Արգենտինայի Հանրապետության Անկախության օրվա տոնակատարություն Երևանում
Հուլիսի 9-ին Երևանի Արգենտինայի Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցավ Արգենտինայի 1816 թվականին հռչակված անկախության հռչակագրի 205-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողություն:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Ամերիկյան երկրների վարչության պետ Արմեն Եգանյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի Արգենտինա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը, ինչպես նաև Հայաստանում արգենտինական համայնքի անդամներ և մշակույթի և մամուլի ոլորտի գործիչներ:
Երևանում Արգենտինայի դեսպանատնից մի քանի մետր հեռավորությամբ գտնվող Արգենտինայի Հանրապետության հրապակում տեղակայված Մանուել Բելգրանոյի հուշարձանի մոտ տեղի ունեցավ  ծաղկեպսակ դնելու արարողություն, որն ուղեկցվեց Արգենտինայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության պետական հիմներով՝ ՀՀ Ոստիկանական զորքերի պատվո նվագախմբի կատարմամբ:
Արգենտինացիների համար այս ամսաթիվը նշանավորում է պատմական այն օրը, երբ Ռիո դե լա Պլատայի միացյալ պրովինցիաների պատգամավորները հավաքվեցին Սան Միգել դե Տուկուման քաղաքում և հայտարարեցին իրենց անկախությունը Իսպանիայի կառավարությունից՝ ամրագրելով անկախ Հանրապետություն ստեղծելու կամքը: Այս կերպ, 1810 թվականի Մայիսյան հեղափոխությամբ սկսված քաղաքական գործընթացով առաջին անգամ հաստատվեց ազատ և անկախ ազգ դառնալու կամքը:
Դեսպան Մարիանո Վերգարան իր ելույթի ընթացքում մեջբերեց արգենտինացի գրող Խորխե Լուիս Բորխեսի խոսքերը. «Ոչ ոք Հայրենիք չէ, բայց մենք բոլորս ենք այն... Հայրենիքը, ընկերնե´ր, հավերժ արարք է»:
Արգենտինայի անկախության օրվա առթիվ Երևանի քաղաքապետարանը քաղաքի բոլոր էկրաններին տեղադրել էր արգենտինական դրոշը:

В Ереване отметили День независимости Аргентинской Республики
9 июля на площади Республики Аргентины состоялась торжественная церемония, посвященная 205-летию провозглашения независимости Аргентины в 1816 году. Посольство Аргентины в Армении сообщило, что в мероприятии участвовали начальник Управления стран Америки МИД Армении Армен Еганян, глава группы дружбы Аргентина-Армения Национальное собрания Армении Владимир Варданян, а также члены аргентинской общины и представители прессы.
Церемония возложения венков прошла у памятника Мануэлю Бельграно, на площади Республики Аргентины, в нескольких метрах от посольства Аргентины в Ереване.
Для аргентинцев эта дата знаменует  исторический день, когда депутаты объединенных провинций Рио-де-ла-Плата собрались в городе Сан-Мигель-де-Тукуман, чтобы объявить о своей независимости от правительства Испании, подтвердив свою волю к созданию независимой республики.
В своем выступлении посол Мариано Вергара процитировал слова аргентинского писателя Хорхе Луиса Борхеса. «Никто не Родина, но мы все - Родина, друзья, это вечный акт».
По случаю Дня независимости Аргентины мэрия Еревана на всех экранах города разместила аргентинский флаг.