Հայաստանը ստանձնել է ՍԾՏՀԿ էներգետիկայի աշխատանքային խմբի երկամյա համակարգումը
Հունիսի 30-ին կայացավ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) կազմակերպության անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի առցանց հանդիպումը, որին մասնակցեց ՀՀ ԱԳՆ բազմակողմ քաղաքականության և զարգացման համագործակցության վարչության պետ Արման Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Իր ելույթում Արման Խաչատրյանն անդրադարձավ նոր տիպի կորոնավիրուսային համավարակի հետևանքների չեզոքացման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ձեռնարկած լայնածավալ միջոցառումներին, որոնց կիզակետում են տնտեսության առավել տուժած ոլորտներն ու առավել խոցելի սոցիալական խմբերը: Կարևորվեց տնտեսական աճը խթանող տարածաշրջանային համակարգված գործողությունների, նորարարական և կայուն զարգացման, մրցակցության խթանման անհրաժեշտությունը:
Արման Խաչատրյանն անդրադարձավ նաև գլոբալ համավարակի պայմաններում նախորդ տարի Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ուղղակի ներգրավմամբ Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիային և դրա հետևանքներին: Մասնակիցներին ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների բացահայտ խախտումները` ընդգծվեց, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ և սադրիչ պահվածքը շարունակում է վտանգել տարածաշրջանում խաղաղությունը և կայունությունը: Շեշտվեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել պատերազմի հումանիտար հետևանքների վերացմանն ուղղված միջազգային ջանքերին՝ ի թիվս այլի գերության մեջ պահելով հայ զինծառայողներին ու պատանդառված քաղաքացիական անձանց:
Առցանց հանդիպման ընթացքում ընդգծվեց նաև միակողմանի հարկադրանքի միջոցների և շրջափակման անընդունելիությունը, ինչը խոչընդոտում է տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությանը և առևտրի դյուրացմանը՝ որպես ՍԾՏՀ հիմնական նպատակների:
Նիստի արդյունքներով՝ ՍԾՏՀԿ-ում նախագահությունը փոխանցվեց Վրաստանին, իսկ Հայաստանը ստանձնեց ՍԾՏՀԿ էներգետիկայի աշխատանքային խմբի երկամյա համակարգումը։

Армения приняла на двухлетний срок координацию деятельности энергетической рабочей группы ОЧЭС
Армения приняла на двухлетний срок координацию деятельности энергетической рабочей группы Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) на онлайн-заседании Совета министров иностранных дел ОЧЭС 30 июня. В заседании приняла участие делегация МИД Армении во главе с начальником департамента многосторонней политики и сотрудничества в области развития Арманом Хачатряном.
В своем выступлении Арман Хачатрян коснулся масштабных мер, предпринятых правительством Армении для нейтрализации последствий коронавируса нового типа, которые сосредоточены на наиболее пострадавших секторах экономики и наиболее уязвимых социальных группах. Была подчеркнута необходимость скоординированных действий на региональном уровне для содействия экономическому росту, инновациям, устойчивому развитию и конкуренции.
Арман Хачатрян коснулся также развязанной Азербайджаном с прямым участием Турции и иностранных вооруженных террористов против Арцаха агрессии и ее последствий. Представив участникам очевидные нарушения обязательств, взятых Азербайджаном в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября, он подчеркнул, что агрессивно-провокационное поведение Азербайджана продолжает угрожать миру и стабильности в регионе. Было подчеркнуто, что Азербайджан продолжает препятствовать международным усилиям по ликвидации гуманитарных последствий войны, в том числе удерживая в заложниках армянских военнослужащих и гражданских лиц.
Во время онлайн-встречи была подчеркнута неприемлемость блокады и односторонних принудительных мер, что препятствует региональному экономическому сотрудничеству и упрощению торговле как основных целей ОЧЭС.