Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց  Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ-ն։
Ողջունելով դեսպանին՝ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձավ Պերմ քաղաքի Պետական ազգային հետազոտական համալսարանի հրաձգության դեպքին՝ ցավակցություն հայտնելով   զոհերի ընտանիքներին եւ առողջություն մաղթելով վիրավորներին:
Խոսելով երկու երկրների հարաբերությունների բարձր մակարդակից՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորեց հայ-ռուսական միջխորհրդարանական կապերի շարունակական զարգացումը:
ՌԴ դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության  եւ ցավակցական խոսքի համար: Նա բարձր գնահատեց  տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում հայ-ռուսական գործընկերային հարաբերությունները: Սերգեյ Կոպիրկինը  խորհրդարանական դիվանագիտության ձեռքբերում   համարեց տարիներ շարունակ միջխորհրդարանական խմբերի արդյունավետ աշխատանքը: Դիվանագետը հատուկ շեշտեց բազմաբեւեռ գործակցության կամուրջների շարունակական զարգացման կարեւորությունը:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ առաջիկայում ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ Ռուսաստանի Դաշնություն կատարելիք պաշտոնական այցին առնչվող օրակարգային հարցեր:

Ален Симонян принял посла РФ в Армении Сергея Копыркина
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 23 сентября принял посла России в Армении Сергея Копыркина.
Приветствуя посла, Ален Симонян коснулся инцидента в Пермском государственном национально-исследовательском университете, выразив соболезнования семьям погибших и пожелав здоровья раненым.
Говоря о высоком уровне отношений между двумя странами, глава парламента отметил важность постоянного развития армяно-российских межпарламентских связей.
Посол России поблагодарил за прием и соболезнования. Он высоко оценил армяно-российские партнерские отношения на региональном и международном уровнях. Сергей Копыркин посчитал многолетнюю эффективную работу межпарламентских групп достижением парламентской дипломатии. Посол особо подчеркнул важность постоянного развития мостов многополярного сотрудничества.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с предстоящим официальным визитом председателя НС Армении в Российскую Федерацию.