Ընտրական օրացույց. 2 օր անց. Ըննդիմությունը ուզում է չեղյալ հայտարարել ընտրությունների արդյունքը (տեսանյութ)
Ազգային Ժողովի առաջին ընտրությունների արդյունքները դեռ հայտնի չեն ընտրություններից մեկ օր հետո, սակայն արդեն փաստ է, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին աջակցող «Հանրապետություն» միավորումը եւ իշխանամետ «Շամիրամ» կանանց կուսակցությունը հաղթահարել են անցողիկ շեմը: Գրեթե կասկածի տեղիք չի տալիս այն փաստը, որ խորհրդարան կմտնի նաեւ ընդդիմադիր երեք կուսակցություն:  Ընտրություններից եւ հանրաքվեից երկու օր հետո ԿԸՀ ընդդիմադիր 6 անդամները հանդես են գալիս հայտարարությամբ եւ դժգոհում, որ ընտրությունների օրը ԿԸՀ-ն 2 ժամով երկարացրել էր քվեարկության ընթացքը: «Դա բավական է ընտրություններն անվավեր ճանաչելու համար»,-ասված է հայտարարության մեջ: Թերի ընտրացուցակների պատճառով Հայաստանում ոչնչացվել է 100 հազար քաղաքացի:
1999-ի ընտրություններից հետո հայտարարում է Պարույր Հայրիկյանը: Նա ասում է, որ ընտրացուցակներում միտումնավոր տեղ չեն գտել հատկապես իր հայացքները կիսող մարդիկ:
1999-ի խորհրդարանի ընտրությունների մասին ամերիկացի դիտորդների գնահատականներն ի տարբերություն ԵԱՀԿ դիտորդների գնահատականների, ավելի անողոք են՝ Հայաստանը չկարողացավ հաղթահարել խախտումներով ուղեկցվող ընտրական գործընթացների ավանդույթը, ի թիվս այլ խախտումների, նրանք արձանագրել էին նաեւ ընտրական հանձնաժողովներում տեղերի առք ու վաճառքը: Ընտրություններից երկու օր հետո փակվում է Երեւան-Վարդենիս մայրուղու Մարտունիի հատվածը: Նրանք պահանջում են չեղյալ հայտարարել  42-րդ ընտրատարածքի ընտրությունների արդյունքները:
ԿԸՀ-ի հրապարակած տվյալներով՝ 1999-ի ընտրություններին մասնակցել է 1 միլիոն 14 հազար ընտրող:
1999-ի ընտրությունների հաջորդ օրը երեկոյան ԿԸՀ-ն հրապարակում է քվեարկության նախնական արդյունքները: 5 տոկոսն անցել է 5 քաղաքական ուժ՝ առաջին տեղում «Միասնություն» դաշինքն է՝ ավելի քան 43 տոկոսով, երկրորդ տեղում Հայաստանի կոմկուսն է՝ 12 տոկոսով, Դաշնակցությունը 7,8 տոկոսով երրորդն է, «Իրավունք եւ Միաբանությունը» 7,2 տոկոսով՝ չորրորդը, իսկ Օրինաց երկիրը 5 տոկոսով՝ հինգերորդը: Վազգեն Մանուկյանի գլխավորած ԱԺՄ-ն խորհրդարան է մտնում 5 տոկոսով:
1999-ի ընտրությունների ընթացքում իրականացված խախտումներով անձամբ է զբաղվել խորհրդարան չմտած «Ազգային պետություն կուսակցությունը»: Ցուցակներում տեղ են գտել հանգուցյալներ, հոգեկան հիվանդներ եւ զինծառայողներ: Հայաստանը լքածները կազմել են  ընտրողների 20 տոկոսը։ 2003-ի խորհրդարանում Հանրապետականը կունենա 41 պատգամավոր: Կուսակցությունը ձգտելու է պահպանել վարչապետի աթոռը,-ասում է ՀՀԿ նախընտրական շտաբի պետ Գալուստ Սահակյանը: Երրորդ տեղը գրաված ՕԵԿ-ը պատգամավորների թվով կլինի երկրորդը, քանի որ «Օրինաց երկր»-ի 9 թեկնածու անցել է մեծամասնական ընտրակարգով: Համամասնական ցուցակից, հավաքած 12 տոկոս ձայներին համապատասխան, կուսակցությունը կստանա եւս 12 մանդատ՝ խորհրդարանում իր աթոռների թիվը հասցնելով 21-ի: «Արդարություն» դաշինքը հավաքել է ավելի քան 14 տոկոս, ինչի դիմաց դաշինքը կարող է ստանալ 14 մանդատ:
