Ադրբեջանի դիմահար կրակոցներն արձանագրվել են հայկական կողմում տեղադրված տեսախցիկների կողմից․ ԱՀ ԱԱԾ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին2020թ. հոկտեմբերի սկզբներից սկսած ադրբեջանական կողմը միտումնավոր թույլ է տալիս 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ՀՀ վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի նախագահների կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության խախտում և արցախա-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում իրականացնում է սադրիչ գործողություններ: Դրանք մեկնարկել են Մարտակերտ քաղաքում քաղաքացիական խաղաղ բնակչի սպանությամբ և շարունակվել շփման գծի տարբեր հատվածներում:Այս մասիրն տեղեկացնում է ԱՀ ԱԱԾ-ն։
Եթե նախկինում կրակոցները հաճախ կրել են նախազգուշական նպատակ և ուղղված չէին հայ զինծառայողներին, ապա վերջին օրերին կտրուկ փոփոխվել է կրակոցի ուղղությունը` որպես թիրախ ընտրելով արդեն մարդկային կյանքերը:
Երեկ Մարտունու շրջանի Նոր շեն համայնքի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքից թիրախային գնդակոծության է ենթարկվել նույն գյուղի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու նպատակով դրա մոտակայքում տեղակայված հայկական դիրքը:
Դիմահար կրակոցներն արձակվել են այն աստիճան բացահայտ, որ դրանք արձանագրվել են հայկական կողմում տեղադրված տեսախցիկների կողմից (տեսանյութը կցվում է): Տեսանյութն ապացուցում է ոչ միայն հակառակորդի սադրիչ վարվելակերպը, այլև ակնհայտորեն վկայում, որ հայկական կողմը հավատարիմ է բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությանը և որևէ վտանգ չի ներկայացնում ադրբեջանական զինվորականների համար:
Միաժամանակ կրկին խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ չստուգված, հեռախոսազանգերի միջոցով որոնված թերի կամ իրականությանը բացարձակապես չհամընկնող տեղեկությունները հանրայնացնելու անընդունելի և անտրամաբանական մոտեցումներից:
Անհրաժեշտ է գիտակցել այն պարզ ճշմարտությունը, որ ցանկացած սուտ կամ կեղծ տեղեկություն ուղիղ հարված է սահմանային մեր բնակավայրերի խաղաղ բնակիչների անվտանգությանը, նրանց հոգեկան առողջությանը, նպաստում է խուճապ և առավել վտանգավոր այլ հետևանքներ առաջացնելուն: Արցախի ԱԱԾ

Прицельные выстрелы Азербайджана зафиксированы видеокамерами, расположенными на армянской стороне: СНБ Арцаха (видео)
Поддержи А1+!Азербайджанская сторона с начала октября 2021 года сознательно нарушает договоренности, достигнутые премьер-министром Республики Армения, президентами Российской Федерации и Азербайджана в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 г., осуществляет провокационные действия на разных участках линии соприкосновения. Об этом сообщает СНБ Арцаха, уточняя, что нарушения начались с убийства мирного жителя в Мартакерте и продолжились на разных участках.
«Ранее выстрелы носили предупреждающий характер, и направлялись не на армянских военнослужащих. Однако в последние дни направление выстрелов резко изменилось. В качестве мишени выбраны уже люди. Вчера с азербайджанской позиции прицельному обстрелу была подвергнута армянская позиция, расположенная возле села Нор Шен Мартунинского района для защиты его мирного населения. «Стрельба велась настолько открыто, что была зафиксирована камерами, установленными на армянской стороне. Видеоматериал прилагается», - говорится в заявлении СНБ Арцаха.
Отмечается, что видеоматериал не только доказывает провокационное поведение противника, но и свидетельствует о том, что армянская сторона привержена достигнутой на высоком уровне договоренности и не создает каких-либо угроз для азербайджанских военных.
«В то же время, мы вновь просим и призываем воздерживаться от публикации непроверенных, неполноценных и абсолютно не совпадающих с действительностью сведений, касающихся событий на арцахско-азербайджанской линии соприкосновения. Необходимо осознать простую истину, что любая ложная или вводящая в заблуждение информация является прямым ударом по безопасности мирных жителей наших приграничных районов, по их психическому здоровью, способствует панике и другим более опасным последствиям», - говорится в сообщении СНБ.