Ընտրական օրացույց. 13 օր առաջ. Ցուցարարներն այրում էին նրա խրտվիլակը (տեսանյութ)
1995-ի այս օրերին իրավիճակը լարված է նախագահի նստավայրի դիմաց: Երկու օր ընթացող հանրահավաքի երկրորդ օրը ոստիկանությունն ի վերջո մահակներով հարձակվում է ցուցարարների վրա, եւ, ըստ «Շրջան» թերթի, նույնիսկ կրակում է: Իրավիճակը լարվեց, երբ ցուցարարները Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի խրտվիլակն այրեցին։ Հայաստանում սա առաջին նման դեպքն էր։
Նույն օրը Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացրեց Երկրապահը, ինչը նույնպես աննախադեպ երեւույթ էր։ Հանրահավաքը, որ ղեկավարում էր ԵԿՄ փոխնախագահ Ալբերտ Բազեյանը, ի պաշտպանություն իշխանության էր։ Հանրահավաքից հետո ԵԿՄ պատժիչ ջոկատները, Բազեյանի եւ Աշոտ Աղաբաբյանի գլխավորությամբ, միացան ընդդիմադիր հանրահավաք իրականացնող ժողովրդին ծեծող ոստիկաններին։
1999-ի ընտրություններին նախագահի խորհրդական Արամ Սարգսյանն արձակուրդ է վերցնում, որպեսզի մասնակցի քարոզարշավին: Քարոզարշավն արդեն հատել է հասարակածը, իսկ Դեմոկրատական կուսակցությունը դեռ նոր է եթե դուրս բերում իր քարոզչական տեսահոլովակը
Լոռու մարզում է նաեւ «Միասնություն» դաշինքի ղեկավարությունը: Նրանց ոտքերի տակ սովորության համաձայն ոչխարներ են գլխատվում: Կարեն Դեմիրճյանը լոռեցիներին խոստանում է, որ աղետի գոտին կդառնա անցյալ, որ կվերացնի պատգամավորի անձեռնմխելիությունը:
Լյուդմիլա Հարությունյանը ընտրողներին ներկայացնում է «Արժանապատիվ ապագան»: Իր ծրագրերը կիրականանան, եթե ընտրվի պատգամավոր: Ինքը երեք տարի մեծ քաղաքականության մեջ է եղել եւ հիմա դժգոհում է, թե ինչ դժվար է կուսակցություն պահելը:
Աշտարակցիներն իրենց մոտ քարոզարշավի եկած «Օրինաց երկրին» բողոքում են հողի եւ ջրի բարձր հարկերից: Արթուր Բաղդասարյանն ասում է, որ գյուղացիները պետք է առանց բյուրոկրատական քաշքուկների ապահովվեն վարկերով: Թալինցիները Օրինաց երկրին դիմավորում են երգ ու պարով եւ ասում՝ իրենք գործազուրկ են:
2003-ի ընտրություններից 13 օր առաջ Կենտրոնական Ընտրական հանձնաժողովը որոշում է թափանցիկ քվեատուփերի օգտագործման կարգը նաեւ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի համար: ԵԱՀԿ-ն դա ողջունում է:
Մեկ տարի առաջ ԿԸՀ-ն մերժել էր ընտրությունների օրը տեղամասերում երկու քվեատուփ տեղադրելու ԵԱՀԿ-ի առաջարկը: Վերջինիս ներկայացուցիչ Կոնկեւիչը տեղեկացնում է, որ հանրաքվեի քվեատուփերը նույնպես կարտադրվեն Դանիայում եւ մի քանի օրից կբերվեն Հայաստան:
2007-ի քարոզարշավին Տիգրան Կարապետյանը մեկ տեսահոլովակով հոգեւոր եւ այլ ազգերի մեղեդիների ներքո ներկայացնում է գործարարի իր անձնական նվաճումները միջազգային հարթակում: Կադրերից մեկում նրան պարգեւատրում է կաթողիկոսը: Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը քարոզարշավին իր ժողովրդականությունն է գովազդում Վանաձորում մատուցված աղ ու հացով ընդունելության կադրերով, երկինք բաց թողնված աղավնիներով: Վանաձորցիներին չէր խանգարի եւս մեկ անգամ տեղեկանալ, թե որն է քվեի հավակնող Սամվել Բաբայանի գլխավոր արժանիքը:
2007-ի այս օրը Կենտրոնական Ընտրական հանձնաժողովն ուժը կորցրած է ճանաչում ՀՀՇ-ի մասնակցությունը ընտրություններին: Դրա առիթ է դառնում է հենց ՀՀՇ-ի դիմումը ԿԸՀ-ին ընտրարշավից դուրս գալու մասին:
2012-ի ընտրություններին քվեարկվելու է 168 ժամ թերթի խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանը: Թեկնածուի շանսերը վատը չեն։ Երեկոյան տեղի է ունենում ուղիղ հակառակը՝ Երկրապահը որոշում է պաշտպանել Սեյրանյանի մրցակից, ՍԱՍ սուպերմարկետի սեփականատեր Արտակ Սարգսյանին: 8-րդ ընտրատարածքում այս օրերին ամեն օր պատռում են դաշնակցական թեկնածու Արթուր Եղիազարյանի քարոզչապաստառները: Ինքն իշխանափոխություն է ուզում, որովհետեւ սովորական մարդիկ կորցրել են արժանապատվությունը Կոնգրեսի քարոզարշավը Կոտայքի Գառնի գյուղում մյուսների նման մարդաշատ չէ: Տեղացիներն ասում են, որ գյուղից արտագաղթի հոսքը մեծ է : Կոնգրեսի մեծամասնական թեկնածու Գուրգեն Եղիազարյանը հայտարարում է, որ արտագաղթը ձեռնտու է իշխանություններին։