2007-ի ընտրությունների հաջորդ օրը 5 տոկոսի շեմը չհաղթահարած մի քանի կուսակցություններ բողոքի հանրահավաք են կազմակերպում Ազատություն հրապարակում: Միջազգային դիտորդները արձանագրում են բարելավում նախորդ ընտրությունների համեմատ, Եվրամիության նախագահությունը նույնպես ընտրությունները գնահատում են ընդհանուր առմամբ ազատ եւ արդար: Համեմատաբար հաջող ընտրությունների առիթով հայ ժողովրդին շնորհավորողների մեջ է Հայաստանում Ամերիկայի դեսպանատունը: «2007-ի մայիսի 12-ի ընտրությունները պատմական էին Հայաստանի համար»,-Պրագայում հայտարարում է Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավար Նինո Բուրջանաձեն: «Ես համոզված եմ, որ մենք բավականին լավ հարաբերություններ կունենանք խորհրդարանի նորընտիր ուժերի հետ»,-ավելացնում է խորհրդարանի խոսնակը:
2007-ի ընտրություններից երկու օր հետո նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը բոլորին շնորհավորում է ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների առիթով: «Տեղ գտած թերություններն ու ընտրախախտումները մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրվելու են` անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու եւ օրինականությունը վերականգնելու նպատակով»,-ասում է պարոն Քոչարյանը:
2012-ի ընտրություններին չմասնակցած Արամ Կարապետյանը ընտրություններից երկու օր հետո հայտարարում է, որ քվեարկության արդյունքները նկարված են: Նույնիսկ Հանրապետականն, ըստ նրա դա չի հերքում, որովհետեւ իշխանության երեք ուժերը վերցրել են խորհրդարանի 80 տոկոսը։
«Ընտրությունը քոնն է» հայաստանյան դիտորդական կազմակերպությունը գրեթե ոչ մի դժգոհություն չունի 2012-ի խորհրդարանի ընտրությունների ընթացքից: Եթե մի քանի խախտումներն իշխանությունները շտկեն, այս կազմակերպությունը վստահ է, որ հաջորդ տարվա նախագահի ընտրություններն ավելի լավը կլինեն։ Ընտրություններն ազատ ու արդար չէին Վանաձորի Հելսինկյան գրասենյակի կարծիքով: Իրենք հարյուրավոր ընտրատեղամասերում արձանագրել են կարուսել, ընտրակաշառք, որոնցում ներգրաված էին Հանրապետականը, Դաշնակցությունը եւ ԲՀԿ-ն: Եվրոպացի դիտորդների համեմատաբար դրական կարծիքն ընդունելով գրասենյակի պետ Արթուր Սաքունցն ասում է, որ նրանք հաշվի չեն առել մեկ բան:
Ընտրություններից երկու օր հետո պայթյուն է որոտում Երեւանի Փարպեցի փողոցի վրա գտնվող Դի Այ Վայ բարում: Դրսում տեղադրված տեսախցիկներն արձանագրել են պայթեցնողների արարքը: Ենթադրվում է, որ պայթյունը կապ ունի ակումբի ազատամիտ բնույթի հետ։ Ընդդիմությունը այս օրը հավաքվում է Ազատության հրապարակում:
Հայ Ազգային Կոնգրեսը հայտարարում է, որ ձեռնարկելու է բոլոր քայլերը ընտրությունների արդյունքները չեղյալ հայտարարելու համար: Արդեն դիմել են Սահմանադրական դատարան, որի որոշումից կախված կդիմեն նաեւ եվրոպական ատյաններին։

Календарь выборов. Через 2 дня: АНК хочет признать недействительными результаты выборов (видео)
Результаты первых выборов в Национальное собрание еще не известны через один день после выборов, однако уже факт, что поддерживающее Левона Тер-Петросяна объединение «Республика» и провластная партия женщин «Шамирам» преодолели проходной порог. Почти не дает повода для сомнений тот факт, что в парламент войдут и три оппозиционные партии.
Через два дня после выборов и референдума 6 оппозиционных членов ЦИК-а выступают с заявлением и выражают недовольство, что в день выборов ЦИК на 2 часа продлил процесс голосования. «Этого достаточно для того, чтобы признать выборы недействительными», - сказано в заявлении.
