Ամանորյա տոներին ոչ աշխատանքային կլինեն միայն դեկտեմբերի 31-ը, հունվարի 1-ը և հունվարի 6-ը
Ամանորյա տոներին այսուհետ ոչ աշխատանքային կլինեն միայն դեկտեմբերի 31-ը, հունվարի 1-ը և հունվարի 6-ը:՝ ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 16-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված չզեկուցվող հարցերի փաթեթի թվում ընդունվել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի ներկայացրած նախագիծը «ՀՀ տոների եվ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին:
Ըստ ներկայացված օրինագծի՝ տոների և հիշատակի օրերի մասին 2001 թ. հունիսի 24-ի ՀՕ-200 օրենքի 1-ին հոդվածը շարադրվել է հետևյալ նոր խմբագրությամբ. «Ամանոր և Ծննդյան տոներ՝ նշվում են դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 1-ը ներառյալ (Ամանոր) և հունվարի 6-ը (Սուրբ Ծնունդ և Հայտնություն), ոչ աշխատանքային օրեր»:
Մինչդեռ նախկինում, ըստ նշված օրենքի 1-ին հոդվածի՝ ոչ աշխատանքային էին համարվում դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 2-ը՝ որպես Ամանոր, հունվարի 3-ը, 4-ը, 5-ը՝ որպես նախածննդյան տոներ, և հունվարի 6-ը՝ որպես Սուրբ ծննդյան և Հայտնության տոն:
Նոր նախագծով՝ նաև ուժը կորցրած է համարվում օրենքի 1.1 հոդվածը, որի համաձայն ոչ աշխատանքային էր նաև հունվարի 7-ը՝ որպես Մեռելոց հիշատակի օր:

В новогодние праздники нерабочими днями будут лишь 31 декабря, 1 января и 6 января
Отныне в новогодние праздники нерабочими днями будут лишь 31 декабря, 1 января и 6 января. Проект о внесении изменений в Закон Республики Армения «О праздниках и днях памяти РА» был внесен министром экономики Вааном Керобяном как вопрос, незаявленный в повестке заседания правительства РА 16 сентября.
Согласно представленному законопроекту статья 1 Закона Республики Армения «О праздниках и днях памяти РА» ЗР-200 от 24 июня излагается в следующей новой редакции: «Новый год и Рождество, как нерабочие дни, будут отмечаться с 31 декабря по 1 января включительно (Новый год) и 6 января (Рождество и Богоявление)».
Ранее, согласно статье 1 упомянутого закона, нерабочими днями считались новогодние дни с 31 декабря по 2 января, 3, 4, 5 января - предрождественскими праздниками, 6 января - Днем Рождества Христова.
Согласно новому законопроекту, утратившей силу признана и статья 1.1 закона, согласно которой 7 января был Днем поминовения и нерабочим днем.
Необходимость внесения изменений в закон обосновывается тем аргументом, что «праздничные дни будучи нерабочими оказывают свое влияние как на валовой внутренний продукт, так и на объемы выпуска продукции в основных сферах экономики, на осуществление внешнеэкономической деятельности, а также на осуществление договорных отношений с местными и иностранными организациями-партнерами».