Օրացույց․ 24-ը սեպտեմբերի․ Բարև Ռոբ… «Առագաստ» սրճարանի զուգարանում սպանվում է Պողոս Պողոսյանը (տեսանյութ)
1997-ի սեպտեմբերի 24-ին «Հրազդան» մարզադաշտում նշում են Արկադի Անդրեասյանի 50 ամյակը։ Այս օրը հոբելյարն ինքն իրեն նվեր է անում, նա դաշտ է դուրս գալիս «Արարատ-73»-ի կազմում ընդդեմ իր այսօրվա մարզած «Արարատ-97»-ի եւ հաղթում 5։2 հաշվով։ «Նաիրի» կինոթատրոնի տեխնիկական անձնակազմը նույն օրը փողոց է դուրս բերում կինոցուցադրող ապարատը եւ հենց փողոցում կազմակերպում կինոդիտում։Կինոթատրոնի ներսում պայմաններն այլեւս այն չեն, բացի դրանից, մարդիկ այլեւս կինոթատրոններ չեն հաճախում։
1998-ի Ռուսաստանի տնտեսական ճգնաժամը ոգեւորել է հայ կոմունիստներին՝ գալիս է նրանց աստեղային ժամը։ Նրանք հավաքվում են Ազատության հրապարակում եւ մարդկանց կոչ անում այսուհետ չվճարել ջրի եւ էլեկտրաէներգիայի վարձերը։ 1998-ի այս օրերին Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը ներկայացնում է իր առաջին լազերային ձայնասկավառակը, որում նվագախմբի կատարմամբ հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների գործեր են, որոնց էլ նվիրեց առաջին ձայնասկավառակները։
1998-ի սեպտեմբերի 24-ին Գագիկ Հարությունյանն անձամբ է լսում իրեն գրավոր դիմած Ազգային Ժողովի 68 պատգամավորի, ըստ որոնց կոնյակի գործարանի սեփականաշնորհման հարցով արտահերթ նիստ չհրավիրելու Ռոբերտ Քոչարյանի որոշումը հակասահմանադրական է։ Հարությունյանն ասում է, որ պատգամավորների դիմումում կան ոճային եւ ձեւային սխալներ, ինչպես նաեւ տառային երեք բացթողում։ Գագիկ Հարությունյանը պատգամավորներին այլեւս հնարավորություն չի տալիս դիմումը հետ վերցնել, սխալներն ուղղել, նոր բերել։
2000-ի սեպտեմբերի 24-ին Ազգային Ժողովի նախագահի պաշտոնից հրաժարական է ներկայացնում Արմեն Խաչատրյանը։Նրա հրաժարականին դեմ են ՀԺԿ-ն եւ Կոմկուսը։ Նրանք տեղի ունեցածը համարում են պետական հեղաշրջման փորձ, ընդդիմությանը դուր չի գալիս խորհրդարանի ղեկավարի նահանջը։ Արմեն Խաչատրյանի հրաժարականին անհրաժեշտ 58 ձայնի փոխարեն կողմ է քվեարկում 63 պատգամավոր։ Արմեն Խաչատրյանն ասում է՝ ինձ 66 կողմ է պետք, ես այդքան ձայնով եմ ընտրվել։ Հրաժարականը ձախողվում է։
2000-ի այս օրերին փախստական մի քանի ընտանիք գիշերում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի տարածքում։Նրանք ապրելու պայմաններ չունեն, Հայաստանում, իրենց բառերով, չունեն ոչ մի իրավունք եւ իրենց կյանքը համեմատում են թափառական շան կյանքի հետ։
2001-ի սեպտեմբերի 24-ին «Առագաստ» սրճարանի զուգարանում սպանվում է Վրաստանի 43-ամյա քաղաքացի Պողոս Պողոսյանը։Սպանության հաջորդող մի քանի օրերին դեպքին ականատես 200 քաղաքացիներից ոչ մեկը չի համարձակվում հրապարակավ ասել, թե ինչն է սպանության պատճառը։ Ներքին գործերի նախարարության լրատվականում ասում են, որ մահացածի մարմնի եւ գլխի վրա հայտնաբերվել են թեթեւ վնասվածքներ։ Նրա մահը որակում են դժբախտ պատահար։ Սրճարանի ղեկավարությունն ասում է, որ նա սրտի կաթված է ստացել, ցանկացել են շտապօգնություն հրավիրել, սակայն ստացել է երկրորդ կաթվածը եւ տեղում մահացել։
