Մեր սրտերը դեռ ցավում են անմեղ զոհերի համար․ Արմեն Սարգսյանը ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջոզեֆ Բայդենին՝ ԱՄՆ-ում ահաբեկչական հարձակման 20-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Նախագահ Սարգսյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Միացյալ Նահանգներում տեղի ունեցած 9/11 ահաբեկչական հարձակումից արդեն քսան տարի է անցել: Զոհվել է ավելի քան 3000 հազար անմեղ մարդ՝ ներառյալ ամերիկահայեր, իսկ ավելի քան 10000-ը ստացել են վնասվածքներ:
Մեր սրտերը դեռ ցավում են անմեղ զոհերի համար, իսկ մեր աղոթքները ողջ մնացածների և նրանց ընտանիքների հետ են: Հայաստանը խստորեն դատապարտում է ահաբեկչության բոլոր դրսևորումները և մարդկային արժեքների ոտնահարումը: Մենք կանգնած ենք ամերիկյան ժողովրդի կողքին՝ ի պաշտպանություն ազատության և խաղաղության գաղափարների: Ողջ պատմության ընթացքում տառապանքն ու ողբերգությունները եղել են մեր երկրի ճակատագիրը, մենք գիտենք, թե որքան անտանելի կարող է լինել այդ ցավը։
Համոզված ենք, որ բոլոր քաղաքակիրթ ազգերի հետ համատեղ կարող ենք պայքարել ահաբեկչության և չարիքի դեմ։ Ահաբեկչությունը և այլ վնասակար գործողությունները չպետք է գոյություն ունենան մեր աշխարհում։ Հայաստանն արդեն ցույց է տվել միջազգային այդ պայքարին աջակցելու իր հանձնառությունը։ Ընդհանուր պատմությունը, արժեքներն ու հայացքները ամուր հիմք են երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման և համագործակցության խորացման համար։ Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները մշտապես հիմնված են եղել փոխադարձ հարգանքի, ընդհանուր գաղափարների և ավելի բարեկեցիկ ապագայի հանդեպ ունեցած ամուր հավատի վրա»։

Наши сердца все еще скорбят по невинным жертвам: послание Армена Саркисяна президенту США Джозефу Байдену
Президент Армен Саркисян по случаю 20-летия теракта, совершенного в США, направил послание президенту Соединенных Штатов Америки Джозефу Байдену. Об этом сообщает Управление по связям с общественностью Аппарата президента РА.
«С момента совершения в Соединенных Штатах террористических атак 11 сентября прошло 20 лет. Было убито более 3 000 ни в чем не повинных людей, среди них и американские армяне. Более 10 000 человек получили ранения. Наши сердца все еще скорбят по невинным жертвам, и мы молимся вместе с оставшимися в живых и их семьями. Армения решительно осуждает все террористические акты и нарушение человеческих ценностей. Мы, как и народ Америки, защищаем идеи свободы и мира.
На протяжении всей истории страдания и трагедии были и в судьбе нашей страны, мы знаем, насколько невыносимой может быть эта боль. Мы убеждены, что вместе со всеми цивилизованными народами мы можем бороться со злом терроризма. Терроризма и других вредоносных действий в нашем мире не должно быть. Армения уже продемонстрировала свою приверженность содействию этой международной борьбе.
Общая история, ценности и взгляды - прочная основа для укрепления отношений и углубления сотрудничества между двумя странами. Армяно-американские отношения всегда основывались на взаимном уважении, общих идеях и твердой вере в более благополучное будущее», - говорится в послании президента.