ՀՀ կառավարությունն ու Ֆրանսիան առաջիկայում կմշակեն համատեղ գործողությունների ու ծրագրերի «ճանապարհային քարտեզ» (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր նորանշանակ դեսպան Անն Լույոյին:
Վարչապետը ողջունել է տիկին դեսպանին Հայաստանի Հանրապետությունում և  շնորհավորել նրան նշանակման առիթով: «Մեր երկրների միջև հաստատված առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների մասին շատ բան կարելի է ասել և ամբողջը դրական շեշտադրումներով: Երբ մտածում եմ Ֆրանսիայի և Հայաստանի հարաբերությունների մասին ու փորձում եմ պատասխանել հարցին, թե ի՞նչ կարող ենք անել այդ հարաբերությունների համատեքստում, միանշանակ պատասխան եմ ստանում, որ պիտի կարողանանք ուժեղացնել մեր համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում, որովհետև մնացած ոլորտներում կամ ամեն ինչ արել ենք, կամ ամեն ինչ անելու ճանապարհին ենք:
Եվ սա չափազանց կարևոր եմ համարում մեր քաղաքական հարաբերություններն ամրապնդելու ու ավելի արդյունավետ դարձնելու իմաստով: Ուրախ եմ արձանագրել, որ կարծես այս հարցում Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ, իմ բարեկամ Էմանուել Մակրոնը նույնպես այդպիսի պատկերացում ունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է Ֆրանսիայի դերը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության, ԼՂ հարցի ու խաղաղ բանակցությունների արդյունավետության, հակամարտության կարգավորման առումով: «Կրկին ողջունելով Ձեզ՝ հույս ունեմ, որ ահա այս հարցերի համատեքստում նոր ակտիվություն կցուցաբերվի Ձեր նշանակման արդյունքում և նախկինում մեր ունեցած հարուստ օրակարգը նաև կնշանավորվի ու կարժանավորվի նոր ձեռքբերումներով»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Դեսպան Լույոն շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ հյուրընկալության համար և նշել. «Ֆրանսիայի դեսպանի համար Հայաստանը մի հերթական երկիր չէ: Ինձ համար շատ լուրջ պատասխանատվություն է լինել Ֆրանսիայի դեսպան Հայաստանում՝ հաշվի առնելով ինչպես մեր հարաբերությունների երկարատև բնույթն ու ակտիվությունը, այնպես էլ, պարոն վարչապետ, Ձեր անձնական հարաբերությունը մեր երկրի նախագահի հետ»,- ասել է Անն Լույոն և վարչապետին փոխանցել Էմանուել Մակրոնի ջերմ ողջույնները:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր գործունեության ընթացքում կանի ամեն ինչ՝ մեր երկրների քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները նոր թափով առաջ մղելու համար: Տիկին Լույոն հավելել է, որ նախատեսվում է ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ առաջիկայում մշակել համատեղ գործողությունների ու ծրագրերի «ճանապարհային քարտեզ»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է ֆրանսիական ընկերությունների ներգրավմամբ, մասնավորապես տարբեր ենթակառուցվածքային ու ծրագրերում վերջիններիս մասնակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, այդ թվում՝ Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 մլրդ եվրոյի ծրագրային փաթեթի իրականացմանը, Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում համագործակցությանը, մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական առաջ մղմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ակտիվացման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջան նախատեսվող այցի կարևորության, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:

Правительство РА и Франция в ближайшее время разработают «дорожную карту» совместных действий и программ (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо.
Глава правительства поприветствовал посла в Армении и поздравил ее с назначением. «О привилегированных отношениях, сложившихся между нашими странами, можно сказать многое, причем все с позитивным акцентом. Когда я думаю об отношениях между Францией и Арменией и пытаюсь ответить на вопрос, что мы можем сделать в контексте этих отношений, прихожу к однозначному ответу: мы должны укрепить наше сотрудничество в экономической сфере, потому что в других сферах мы или сделали, или будем делать все возможное.
И я считаю это очень важным с точки зрения укрепления наших политических отношений и повышения их эффективности. Рад отметить, что, кажется, у президента Французской Республики, моего друга Эммануэля Макрона, тоже идентичный подход», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул роль Франции в контексте сопредседательства в Минской группе ОБСЕ, нагорно-карабахского конфликта и эффективности мирных переговоров, а также урегулирования конфликта. «Еще раз приветствую Вас и надеюсь, что в контексте указанных вопросов в результате Вашего назначения будет проявлена новая активность и богатая повестка дня, которая у нас была в прошлом, также будет ознаменована новыми достижениями», - сказал глава правительства.
Посол Луйо поблагодарила премьер-министра за теплый прием и отметила: «Для посла Франции Армения - не очередная страна. Для меня очень серьезная ответственность быть послом Франции в Армении, учитывая как долгосрочный характер и активность наших отношений, так и, господин премьер-министр, Ваши личные отношения с президентом нашей страны», - сказала Анн Луйо, передавая премьер-министру теплые приветствия от Эммануэля Макрона.
Посол заверила, что в ходе своей деятельности приложит все усилия, чтобы придать новый импульс политическим и экономическим отношениям наших стран. Г-жа Луйо добавила, что в ближайшее время в сотрудничестве с правительством Армении планируется разработать «дорожную карту» совместных действий и программ.
Премьер-министр подчеркнул, что правительство Армении заинтересовано в привлечении французских компаний, в частности в участии последних в различных инфраструктурах и программах.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с отношениями Армения-ЕС, в том числе реализацией пакета программ в размере 2,6 млрд евро для Армении, сотрудничеством в рамках программы Восточного партнерства, а также поступательным продвижением демократических реформ в нашей стране.
Состоялся также обмен мнениями об активизации переговорного процесса по нагорно-карабахскому конфликту, важности предстоящего визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион и происходящих на Южном Кавказе процессах.