Առողջապահության նախկին նախարար Գագիկ Ստամբոլցյանն առաջինն է, որ փոքր-ինչ լույս է սփռում «Առագաստ» սրճարանի զուգարանում Պողոս Պողոսյանի մահվան պատմության վրա ։Հրաժարվելով տեսագրվելուց նա տեղեկացնում է, որ սրճարանում գտնվող Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Շառլ Ազնավուրի հեռանալուց հետո իրեն է մոտեցել սրճարանի երաժիշտներից մեկը եւ տեղեկացրել, որ զուգարանում մեկը վատացել է։ Երբ ինքը մոտեցել է Պողոս Պողոսյանին, սրճարանի երկու աշխատակից նրա վրա սառը ջուր էին լցնում։ Նախկին նախարարն արդեն մահացած Պողոսյանի թաց մարմնի վրա բռնության որեւէ հետք չի տեսել։
Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն «Առագաստ» սրճարանում տեղի ունեցածի կապակցությամբ շտապ խորհրդակցություն է հրավիրում։ Գլխավոր դատախազն ու ներքին գործերի նախարարը նրան զեկուցում են դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքի մասին։ Արդեն խոսվում է, որ դեպքի հետ կապ ունի նախագահի անվտանգության ծառայությունը։ Քոչարյանն իր անվտանգության ծառայության ղեկավարին հանձնարարում է կասեցնել ծառայության այն աշխատակիցների ծառայությունը, որոնք գտնվել են սրճարանում։ Պողոս Պողոսյանը դաշնակցական էր։
Ազգային Ժողովի ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Աղվան Վարդանյանը չի վստահում նախնական վարկածին, որ նա մահացել է սրտի կաթվածից։ Դեպքի ընթացքում սրճարանում է եղել նաեւ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը։ Հենց նա էլ բացում է առաջին իրական փակագծերը։
2001-ի այս օրը Խարբերդի մանկատունն ապահովվում է շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ։10 տարի այստեղ խմելու ջուրը բերում էին դույլերով։
2007-ի այս օրերին Հայաստանի քաղաքական դաշտը խոսում է մյուս տարվա նախագահի ընտրություններում Տեր-Պետրոսյանի հնարավոր առաջադրման մասին։ «Առաջադրումը սրություն եւ գաղափարական էլեմենտ կմտցնի պայքարի մեջ` այն առումով, որ վեճի առարկա կդառնա երկրի ստրատեգիան»,-ասում է դաշնակցական Վահան Հովհաննիսյանը։
2008-ի այս օրը Հայաստանի ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը հայտարարում է, որ ընդդիմությունը լցնում է իր համբերության բաժակը։ «Չարտոնված հանրահավաքներ անելով եւ չարտոնված երթերով ընդդիմությունը խաղում է ոստիկանության պատվի հետ։ Դա նշանակում է, թե ընդդիմությունն ուղղակի թքած ունի ոստիկանության վրա»,-ասում է պարոն Սարգսյանը։

Календарь. 24 сентября: Здравствуй, Роб… В туалете кафе «Арагаст» убивают Погоса Погосяна (видео)
24-го сентября 1997 года на стадионе «Раздан» отмечают 50-летие Аркадия Андреасяна. В этот день юбиляр сам делает себе подарок, он выходит на поле в составе «Арарат-73» против тренировавшегося сегодня «Арарата-97» и одерживает победу со счётом 5:2. В кинотеатре «Наири» технический персонал в тот же день выводит на улицу кинопроектор и прямо на улице организует кинопросмотр. Условия внутри кинотеатра уже не те, кроме того, люди больше не посещают кинотеатры.
