Տեսանյութեր Սպորտ Հասարակություն
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով շախմատիստուհի, միջազգային գրոսմայստեր Էլինա Դանիելյանը պարգևա­տրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայու­թյունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով՝ 2021 թվականին շախմատի Եվրոպայի կանանց անհատական առաջ­նությունում տարած հաղթանակի, միջազգային ասպարեզում Հայաստանն ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Գրոսմայստեր Էլինա Դանիելյանը վերջերս նվաճելով շախմատի Եվրոպայի կանանց առաջնության չեմպիոնի տիտղոսը՝ նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ արձանագրել էր առաջին նմանատիպ հաջողությունը: Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Էլինա Դանիելյանին և հանձնել պետական բարձր պարգևը: Նախագահը շնորհավորել է Հայաստանի շախմատի կանանց հավաքականի առաջատար գրոսմայստերին և նոր հաղթանակներ մաղթել Եվրոպայի չեմպիոնին:
Նախագահ Սարգսյանն ու Էլինա Դանիելյանը զրուցել են շախմատային աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների, կատարվող փոփոխությունների, Հայաստանում շախմատային ավանդույթների պահպանման ու զարգացման կարևորության մասին:Նախագահը նշել է, որ հպարտությամբ է հետևել Եվրոպայի կանանց առաջ­նությունում գրոսմայստերի յուրաքանչյուր ելույթի և բարձր է գնահատել շախմատիստուհու ստեղծագործական մոտեցումը հինավուրց խաղին: Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է շախմատային տախտակի շուրջ. պարտիան ավարտվել է բարեկամական ոչ-ոքի:
«Սա մեծ պատիվ է ինձ համար,- նախագահի հետ հանդիպման մասին ասել է Էլինա Դանիելյանը: -Յուրաքանչյուր մարզիկի համար կարևոր է, որ իր երկիրն ուշադրություն է դարձնում իրեն ու իր գրանցած հաջողություններին: Այդ պահին զգում ես, որ այն, ինչ անում էիր տարիների ընթացքում, այն աշխատանքն ու ջանքերը, որոնք գործադրել ես, իզուր չէին: Առանց դրա մեզ դժվար կլինի արդյունքներ ցույց տալ: Սա ոգեշնչում է և ուժ է տալիս հետագա նպատակներին հասնելու համար»:

Видео Спорт Общество
Президент Армен Саркисян вручил высокую государственную награду гроссмейстеру Элине Даниелян (видео)
Указом президента Республики Армения Армена Саркисяна шахматистка, международный гроссмейстер Элина Даниелян награждена орденом «За заслуги перед Отечеством» 2-й степени за победу на индивидуальном Чемпионате Европы по шахматам среди женщин в 2021 году и за представление Армении на Чемпионате Европы по шахматам среди женщин на высоком уровне.
Гроссмейстер Элина Даниелян недавно завоевала титул чемпионки Европы по шахматам среди женщин, что стало первым подобным успехом в истории независимой Армении.
Президент Армен Саркисян сегодня принял Элину Даниелян в своей резиденции и вручил ей высокую государственную награду. Президент поздравил ведущего гроссмейстера женской сборной Армении по шахматам и пожелал чемпионке Европы новых побед.
Президент Саркисян и Элина Даниелян обсудили происходящие в шахматном мире события, происходящие изменения, подчеркнули важность сохранения и развития шахматных традиций в Армении.
Президент отметил, что с гордостью следил за каждым выступлением гроссмейстеров на чемпионате Европы среди женщин, и высоко оценил творческий подход шахматистки к этой старинной игре.
Затем встреча продолжилась за шахматной доской: игра завершилась вничью.
«Для меня это большая честь, - сказала Элина Даниелян о встрече с президентом. - Для каждого спортсмена важно, чтобы его страна уделяла внимание ему и его успехам. В этот момент ты чувствуешь, что то, что ты делала на протяжении многих лет, работа и усилия, которые ты вложила, не были напрасными. Без этого нам будет сложно показать результат. Это вдохновляет, дает силы для достижения дальнейших целей».