Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի ԱԳ նախարարի հետ. քննարկել են տրանսպորտային տարանցման մարտահրավերները (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ: Երկու երկրների ԱԳ նախարարները գոհունակություն են հայտնել հայ-իրանական դարավոր բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակի և բարձրաստիճան շփումների պարբերականության առնչությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են Իրանից Հայաստան տրանսպորտային տարանցման մարտահրավերները և դրանք հաղթահարելու ուղիները։ Նախարար Միրզոյանը տեղեկացրել է Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի, այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման ընթացքի, ինչպես նաև «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու աշխատանքների մասին։ Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել էներգետիկայի ոլորտում հայ-իրանական համագործակցության հետագա խորացման հնարավորություններին։ Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն Հայաստանի ինքիշխան տարածքի նկատմամբ խաթարում են տարածաշրջանում կայուն անվտանգությանն ու զարգացմանն ուղղված ջանքերը՝ հավելելով, որ բարձր է գնահատում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը։

Арарат Мирзоян встретился с министром ИД Ирана: обсудили проблемы транспортного транзита (видео)
23 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, принимающий участие в работе 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в Нью-Йорке встретился со своим иранским коллегой Хоссейном Амир Абдоллахианом. Департамент СМИ и общественной дипломатии сообщает, что главы МИД двух стран выразили удовлетворение высоким уровнем многовековых армяно-иранских дружественных отношений и периодичностью контактов на высших уровнях.
Собеседники обсудили проблемы транспортного транзита из Ирана в Армению и пути их преодоления. Арарат Мирзоян проинформировал своегу коллегу о ситуации участке дороги Горис-Капан и процессе строительства альтернативной дороги, а также о работах на трассе «Север-Юг».
Стороны коснулись возможностей дальнейшего углубления армяно-иранского сотрудничества в энергетической сфере.
Обсуждались также вопросы, касающиеся мира и стабильности в регионе. Министр иностранных дел РА подчеркнул, что провокационные действия Азербайджана против суверенной территории Армении подрывают усилия, направленные на устойчивую безопасность и развитие в регионе, добавив, что он высоко ценит позицию Ирана в отношении территориальной целостности Армении.