Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել երկու տասնյակից ավելի միջազգային ընկերությունների ղեկավարների հետ
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում՝ Շամոնիում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Մտքերի գագաթնաժողովի» (Summit of Minds) շրջանակում սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան աշխատանքային հանդիպում է ունեցել գագաթնաժողովի մասնակից երկու տասնյակից ավելի միջազգային հայտնի ընկերությունների, հիմնադրամների ու կազմակերպությունների (այդ թվում՝ Google, Cargill, Nestlé, Revolution, Highgate, OneRagtime) ղեկավարների հետ:
Հանդիպումը բացառիկ հնարավորություն էր՝ ներկայացնելու Հայաստանի տնտեսական ներուժը, զարգացման լուրջ կարողություններ ունեցող ոլորտներն ու փոխգործակցության համար հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղությունները:
Իր խոսքում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է հայաստանյան բիզնես միջավայրին, ներդրումների համար գրավիչ ոլորտներին ու ներդրումային հնարավորություններին:
Խոսելով կորոնավիրուսի համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած դժվարությունների ու մարտահրավերների մասին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է, որ պետք է կարողանալ ճիշտ ելքեր գտնել առկա իրավիճակից, պայմաններ ստեղծել տնտեսության զարգացման համար, և նախանշել է առավել հեռանկարային ու զարգացման լուրջ հնարավորություններ ապահովող ոլորտները։
Պատասխանելով գործարարների հարցերին՝ նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է ապագայի՝ ուժեղ Հայաստանի իր տեսլականը, որին հասնելու համար պետք է օգտագործել հայ ազգի ամենամեծ առավելությունը՝ մարդկային ռեսուրսը, հօգուտ երկրի զարգացման ծառայեցնելով Հայաստանի և հայության ողջ ներուժը:
Որպես մեր երկրի կարևոր մրցակցային առավելություններից մեկը՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նրա կամրջող դերը Եվրամիության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ, ինչն օտարերկրյա գործարարների եւ ներդրողների առջեւ բացում է նոր ու լուրջ հնարավորություններ։
Նախագահը նշել է, որ պատրաստ է իր լիազորությունների սահմաններում հնարավորինս աջակցել այն ընկերություններին ու գործարարներին, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ:
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպման մասնակիցներին հրավիրել է մասնակցելու այս տարվա հոկտեմբերի 23-24-ը Հայաստանում՝ Դիլիջանում նախատեսված՝ «Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողովին»:

Армен Саркисян встретился с руководителями более двух десятков международных компаний
Вечером 16 сентября президент Армении Армен Саркисян, находящийся в Шамони для участия в «Саммите мыслей», провел рабочую встречу с участием руководителей более двух десятков известных международных компаний, фондов и организаций, включая Google, Cargill, Nestlé, Revolution, Highgate, OneRagtime и др.
Об этом сообщили в Аппарате президента РА, отметив, что встреча является исключительной возможностью представить экономический потенциал Армении, ее сферы с серьезным потенциалом развития и направления, представляющие интерес для сотрудничества. В своем выступлении президент Армении коснулся бизнес среды Армении, ее привлекательных для инвестиций сфер и инвестиционных возможностей.
Говоря о трудностях и вызовах, вызванных пандемией и войной, президент Саркисян, отметил, что нужно уметь находить правильные выходы из сложившейся ситуации, создавать условия для экономического развития. Он обозначил наиболее перспективные и серьезные возможности для развития.
Отвечая на вопросы бизнесменов, президент представил свое видение будущего сильной Армении, для достижения которого должно быть использовано самое большое преимущество армянского народа - человеческие ресурсы, служащие развитию страны, всему потенциалу Армении и армянства.
В качестве одного из потенциальных конкурентных преимуществ нашей страны Армен Саргсян подчеркнул ее роль моста между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом, что открывает новые серьезные возможности для иностранных бизнесменов и инвесторов. Он отметил, что готов максимально содействовать компаниям и бизнесменам, заинтересованным в сотрудничестве с Арменией.
Президент Республики Армения пригласил всех присутствующих принять участие в третьем «Армянском саммите мыслей», который пройдет 23-24 октября в Армении, в Дилижане.