Из-за неполных избирательных списков в Армении были уничтожены 100 тысяч граждан. После выборов 1999-го года заявляет Паруйр Айрикян. Он говорит, что в избирательных списках намеренно не нашли место в особенности люди, разделяющие его мнения.
Оценки американских избирателей о парламентских выборах 1999-го в отличие от оценок наблюдателей ОБСЕ, более жесткие: Армения не смогла преодолеть традицию избирательных процессов, сопровождающихся нарушениями, в числе иных нарушений, они зафиксировали также куплю и продажу мест в избирательных комиссиях.
Через два дня после выборов перекрывается участок Мартуни магистрали Ереван-Варденис. Они требуют признать недействительными результаты выборов на 42-м избирательном участке.
По данным, опубликованным ЦИК-ом, в выборах 1999-го года принимали участие 1 миллион 14 тысяч избирателей. На следующий день после выборов 1999 года вечером ЦИК публикует предварительные результаты выборов. 5% прошли 5 политических сил: на первом месте альянс «Единство» - более чем 43%, на втором месте компартия Армении – с 12%, Дашнакцутюн – с 7,8% на третьем месте, «Иравунк ев Миабанутюн» - с 7,2% на четвертом месте, а Оринац еркир с 5% - на пятом месте. НДС во главе с Вазгеном Манукяном входит в парламент с 5%.
Нарушениями, осуществленными в процессе выборов 1999-го лично занималась не вошедшая в парламент «Партия национальное государство». В списках нашли место мертвые, психические больные и военнослужащие. Покинувшие Армению составили 20% избирателей.
В парламенте 2003 года Республиканская партия будет иметь 41 депутата. Партия будет стремиться сохранить кресло премьер-министра, - говорит начальник предвыборного штаба РПА Галуст Саакян. ПОЕ, занявшая третье место, будет второй по числу депутатов, поскольку 9 кандидатов «Оринац еркир» прошли по мажоритарной избирательной системе. Из пропорционального списка, в соответствии собранными 12% голосов, партия получит еще 12 мандатов, доведя число своих кресел в парламенте до 21. Альянс «Справедливость» собрал более 14%, за что альянс может получить 14 мандатов.
На следующий день после выборов 2007 года несколько партий, не преодолевших 5%-й порог, организуют митинг протеста на Площади свободы. Международные наблюдатели регистрируют улучшение по сравнению с предыдущими выборами, президиум Евросоюза также оценивает выборы в целом как свободные и справедливые. В связи со сравнительно успешными выборами армянский народ поздравляет посольство Америки в Армении.
«Выборы 12 мая 2007 года были историческими для Армении», - в Праге заявляет руководитель парламента Грузии Нино Бурджанадзе. «Я уверена, что мы будем иметь довольно хорошие отношения с новоизбранными силами парламента», - добавляет спикер парламента.
Через два дня после выборов 2007-го президент Роберт Кочарян всех поздравляет со свободными, справедливыми и прозрачными выборами. «Имевшие место недостатки и нарушения на выборах будут подробно изучены, будут предприняты надлежащие меры и с целью восстановления законности», - говорит Кочарян.
Арам Карапетян, не принявший участие в выборах 2012-го, через два дня после выборов заявляет, что результаты голосования подарены. Даже Республиканская, по его словам, этого не опровергает, поскольку три правительственные силы взяли 80% парламента.
Армянская наблюдательная организация «Выбор твой» почти не имеет никаких недовольств процессом парламентских выборов 2012 года. Если несколько нарушений власти исправят, эта организация уверена, что выборы президента в следующем году будут лучше.
Выборы не были свободными и справедливыми по мнению Ванадзорского Хельсинского офиса. Они в сотне избирательных участках зафиксировали карусель, взятки избирателям, в которые были включены Республиканская партия, Дашнакцутюн и ППА. Признавая сравнительно позитивное мнение европейских наблюдателей, начальник офиса Артур Сакунц говорит, что они не учли одного. Через два дня после выборов прозвучал взрыв в баре Дй Ай Вай, находящемся на улице Парпеци в Ереване. Размещенные снаружи видеокамеры зафиксировали поступок взрывающих. Предполагается, что взрыв имеет отношение к вольнодумному характеру клуба.
Оппозиция в этот день собирается на Площади свободы. Армянский Национальный Конгресс заявляет, что предпримет все шаги для того, чтобы признать результаты выборов недействительными. Уже обратились в Конституционный суд, в зависимости от решения которого обратятся и в европейские инстанции.