Календарь выборов. за 13 дней до выборов: Демонстранты сжигали его чучело (видео)
В эти дни 1995-го ситуация была напряженной напротив президентской резиденции. На второй день двухдневного митинга полиция в конечном итоге нападает на демонстрантов с дубинками и, согласно газете «Шрджан», даже стреляет. Ситуация накалилась, когда демонстранты сожгли чучело Левона Тер-Петросяна. Это был первый подобный случай в Армении.
В тот же день на Площади свободы провел митинг Еркрапах, что также было беспрецедентным явлением. Митинг, которым руководил зампредседателя ДСЕ Альберт Базеян, был в защиту власти. После митинга карательные отряды ДСЕ, во главе с Базеяном и Ашотом Агабабяном, присоединились к полицейским, избивающим народ, проводящий оппозиционный митинг.
На выборах 1999-го советник президента Арам Саркисян берет отпуск, чтобы принять участие в агитационной кампании. Кампания уже пересекла экватор, когда Демократическая партия только вынесла свой агитационный видеоролик.
В Лорийской области находится также руководство альянса «Единство». Под их ногами, по традиции, зарезают овец. Карен Демирчян обещает лорийцам, что зона бедствия уйдет в прошлое, что он устранит неприкосновенность депутата.
Людмила Арутюнян представляет избирателям «Достойное будущее». Ее программы осуществятся, если она будет избрана депутатом. Она три года была в большой политике и сейчас недовольна, как трудно содержать партию.
Аштаракцы жалуются партии «Оринац еркир», пришедшей к ним с агитационной кампанией, на высокие налоги на землю и воду. Артур Багдасарян говорит, что сельчане должны быть обеспечены кредитами без бюрократических проволочек. Талинцы встречают Оринац еркир с песнями и плясками и говорят: они безработные.
За 13 дней до выборов 2003 года Центральная Избирательная комиссия определяет порядок использования прозрачных урн и для референдума по конституционным изменениям. ОБСЕ это приветствует.
Годом раньше ЦИК отказалась выполнять требование ОБСЕ о размещении двух урн на избирательных участках. Представитель организации Конкевич сообщает, что избирательные урны референдума также будут произведены в Дании и через несколько дней будут доставлены в Армению.
В агитационной кампании 2007 года Тигран Карапетян в одном видеоклипе под духовную и зарубежную музыку представляет свои личные достижения как бизнесмена на международной арене. На одном из кадров его награждает католикос. Бывший командующий оборонительной армии Карабаха Самвел Бабаян на агитационной кампании рекламирует свою демократию кадрами хлебосольного приема в Ванадзоре, выпущенными в небо голубями. Ванадзорцам не мешало бы в очередной раз узнать, какова главная ценность претендующего на голос Самвела Бабаяна.
В этот день 2007-го Центральная Избирательная комиссия признает недействительным участие АОД-а в выборах. Это становится поводом для заявления АОД-а в ЦИК о выходе из предвыборной борьбы.
На выборах 2012 года будут голосовать за редактора газеты 168 жам Сатик Сейранян. У кандидата неплохие шансы. Вечером происходит прямо противоположное: Еркрапах принимает решение защищать соперника Сейранян, владельца супермаркета САС Артака Саркисяна. На 8-м избирательном участке в эти дни каждый день рвут избирательные плакаты кандидата от дашнаков Артура Егиазаряна. Он хочет смены власти, ибо обычные люди потеряли достоинство. Агитационная кампания Конгресса в селе Гарни Котайкской области не столь многолюдна, как остальные. Местные говорят, что из села большой поток эмиграции. Мажоритарный кандидат от Конгресса Гурген Егиазарян заявляет, что эмиграция выгодна властям.