Էրդողանը Նիկոլ Փաշինյանին բացահայտեց Պուտինի առաջ, ասաց՝ տեսա՞ր, Հայաստանը խաղեր է տալիս. Գրիգորյան (տեսանյութ)
Վատ չէ և անգամ ողջունելի է, որ Հայաստանը, շրջանցելով Ռուսաստանին, փորձում է Թուրքիայի հետ բանակցել և ընդհանուր շահեր գտնել,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի այն հայտարարությանը, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպման առաջարկ է արել Վրաստանի վարչապետի միջոցով։ Քաղաքագետի կարծիքով՝ 2008թ․-ի «ֆուտբոլային դիվանագիտության» ժամանակ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև գլխավոր միջնորդը ԱՄՆ-ն էր, և այն ժամանակ Թուրքիայի ղեկավարությունը չհամարձակվեց, կոպիտ ասաց, «վառել» Հայաստանին։
«Այստեղ, քանի որ Վրաստանն է, ավելի փոքր երկիր է, Էրդողանը բացահայտեց դա, ասաց՝ Ռուսաստա՛ն, նայիր, քո դաշնակիցը, շրջանցելով քեզ, ուզում է մեզ հետ լեզու գտնել։ Էրդողանը բացահայտեց նաև Նիկոլ Փաշինյանին Պուտինի առաջ, ասաց՝ տեսա՞ր, Հայաստանը խաղեր է տալիս», - ասաց Ստեփան Գրիգորյանը։
Բանակցությունները Ստեփան Գրիգորյանն անիմաստ է համարում Ռուսաստանի միջնորդությամբ, քանի որ նա շահագրգռված չէ, որ մենք համագործակցենք այլ երկրների հետ։ Նա կարևորեց նաև բանակցություններում խոշոր միջնորդ ունենալու հարցը և նշեց, որ ավելի լավ ԱՄՆ-Վրաստանը միջնորդներ լինեիր, քանի որ վերջիններս, օրինակ, կարողացան Հայաստան վերադարձնել 15 գերիներին։
Էրդողանը նշել էր նաև, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է հանդիպել իր հետ, Զանգեզուրի միջանցքի հարցը պետք է օրակարգում լինի։ Ստեփան Գրիգորյանը նշում է, որ եթե անգամ նման նախապայման կա, պետք չէ խորշել ու պետք է գնալ հանդիպմանը։
«Հանդիպման ժամանակ էլ արդեն կարելի է շտկել նույնիսկ տերմինալոգիան։ Նա կարող է քննարկել հարց ապաշրջափակման վերաբերյալ և խոսելիս կարող է նույնիսկ տերմինալոգիան փոխել, քանի որ միջանցք բացել կամ միջանցք փակելը բավականին վատ է ընդունվում միջազգային հանրության կողմից։ Եթե Թուրքիան ինչ-որ բան ուզում է, փոխարենը պետք է մի բան տա։ Եթե ոչ մի բան չի տալիս, Փաշինյանը կասի՝ մենք պատրաստ չենք, դուք պատրաստ չեք ու կբաժանվեն», - ասաց Ստեփան Գրիգորյանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։

Эрдоган раскрыл Никола Пашиняна перед Путиным, сказал: видишь, какие игры ведёт Армения? Григорян (видео)
Неплохо и даже можно поприветствовать то, что Армения, в обход России, пытается вести переговоры с Турцией и найти общие интересы, сказал в беседе с «А1+» политолог Степан Григорян, обратившись к заявлению президента Турции Таипа Эрдогана о том, что премьер-министра РА Никол Пашинян сделал предложение о встрече через премьер-министра Грузии. По мнению политолога, во время «футбольной дипломатии» 2008г. основным посредником между Арменией и Турцией были США, и тогда руководство Турции не осмелилось, грубо говоря, «выдать» Армению.
«Здесь, поскольку это Грузия, более маленькая страна, Эрдоган это раскрыл, сказал: Россия, смотри, твой союзник, в обход тебя, хочет найти с нами язык. Эрдоган также раскрыл Никола Пашиняна перед Путиным, сказал: видишь, какие игры ведёт Армения», - сказал Степан Григорян.
Степан Григорян считает бессмысленными переговоры при посредничестве России, поскольку она не заинтересована в том, чтобы мы сотрудничали с другими странами. Он также отметил важное значение крупного посредника в переговорах и сказал, что лучше иметь посредников США-Грузия, так как последние, к примеру, смогли возвратить в Армению 15 пленных.
Эрдоган также отметил, что если Никол Пашинян хочет с ним встретиться, на повестке должен быть вопрос Зангезурского коридора. Степан Григорян отмечает, что если даже есть подобное предусловие, не следует гнушаться и нужно пойти на эту встречу.
«Во время встречи можно даже уточнить терминологию. Он может обсудить вопрос о разблокировании и при разговоре даже изменить терминологию, поскольку открытие коридора или закрытие коридора довольно плохо воспринимается международным сообществом. Если Турция чего-то хочет, она должна что-то дать взамен. Если ничего не даёт, Пашинян скажет: мы не готовы, вы не готовы и разойдутся», - сказал Степан Григорян.