image_750x_60cba80fc5a2c
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացվել է ահազանգ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի բնակիչներից մեկի գերեվարման վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Փաստերի հավաքագրման արդյունքում պարզվել է, որ անձը Մաճկալաշեն համայնքի 1989-ի ծնված բնակիչ է, որը զբաղվում էր անասնապահությամբ և կորած անասունների որոնման ընթացքում հայտնվել էր ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
Այս մասին համայնքային իշխանությունները տեղեկացրել են ռուս խաղաղապահներին։ Այժմ նրանց միջնորդությամբ վարվում են բանակցություններ անձին վերադարձնելու ուղղությամբ։
ՄԻՊ աշխատակազմը շարունակում է ահազանգի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները, արդյունքների մասին կտեղեկացնենք հավելյալ։

image_750x_60cba80fc5a2c
В Офис Защитника прав человека Республики Арцах поступил тревожный сигнал по поводу захвата в плен жителя общины Мачкалашен Мартунинского района. Об этом на своей странице в Facebook написал Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
«В результате сбора фактов выяснилось, что это житель общины Мачкалашен, 1989 года рождения, занимавшийся животноводством.
Об этом власти общины проинформировали российских миротворцев. При их посредничестве ведутся переговоры о возвращении этого человека.
Офис Омбудсмена продолжает следить за этим делом, будет предоставлена дополнительная информация», - говорится в сообщении.