44-օրյա պատերազմի հետևանքով տեղահանվել է ավելի քան 91.000 մարդ․ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարի գրասենյակի Գործադիր կոմիտեի 72-րդ նստաշրջանին հանդես եկավ ելույթով։
ԱԳ նախարարի տեղակալն իր խոսքում անդրադարձավ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմի հումանիտար հետևանքներին, ընդգծեց, որ պատերազմի հետևանքով տեղահանվել է ավելի քան 91.000 մարդ, որոնց 88 տոկոսը կանայք և երեխաներ են: Նա նշեց, որ հայկական կողմն անընդունելի է համարում Արցախում մարդասիրական օգնության տրամադրման խոչընդոտումը և ակնկալում է բռնի տեղահանված անձանց խնդիրները լուծելու հարցում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի գործուն աջակցությունը։
Վահե Գևորգյանը հավաստիացրեց, որ Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, որը կհասցեագրի նաև Լեռնային Ղարաբաղում իրենց բնակության նախկին վայրեր բոլոր հայերի վերադարձի խնդիրը, և համոզմունք հայտնեց, որ Արցախի ժողովրդին մարդասիրական օգնության ցուցաբերումը պետք է իրականացվի անկախ բոլոր հանգամանքներից։

В результате 44-дневной войны более 91.000 человек стали перемещёнными лицами: заместитель главы МИД РА
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворгян 4 октября выступил на 72-м заседании исполнительного комитета Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR).
В своем выступлении заместитель министра иностранных дел коснулся гуманитарных последствий войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года против Нагорного Карабаха, подчеркнув, что в результате войны более 91 тысячи человек стали перемещенными лицами, 88% из которых составляли женщины и дети.
Он отметил, что армянская сторона считает недопустимыми препятствия в оказании гуманитарной помощи Арцаху и ожидает активной поддержки Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в решении проблем вынужденных переселенцев.
Ваге Геворгян заверил, что Армения привержена мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в рамках которого будет решен вопрос о возвращении всех армян в места их прежнего проживания в Нагорном Карабахе, а также выразил уверенность в том, что гуманитарная помощь народу Арцаха должна быть предоставлена независимо от всех обстоятельств.