4bpv187a2729b71aso0_800C450
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ, մաղթել քաջառողջություն և անսպառ եռանդ՝ պետության ղեկավարի բարձր պաշտոնում բոլոր ծրագրերի և նպատակների իրագործման համար:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերը և բացառիկ դերակատարումը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման գործում և երախտագիտություն հայտնել մեր երկրի նկատմամբ ցուցաբերվող ուշադրության համար:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին ջերմ շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար և ընդգծել, որ Ռուսաստանը մեծապես կարևորում է ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի հետ սերտ համագործակցությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին և տեղի ունեցող զարգացումներին:

4bpv187a2729b71aso0_800C450
7 октября премьер-министр Никол Пашинян провёл телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. В распространенном правительством сообщении говорится, что премьер-министр поздравил президента Российской Федерации с Днем рождения, пожелал ему здоровья, неиссякаемой энергии для реализации всех программ и поставленных целей на высоком посту главы государства.
Никол Пашинян подчеркнул, что Армения, армянский народ высоко ценят усилия президента России Владимира Путина, его исключительную роль в поддержании мира и стабильности в регионе, и выразил признательность за внимание, уделяемое Армении.
Президент России Владимир Путин поблагодарил премьер-министра Армении за теплые поздравления и подчеркнул, что Россия придает большое значение тесному сотрудничеству со стратегическим союзником Арменией.
В сообщении отмечается, что собеседники обсудили вопросы, касающиеся повестки армяно-российских отношений, ситуацию в регионе и происходящие развития.