Սոթք-Վարդենիս ճանապարհը փակ է. քաղաքացիները բողոքում են համայնքների խոշորացման դեմ․ News.am (տեսանյութ)
Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար գյուղի բնակիչները փակել են Սոթք-Վարդենիս ճանապարհը. Նրանք բողոքում են համայնքների խոշորացման դեմ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Ակցիայի մասնակիցներց մեկը նշեց. «Տաքսի 2 հազար դրամ է, մի թղթի համար ամեն անգամ 10 հազար դրամ ծախսում ենք, որ մի թուղթ վերցնենք: Որ 18 գյուղի դեպքում են տենց անում, բան մնացածն ինչ կլինի: Էն ժամաբնակ ընդհանրապես մեզ բանի տեղ չեն դնի:
Փախստականներ են ապրում, շան տեղ չեն դնում: Մինչեւ երբ պետք է ամբողջ գիշեր լուսամուտի դեմը նստենք, տեսնենք՝ թուրքը գալիս է, թե չի գալիս: Քիչ է, որ թուրքի բերանն ենք, հիմա էլ տենց են անում: Մեր պահանջն է, որ մեր 18 գյուղերը չմիանան: Ավելի լավ է ընդհանրապես առանձնացնեն, մեր 18 գյուղը մնալու է իրար հետ:
Չենք բացելու ճանապարհը, մեր ասածը չի անցնի, կգնանք Երեւան: Ոչ աշխատանքը գին ունի, ոչ կարտոշկեն, ոչ անասունը, ոչ միսը, ինչքա՞ն կարելի է»,-ասացին գյուղացիները:

Дорога Сотк-Варденис перекрыта: граждане протестуют против укрупнения общин (видео)
Жители общины Гегамасар Гегаркуникской области перекрыли дорогу Сотк-Варденис, они против укрупнения общин.
Митингующие также требуют решить вопрос безопасности границы, уверяя, что расширение приграничных населенных пунктов будет опаснее.
«Мы живем среди турок, требуем, чтобы безопасность границы была обеспечена нормальным образом. Мы уже боимся отправлять детей в школу, спим в одежде. С расширением общины ни турки не отступят, ни позиции не укрепятся. Детям часто приходится слышать выстрелы, они  говорят об этом», - возмущаются жители общины.
Они жалуются, что противник ворует их животных, из-за близости к границе не убрана большая часть скошенного сена.
Обращаясь к одному из полицейских, глава общины Гегамасар Акоп Аветян отметил, что люди требуют решения вопроса в течение нескольких дней.
«Я обратился к министру территориального управления и инфраструктуры Гнелу Саносяну, но не получил никакого ответа. Они должны учесть, что все 18 сел нашей общины являются пограничными, здесь все защищают свою Родину. Необходимо учитывать мнение этих людей», - сказал Акоп Аветян, добавив, что, тем не менее, он призвал жителей не прибегать к таким мерам, но их голоса должны быть услышаны.