведения избирательной кампании и финансирования партий не определены.
Содокладчики подчеркнули необходимость сотрудничества как с оппозиционными, так и с правительственными силами.