Արմեն Չարչյանն ինքնակամ ներկայացավ «Վարդաշեն» կալանավայր (տեսանյութ)
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Իզմիրլյան» ԲԿ նախկին տնօրեն Արմեն Չարչյանը Վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ իրեն կրկին կալանավորելու դատախազության բողոքը բավարարելը անհիմն է համարում:
Ժամանելով՝ «Վարդաշեն» ՔԿՀ՝ Չարչյանը լրագրողների հետ զրույցում վստահություն հայտնեց, որ ի վերջո արդարադատությունը կհաղթի, քանի որ դատախազության ներկայացրած երկու հիմքերն էլ այլևս գոյություն չունեն:
«Չեմ ցանկանում որևէ բան որակել, քանի որ իրավական գործընթաց կա, երբ այն կավարտվի, այդ ժամանակ ես ամեն ինչ կասեմ: Հարկ եմ համարում նշել, որ այն երկու հիմքը, որոնցով դատախազն ինձ կալանք է առաջադրել, արդեն չկան: Մեկն այն է, որ ես այլևս «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրենը չեմ և ես Ազգային ժողովի պատգամավոր եմ, ում ապօրինաբար ցանկանում են զրկել ազատությունից:  Երկրորդ հիմքն էլ այն է, որ ես կարող էի ազդել վկաների ցուցմունքների վրա, բայց դրանք արդեն տրվել են: Այս ամենի հետ մեկտեղ, դատախազը նաև նշել է, որ իրենք հիմք չեն համարելու այդ ցուցմունքները և հիմք են համարելու տարածված ձայնագրությունը: Այդ դեպքում ի՞նչ հիմքով է դատավորն ինձ կալանավորելու որոշում կայացրել»,- նշեց Չարչյանը:
Վերջինիս համար կալանքի որոշումը սպասելի էր՝ հաշվի առնելով այն, որ ի սկզբանե գործը ոչնչի վրա է կառուցված եղել ու որ ինքը «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ է:
Պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը հայտնեց, որ սա քաղաքական հետապնդում է և Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բեկանելու որևէ հիմք չկա:
«Այն հիմքերը, որոնք ներկայացվել են, այժմ չկան: Այս որոշումն ապօրինի է: Մենք պայքարելու ենք իրավական դաշտում ու մինչև վերջ: Պարոն Չարչյանն ազատության մեջ է գտնվելու, արդարադատությունը վերականգնվելու է»,- շեշտեց պաշտպանը:

Армен Чарчян добровольно явился в УИУ «Вардашен» (видео)
Поддержи А1+!Депутат фракции «Армения», бывший директор Медицинского центра «Измирлян» Армен Чарчян считает необоснованным решение Апелляционного уголовного суда об удовлетворении жалобы прокуратуры о его повторном аресте.
Прибыв в УИУ «Вардашен», Чарчян сказал журналистам, что в конце концов справедливость восторжествует, поскольку обоих оснований, представленных прокуратурой, больше не существует.
«Я не хочу ничего уточнять, потому что идет судебный процесс, когда он закончится, я все скажу. Следует отметить, что тех двух оснований, по которым прокурор предлагал мой арест, больше не существует. Первое: я больше не являюсь директором Медицинского центра "Измирлян", я член Национального собрания, который незаконно заключен в тюрьму. Второе: то, что я мог повлиять на показания свидетелей - но они уже даны! Несмотря на все это, прокурор также заявил, что они не будут рассматривать уже данные показания как основание, они будут считать за основание распространенную запись. В таком случае, на каком основании судья решил заключить меня под стражу?», - сказал Чарчян.
Он подчеркнул, что решение о его задержании было ожидаемым, учитывая, что дело изначально ни на чем не основывалось и что он был представителем блока «Армения».
Адвокат Чарчяна Эрик Алексанян заявил, что это политическое преследование что нет оснований для отмены решения суда первой инстанции.
«Тех оснований, которые были представлены, в настоящее время не существует. Это решение незаконно. Будем бороться до конца - в правовом поле. Г-н Чарчян выйдет на свободу, справедливость будет восстановлена», - подчеркнул защитник.