Экономический кризис России 1998 года воодушевил армянских коммунистов: наступает их звездный час. Они собираются на Площади свободы и призывают люде отныне не платить за воду и электроэнергию.
В эти дни 1998 года Государственный камерный оркестр Армении представляет свой первый лазерный диск, в котором в исполнении оркестра произведения армянских современных композиторов, которым и подарил первые диски.
24-го сентября 1998 года Гагик Арутюнян лично выслушивает 68 депутатов Национального собрания, обратившихся ему письменно, согласно которым решение Роберта Кочаряна о том, чтобы не созывать внеочередное заседание по вопросу приватизации коньячного завода является антиконституционным. Арутюнян говорит, что в заявлении депутатов есть стилистические и формальные ошибки, а также три пропущенные буквы. Гагик Арутюнян более не дает возможности депутатом отозвать заявление, исправить ошибки и принести снова.
24-го сентября 2000 года отставку от должности председателя Национального собрания представляет Армен Хачарян. Против его отставки НПА и Компартия. Они считают происшедшее попыткой государственного переворота, оппозиции не нравится отступление главы парламента. За отставку Армена Хачаряна вместо необходимых 58 голосов голосуют 63 депутата. Армен Хачатрян говорит: мне нужно 66 за, и столькими голосами я был избран. Отставка проваливается.
В эти дни 2000 года несколько семей беженцев ночуют на территории армянского офиса ООН. У них нет условий для жизни, в Армении, по их словам, у них нет никаких прав и они сравнивают свою жизнь с жизнью бродячей собаки.
24-го сентября 2001 года в туалете кафе “Арагаст” убивают 43-летнего гражданина Грузии Погоса Погосяна. На протяжении нескольких дней после убийства никто из 200 граждан, бывших очевидцами убийства, не осмеливаются публично сказать, что является причиной убийства. В информационной службе Министерства внутренних дел говорят, что на теле и голове умершего обнаружили легкие травмы. Его смерть квалифицируют как несчастный случай.
Руководство кафе говорит, что он получил инфаркт, захотел вызвать скорую помощь, однако получил второй удар и скончался на месте. Бывший министр здравоохранения Гагик Стамболцян первым бросает небольшой свет на историю смерти Погоса Погосяна в туалете кафе «Арагаст». Отказавшись от видеозаписи, он сообщает, что после ухода находившихся в кафе Роберта Кочаряна и Шарля Азнавура к нему подошел один из музыкантов кафе и сообщил, что кому-то стало плохо в туалете. Когда он подошел к Погосу Погосяну, двое сотрудников кафе наливали на него холодную воду. Бывший министр не увидел на мокром теле уже умершего Погосяна никаких следов насилия.
Президент Роберт Кочарян созывает срочное совещания в связи с происшедшим в кафе «Арагаст». Генеральный прокурор и министр внутренних дел докладывают ему о ходе предварительного расследования уголовного дела.
Уже говорится о том, что с происшествием связана служба безопасности президента. Кочарян поручает своему руководителю службы безопасности приостановить службу тех сотрудников службы, которые находились в кафе.
Погос Погосян был дашнаком. Глава фракции АРФ Национального собрания Агван Варданян не доверяет предварительной версии, что он умер от сердечного удара. Во время происшествия в кафе был и министр юстиции Давид Арутюнян. Именно он открывает первые реальные скобки.
В этот день 2001 года Харбердский детский дом обеспечивается круглосуточным водоснабжением. На протяжении 10 лет питьевую воду сюда носили ведрами.
В этот день 2008 года начальник полиции Армении Алик Саркисян заявляет, что оппозиция переполняет его чашу терпения. «Проводя несанкционированные митинги и не санкционированными шествиями оппозиция играет с честью полиции. Это значит, что оппозиции просто плевать на полицию», - говорит господин Саркисян.