Աղետ է. նախորդ տարի գույքահարկս 18 հազար դրամ էր, այս տարի՝ 385 հազար. Հայրիկյան (տեսանյութ)
Տան գույքահարկը 2020թ․-ի համեմատությամբ այս տարի ավելացել է 21 անգամ, այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը։
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարի վճարել էր 18․000 դրամ, այս տարի թուղթը եկել է բավականին մեծացած թվով՝ 385․000 դրամ․
«Ինձ համար սարսափելի չէ այդ թիվը, ես կարող եմ վճարել, բայց այդ երևույթն ինձ ստիպեց մտածել, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում։ Եթե նույնիսկ 5 անգամ թանկացվի, մարդկանց համար լուրջ խնդիրներ է առաջանում»։
Նա նշեց, որ այդպիսով անշարժ գույքի շուկան ճգնաժամ կապրի, մարդիկ կձգտեն արագ վաճառել այն, որոշ մարդիկ կօգտվեն այդ հնարավորություններից։ Հայրիկյանը կարծում է, որ եթե մյուսների մոտ էլ է այսպիսի իրավիճակ, այն ազգային աղետի առաջին քայլերը կարող է դառնալ։
Գույքահարկի և հարկերի շեշտակի աճումը, նրա խոսքով, տնտեսության զարգացմանը չի նպաստում, մանավանդ, երբ դա ուղեկցվում է ստերով․
«Գույքահարկը գնում է համայնքներին, բայց բարձր պաշտոնյաներն ասում էին, որ դրանով պետք է բանակը զինվի։ Եթե այսպես շարունակվի, առաջիկա երկու տարին բնակչության կեսից ավելին կմտածի իր բնակարանն ու տունը վաճառելու մասին»։

Это катастрофа: в прошлом году мой налог на недвижимость составлял 18 тысяч драм, в этом году - 385 тысяч: Айрикян (видео)
Поддержи А1+!Налог на дом по сравнению с 2020г. в этом году увеличился в 21 раз, об этом в беседе с «А1+» сказал бывший лидер партии «Объединение национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.
По его словам, в прошлом году он заплатил 18.000 драмов, в этом году бумага пришла с довольно увеличившейся цифрой – 385.000 драмов.
«Для меня эта цифра не является ужасной, я могу заплатить, но это явление заставило меня задуматься о том, что происходит в Армении. Если подорожает даже в 5 раз, возникают серьёзные проблемы для людей».
Он отметил, что таким образом рынок недвижимости будет переживать кризис, люди постараются быстро продать, некоторые этой возможностью воспользуются. Айрикян считает, что если и у остальных такая ситуация, она может стать первыми шагами к национальной катастрофе.
Резкое повышение налога на имущество и других налогов, по его словам, не способствует развитию экономики, тем более, когда это сопровождается ложью:
«Налог на имущество поступает в общины, но высокопоставленные чиновники говорили, что на эти суммы должна быть оснащена армия. Если так будет продолжаться, в ближайшие два года более половины населения задумается о продаже своей квартиры и дома».