Արցախում կհիմնվի 1,000 սոցիալական բիզնես
Արցախցիներին սեփական կայուն եկամտով ապահովելու, վերջիններիս շրջանում ձեռներեցությամբ զբաղվելը խթանելու և կյանքի որակը բարձրացնելու նպատակով Արցախում կհիմնվի 1,000 սոցիալական բիզնես։
1,000 բիզնեսի հիմնման գործում ներդրում կունենա Հայաստանից և Սփյուռքից 1,000 հայ ընտանիք։ Նախաձեռնությունն արդեն իսկ գործնական փուլում է․ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ նախատեսված թվից 100 բիզնեսի հիմնում (ջերմոցային տնտեսություն) կիրականացվի վերջիններիս աջակցությամբ։
Նախաձեռնությունը ողջունվել է նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) կենտրոնական վարչության ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանի կողմից, ըստ այդմ՝ ՀԲԸՄ-ն ևս իր ներդրումը կունենա նախաձեռնության կայացման գործում։
Արցախցիների շրջանում սոցիալական բիզնես հիմնելու գաղափարին կաջակցեն մի շարք այլ կազմակերպություններ և անհատներ ևս, որոնց հետ համագործակցելու ուղղությամբ ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում։
«1,000 սոցիալական բիզնես՝ 1,000 հայ ընտանիքի կողմից» նախաձեռնության շրջանակում օգոստոսի 28-ից Արցախում մեկնարկել է սոցիալական ձեռնարկատիրական շաբաթ՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ու Արցախի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ՝ «Սոցիալական Ձեռներեցների դպրոց»-ի և Գավառի պետական համալսարանի «Յունուս կենտրոն»- ի հետ համատեղ։
Արցախ կատարած այցի շրջանակում՝  նախարար Նարեկ Մկրտչյանն, Արցախի Հանրապետության կառավարության պաշտոնատար անձանց ուղեկցությամբ, հանդիպում է ունեցել դասընթացի մասնակիցների հետ։  Նախարարն ընդգծել է ծրագրի անցկացման կարևորությունը՝ նշելով, որ սա  հնարավորություն կտա արցախցիներին ձեռք բերել սոցիալական բիզնես հմտություններ, իսկ լավագույն բիզնես գաղափարները կֆինանսավորվեն։
Ըստ նրա՝ այս գործընթացում էական է Արցախի պետական համալսարանում սոցիալական բիզնես հանգույցի հիմնումը․
«Կենտրոնը կլինի մի հարթակ, որտեղ կրթական տարբեր նախաձեռնությունների ու գործընթացների միջոցով կհիմնվեն սոցիալական բիզնեսներ: Մեր նպատակն է այդ հարթակի միջոցով Արցախում ստեղծել շուրջ 1,000 սոցիալական բիզնես: Նախարարությունը հանձն է առել սոցիալական աջակցության ծրագրերից անցում կատարել զարգացման ծրագրերի և ստեղծել կայուն զարգացման միջավայր, և այս ծրագիրը մեր տեսլականի առաջին քայլերից է», – նշել է Նարեկ Մկրտչյանը:
Հանդիպման շրջանակում նախարարը Արցախի հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի հետ քննարկել է բիզնես կենտրոնի հիմնման մանրամասները, քննարկել համագործակցության տարբերակները։

В Арцахе будет создано 1000 социальных предприятий
В Арцахе для обеспечения жителей стабильным собственным доходом, развития предпринимательства и улучшения качества жизни будет создано 1000 социальных предприятий.
«1000 армянских семей из Армении и диаспоры внесут свой вклад в создание 1000 предприятий. Инициатива уже находится на практической стадии. Согласно договоренности, достигнутой с директором Всеармянского фонда «Айастан» Айкаком Аршамяном, создание 100 предприятий (теплиц) из запланированного количества будет осуществляться при содействии фонда.
Инициативу приветствовал и Вазген Якубян, член Центрального правления Всеобщего армянского благотворительного союза (AGBU), который также внесет свой вклад в эту инициативу.
В рамках инициативы «1000 социальных предприятий для 1000 армянских семей» 28 августа по инициативе Министерства труда и социальных вопросов РА и правительства Республики Арцах  была открыта Неделя социального предпринимательства.
Министр Нарек Мкртчян в рамках своего визита в Арцах 29 августа в сопровождении официальных лиц правительства Республики Арцах встретился с участниками тренинга. В своем выступлении министр подчеркнул значение этой программы, отметив, что она позволит арцахцам приобрести навыки социального бизнеса, а лучшие бизнес идеи будут профинансированы.
По мнению Нарека Мкртчяна, создание Центра социального бизнеса в Арцахском государственном университете в этом процессе, также имеет большое значение.
«Центр станет платформой, на которой посредством различных образовательных инициатив и процессов будет создаваться социальный бизнес. Наша цель - с помощью этой платформы создать в Арцахе около 1000 социальных предприятий. Министерство обязалось перейти от программ социальной помощи к программам развития, чтобы создать среду устойчивого развития, и эта программа является одним из первых шагов», - сказал Нарек Мкртчян.
В рамках встречи министр с государственным министром Республики Арцах Артаком Бегларяном обсудил детали создания бизнес центра и варианты сотрудничества.