Թե Հայաստանը ինչ է զիջել ռազմագերիների դիմաց, մենք չգիտենք․ Բորիս Նավասարդյան (տեսանյութ)
«Կարծում եմ, երկկողմանի զիջումների գործընթաց է գնում, իսկ թե Հայաստանը ինչ է զիջել ռազմագերիների դիմաց, մենք չգիտենք։ Հակառակ դեպքում որևէ պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու Ադրբեջանը պետք է գնար այդ քայլին»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը՝ անդրադառնալով երեկ Ադրբեջանից 5 գերիների վերադարձին։
Մինչ այդ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե պատրաստ է փոխանցել բոլոր քարտեզները, եթե Ադրբեջանը կվերադարձնի բոլոր գերիներին։ Արդյո՞ք քարտեզներ են փոխանցվել։
«Կամ այլ բան է, կամ քարտեզների խոստում է եղել։ Սա այն թեման է, որի շուրջ իշխանությունների կողմից թափանցիկություն չկա, և միգուցե դա արդարացված է։ Չեմ բացառում, որ ընդհանուր առմամբ դրական գործընթաց է գնում»,- հավելեց ԲՆավասարդյանը։
Վերջինս անդրադարձավ նաև Թուրքիայի ու Ռուսաստանի կողմից առաջ քաշված «3+3» մոդելին և ասաց, թե ցանկացած ձևաչափ, որը նվազեցնում է ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի մասնակցությունը մեր տարածաշրջանային գործընթացներում, Հայաստանի համար վտանգավոր է։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինն այս շաբաթ Թբիլիսիում պատասխանելով այդ նախաձեռնությանը՝ Վրաստանի հնարավոր մասնակցության հարցին՝ ասել է․
«նախքան ցանկացած նոր հարթակի մասին խոսելը, ՌԴ-ն, որը օկուպացրել  է Վրաստանի տարածքի 20% -ը, պետք է կատարի 2008թ հրադադարի պայմանագիրը»:
Այդ այցի ժամանակ Օսթինն ու Վրաստանի պաշտպանության նախարարը պաշտպանական գործընկերության հուշագիր էին ստորագրել։ Արդյոք այդպիսով ԱՄՆ-ը ազդարարում է անմիջական մուտք Հարավային Կովկաս։
«ԱՄՆ-ն կորոշի՞ այստեղ այլ ներկայություն ունենալ բացի Թուրքիայից, պարզ կլինի, եթե, ասենք՝ Վրաստանում բացվի ամերիկյան ռազմակայան։ Համաձայնագրի ստորագրումը կարելի է դիտարկել որպես այդ ուղղությամբ մտածելու մտադրություն։ Բայց դա շատ հանգամանքներից է կախված, աշխարհաքաղաքական հայեցակարգերից, որոնք ԱՄՆ-ում կմշակվեն Հարավային Կովկասի նկատմամբ։ Նաև ֆինանսական հնարավորությունների հարց է։ Եթե ռազմակայանը ստանում է համապատասխան ֆինանսավորում, դա նշանակում է շատ մեծ խաղադրույքներ են այնտեղ դրվում»,- հավելեց ԲՆավասարդյանը։

Думаю, идёт процесс обоюдных уступок: Борис Навасардян (видео)
«Думаю, идёт процесс обоюдных уступок, а что Армения уступила за военнопленных – мы не знаем. В противном случае я не вижу причины, почему Азербайджан должен был пойти на этот шаг», - сказал в беседе с «А1+» президент Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, касаясь вчерашнего возвращения 5 пленных из Азербайджана.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что готов передать все карты, если Азербайджан вернет всех пленных. Были ли переданы карты?
«Либо это другое, либо было обещание карт. Это та тема, вокруг которой со стороны властей нет прозрачности, и возможно, это оправданно. Не исключаю, что в целом идёт позитивный процесс», - добавил Б. Навасардян.
Последний также коснулся выдвинутой Турцией и Россией модели «3+3» и сказал, что любой формат, который снижает участие ЕС и США в наших региональных процессах, опасен для Армении.
Напомним, что министр обороны США Ллойд Остин, на этой неделе в Тбилиси, отвечая на вопрос о возможном участии Грузии в этой инициативе, сказал:
«Прежде чем говорить о какой-либо новой платформе, Россия, оккупировавшая 20% территории Грузии, должна выполнить соглашение о прекращении огня 2008г.»
В ходе этого визита Остин и министр обороны Грузии подписали меморандум об оборонном партнерстве. Не сигнализируют ли этим США о прямом выходе на Южный Кавказ?
«Решат ли США иметь здесь присутствие, помимо Турции, станет ясно, если, скажем, в Грузии откроется американская военная база.  Подписание соглашения можно рассматривать как намерение подумать в этом направлении. Но это зависит от многих обстоятельств, от геополитических концепций, которые будут разработаны в США в отношении Южного Кавказа. Это еще и вопрос финансовых возможностей. Если военная база получает соответствующее финансирование, значит там делаются очень большие ставки», - добавил Б. Навасардян.