Պետք է դադարեցնել պետական սահմանի հետ կապված հարցերը միայն ռազմաքաղաքական տեսանկյունից դիտարկելը․ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․
Պետք է դադարեցնել պետական սահմանի հետ կապված հարցերը միայն ռազմաքաղաքական տեսանկյունից դիտարկելը: Դա կոպիտ սխալ է: Պետությունն այդ կերպ ինքն իրեն դնում է սահմանափակումների մեջ, ստիպված է լինում դիմել միայն միջազգային ռազմաքաղաքական ատյաններ, դառնում է աշխարհաքաղաքական գործընթացների զոհը և չի կարողանում պատշաճ պաշտպանել իր բնակչությանը, նրա իրավունքներն ու ազատությունները:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանությունները միայն օգտվում են դրանից: Ադրբեջանական զինված ծառայողներին մեր գյուղերի մոտից և ճանապարհներից հեռացնելու գործողությունների հիմքում պետք է դնել մարդու, սահմանային կոնկրետ բնակչի իրավունքների պաշտպանությունը ու այդ հիմքով պետք է օգտագործել միջազգային մեխանիզմները (հատուկ սահմանների հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և այլն):
Մարդու իրավունքների խախտումների փաստերը լիարժեք թույլ են տալիս հիմնավորել, որ ինքնին նրանց ներկայությունը կյանքի, ազատ տեղաշարժման և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների կոպիտ խախտում է: Դա Կառավարությանը, մեր պետությանը հնարավորություն կտա լայնորեն օգտվել մարդու իրավունքների միջազգային մեխանիզմներից, դիվերսիֆիկացնել այդ մեխանիզմները և նաև այդ կերպ ուժեղացնել քաղաքական ու ռազմական բաղադրիչները:
Դա հնարավորություն կտա նաև պաշտպանել մեր զինծառայողների կյանքի իրավունքը: Անվտանգություն չի նշանակում միայն քաղաքական ու ռազմական, այն առաջին հերթին մարդու, սահմանային բնակչության անվտանգ կյանքի և իրավունքների համար է:

Необходимо перестать рассматривать вопросы, связанные с государственной границей, только с военно-политической точки зрения: Омбудсмен
Поддержи А1+!Защитник прав человека Арман Татоян считает грубейшей ошибкой рассматривать вопросы, связанные с государственной границей, только с военно-политической точки зрения.
«Таким образом, государство навязывает себе ограничения, вынуждено обращаться только к международным военно-политическим инстанциям, становится жертвой геополитических процессов и не может должным образом защищать свое население, его права и свободы. Очевидно, что власти Азербайджана только пользуются этим», - сообщается в заявлении Защитника прав человека.
По словам Армана Татояна, действия по удалению азербайджанских военнослужащих с дорог возле наших сел должны основываться на защите прав человека, конкретных приграничных жителей, и на этой основе должны использоваться международные механизмы (Совет Безопасности ООН по особым границам, ООН Совет по правам человека, Европейский суд по правам человека и др.).
Он подчеркивает, что факты нарушений прав человека полностью оправдывают тот факт, что само их существование является грубым нарушением жизни, свободы передвижения и других жизненно важных прав, гарантированных международным сообществом.
«Это позволит правительству, нашему государству в полной мере использовать международные механизмы защиты прав человека, диверсифицировать эти механизмы и, таким образом, укрепить политическую и военную составляющие. Это позволит нам защитить право на жизнь наших военнослужащих. Безопасность - это не только политическая и военная безопасность, это прежде всего обеспечение прав человека и безопасности приграничного населения», - подчеркнул Арман Татоян.