Գլխավոր շտաբի պետն ընդունել է ԿԽՄԿ պատվիրակությանը
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի համագործակցությունը, նախանշել փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հետագա քայլերը, քննարկել առաջիկա համատեղ ծրագրերն ու փոխգործակցության նոր ուղղությունները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ ՀՀ զինված ուժերում դասընթացների կազմակերպման, գիտական-մեթոդաբանական պարապմունքների իրականացման հարցերին, սահմանվել են ժամկետներ։
Գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը կարևորել է ԿԽՄԿ-ի դերը 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհայտ կորած, գերեվարված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ճակատագրերի պարզաբանման գործում: Իր հերթին՝ Թիերի Ռիբոն նշել է, որ պատվիրակությունն իր լիազորությունների շրջանակներում անում է առավելագույնը՝ վերոնշյալ հարցին լուծում տալու համար։

Начальник Генштаба принял делегацию МККК
Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении генерал-лейтенант Артак Давтян 18 октября принял главу делегации Международного комитета Красного Креста в Армении Тьерри Рибо.
В ходе встречи стороны высоко оценили сотрудничество Вооруженных сил Армении и Международного комитета Красного Креста в Армении, наметили направленные на повышение эффективности сотрудничества дальнейшие шаги, обсудили предстоящие совместные программы и новые направления сотрудничества. Особое внимание было уделено вопросам организации тренингов по международному гуманитарному праву в Вооруженных силах Армении и проведению научно-методических упражнений, установлены сроки проведения отмеченных мероприятий.
Генерал-лейтенант Артак Давтян подчеркнул важность роли МККК в выяснении судьбы пропавших во время 44-дневной войны без вести военнослужащих, пленных и мирных жителей, удерживаемых в Азербайджане. В свою очередь Тьерри Рибо отметил, что делегация в рамках своих полномочий делает все возможное для решения вопроса.