Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել. վերջինս ձերբակալվել է․ ՀՔԾ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՀՔԾ-ն։
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 07.09.2021 թվականին Ա. Հովսեփյանը ձերբակալվել է:
Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում:

Агвану Овсепяну предъявлено обвинение: он задержан: ССС
Сочетание достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, расследуемому Специальной следственной службой Армении, подтвердило, что Агван Овсепян получил особо крупную взятку в размере 190,000,000 драмов и обманным путем совершил хищение в особо крупном размере 800,000,000 драмов. А. Овсепяну также предъявлено обвинение в отмывании денег в особо крупном размере - 1,299,404,414 драмов (отмывание денег). Сообщение об этом распространила ССС Армении.
«Агван Овсепян, с 18 марта 2004 г. по 13 сентября 2013 г., занимая должности Генерального прокурора РА, а с 18 июля 2014 г. по 11 июня 2018 г. - председателя Следственного комитета РА, в указанный период фактически принимал участие в делах руководства ряда обществ с ограниченной ответственностью», - говорится в сообщении ССС.
Сообщается, что Агван Овсепян обвиняется в совершении вышеуказанных преступных деяний по статье 310 УК РА, части 4 статьи 311, части 2, части 3 статьи 178, части 1, части 3 статьи 190, части 3 статьи 3, пункта 1 (3 эпизода). 7 сентября 2021 года Агван Овсепян был задержан.
По данным Следственной службы, в интересах уголовного дела более подробная информация будет опубликована в ходе предварительного следствия.
Уведомление: Лицо, подозреваемое или обвиняемое в предполагаемом преступлении, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, вступившим в законную силу приговором суда.