Միրզոյանն առանձնահատուկ շեշտել է հայ ռազմագերիների վերադարձման հարցը
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳ նախարարությունը։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում հայ-շվեդական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան` ընդգծելով տարբեր մակարդակներում փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությունը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։
Նախարար Միրզոյանն իր գոհունակությունն է հայտնել շվեդական կողմին՝ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության առնչությամբ, ինչը նպաստում է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը։
Կարևորվել է նաև Հայաստանի և Շվեդիայի միջև զարգացման համագործակցության ամրապնդումը և Շվեդական զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման համատեքստում նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ շեշտել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման կարևորությունը։

Мирзоян особо подчеркнул вопрос возвращения армянских военнопленных
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 8 октября принял посла Швеции в Армении Патрика Свенсона.
«Арарат Мирзоян  и Патрик Свенсон высоко оценили положительную динамику развития армяно-шведских отношений в двустороннем и многостороннем форматах. Они подчеркнули значение активизации взаимных визитов на разных уровнях и расширение сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах», - сообщили в МИД Армении.
Арарат Мирзоян шведской стороне выразил благодарность в связи с продолжительным содействием реформам, осуществляемым правительством Армении, что способствует укреплению демократических институтов, прав человека и верховенства закона в Армении. Была отмечена важность укрепления сотрудничества между Арменией и Швецией и программ, осуществляемых Шведским агентством развития.
Касаясь вопросов региональной безопасности, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В контексте адресации гуманитарных проблем, возникших вследствие азербайджано-турецкой агрессии, министр Мирзоян особо подчеркнул важность скорейшего и безоговорочного возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников в Азербайджане, а также сохранения армянского исторического, культурного и духовного наследия на территориях Арцаха, перешедших под контроль Азербайджана.