Ընտրական օրացույց. 19 օր առաջ. Ընդդիմությունն իշխանության հետ խոսում էր վերջնագրով (տեսանյութ)
1995-ի քարոզարշավներին ընդդիմությունն իշխանության հետ խոսում էր վերջնագրով: Ընդդիմադիր ԱԺՄ-ի առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը եւ Ալբերտ Բաղդասարյանը իշխանությանը եւ ԿԸՀ-ին 4 օր ժամանակ է տալիս, որպեսզի նրանք ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցեն ընդդիմադիր բոլոր կուսակցություններին: Նրանք նաեւ պահանջում են հետաձգել ընտրությունները:
Այս օրերին ԿԸՀ-ն հաստատում է 50-րդ ընտրատարածքում  Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի նախկին խորհրդական Աշոտ Մանուչարյանի թեկնածության գրանցումը մերժելու ընտրատարածքային հանձնաժողովի որոշումը: Մանուչարյանի առաջադրման պաշտոնաթերթիկում հայտնաբերվել է 56 կեղծ և 27 անվավեր ու թերի ստորագրություն: «Կամ ժողովուրդը փոխում է իշխանություններին խաղաղ ճանապարհով, կամ, հակառակ դեպքում դա անում է ուժով»,-ասում է Մանուչարյանը:
1999-ի քարոզարշավի ժամանակ ԱԺՄ հանրահավաքներին անձրեւի պակասություն չկար: Կուսակցության ներկայացուցիչ Սեյրան Ավագյանը բոլորին կոչ է անում մասնակցել ընտրություններին առանց կեղծիքներից վախենալու:  Ի դեպ, այս հանրահավաքին խոսք էր ուզում ասել նաեւ Փարիզի Օռլի օդանավակայանում 8 անմեղ մարդու մահվան պատճառ դարձած Վարուժան Կարապետյանի հայրը: Սկզբից նրան կոպտորեն խանգարեց Արշակ Սադոյանը: Այնուհետեւ ինչ-որ մարդիկ ծերունուն ընդհանրապես դուրս շպրտեցին ամբիոնից:
«Առաջիկա 30 տարիներին Հայաստանում ընտրություններ չեն լինելու»,- 1999-ի քարոզարշավին մարգարեանում է կուսակցության նախագահ Շողեր Մաթեւոսյանը: «Շամիրամը» միայն կանանցից կազմված կուսակցություն էր, որը խորհրդարան էր մտել 1995-ին Ներքին գործերի նախարար Վանո Սիրադեղյանի աջակցությամբ: Կուսակցությունը խորհրդարանում բոյկոտել էր Ընտրական օրենսգրքի քվեարկությունը, սակայն չէր բոյկոտել առաջադրումը 1999-ի ընտրություններին։ «
Գրանդ Հոլդինգ»-ի նախագահ Հրանտ Վարդանյանը, 2003-ի խորհրդարանական ընտրություններում աջակցում է ՀՅԴ-ին, սակայն ֆինանսավորում է իր ղեկավարած Համահայկական աշխատավորական կուսակցության անդամներին: Նրանցից մեկը իր որդին է, որն ընդգրկված է Դաշնակցության համամասնական ցուցակում: Իսկ ինքը՝ հոլդինգի ղեկավարն ինչու՞ չի առաջադրվում: «Որեւէ գործարար ֆիզիկապես հնարավորություն չունի հա'մ իր գործը վարի, հա'մ գնա, նստի պառլամենտում կամ նախարար աշխատի»,-ասում է նա:
2007-ին Հանրապետական կուսակցությունը Ալավերդի քաղաքի բնակիչներին հենց իր գրասենյակում առաջարկում է ընտրակաշառքի մեկ այլ եղանակ՝ տեսողության բուժզննում եւ ակնոցների բաժանում: «Օրենքը չի արգելում»,-ասում է քաղաքի Հանրապետականի համակարգողը: Ըստ նրա դա բարեգործություն է, որը պետք է ավելացնի իր կուսակցության հեղինակությունը։ Վանաձորցիները ընդունել են քարոզարշավի հերթական ներկայացուցչին՝ Արամ Կարապետյանին: Նույն օրը նրա քարոզարշավին միանում է քաղաքի մեծամասնական թեկնածու Վիկտոր Դալլաքյանը: Քաղաքային իշխանությունները հանդիպումից երկու ժամ առաջ լուրեր էին տարածել, թե այն տեղի չի ունենալու: Ժողովուրդը սակայն չլսեց եւ եկավ.  «Երկու տարի ինչ ասես գլխներիս արեցին, փորձեցին Ալֆայով օպերացիաներ արել, կանգնեցնել, պառկեցնել գետնին ավտոմատավորներ՝ 25 հոգի դիմակներով, Սեւանում կրակեցին մեր վրա, փորձեցին քրեական գործ հարուցել, 68 մարդ ձերբակալեցին։ Իրավունք ունի՞ արդյոք այն իշխանությունը, որի պարագայում ժողովրդի 900 հազար մարդ թերսնվում է, 1-ին դասարան 14 հազար թերսնված երեխա դպրոց չի գնացել: Այսինքն, ձեզ ղեկավարում են հանցագործները»:
2012-ին Հայ Ազգային կոնգրեսի քարոզչական հանրահավաքներն աչքի են ընկնում սակավամարդությամբ: Բացառություն չէր նաեւ Արարատի մարզը: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը դա բացատրում է նրանով, որ մարդիկ փոփոխություններն ակնկալում են ոչ թե խորհրդարանի, այլ նախագահի ընտրություններից:
Սակայն այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսին ընտրել պետք է։ Գորիսում Հանրապետականի առաջնորդը մեջբերում է Գարեգին Նժդեհին՝ ազգերը չեն կարող ներքուստ պառակտված լինել: Սյունեցիներին նա խոստանում է տնտեսական եւ մշակութային վերելք, Սյունիքը քայլելու է 21-րդ դարին համընթաց: Սիսիանում Սերժ Սարգսյանն ավելի կոնկրետ է. «Մենք ասում ենք՝ արդարություն յուրաքանչյուրի համար, ասում ենք յուրաքանչյուրի համար հարկային համակարգ եւ գործարար միջավայր, ասում ենք բարձրակարգ առողջապահություն յուրաքանչյուրի համար»:

Календарь выборов. За 19 дней: Оппозиция разговаривала с властями ультиматумом (видео)
Во время агитационных кампаний 1995 года оппозиция говорила с властями ультиматумами. Лидер оппозиционного НДС Вазген Манукян и Альберт Багдасарян дают власти и ЦИК 4 дня, чтобы они зарегистрировали все оппозиционные партии для участия в выборах. Они также требуют отсрочить выборы.
В эти дни ЦИК утверждает постановление участковой комиссии об отклонении регистрации бывшего советника Левона Тер-Петросяна Ашота Манучаряна на 50-м избирательном участке. В должностном бюллетене выдвижения Манучаряна обнаружено 56 фальшивых и 27 недействительных и неполноценных подписи. «Либо народ меняет власть мирным путем, либо, в противном случае, это делает силой», - говорит Манучарян.
Во время агитационной кампании 1999 года на митингах НДС дефицита дождя не было. Представитель партии Сейран Авагян призывает всех участвовать в выборах, не боясь фальсификаций. Кстати, на этом митинге хотел выступить также отец Варужана Карапетяна, ставшего причиной смерти 8 невинных жертв в парижском аэропорте Орли. Сначала ему грубо помешал Аршак Садоян. Затем какие-то люди вообще выгнали старика с кафедры.
«В ближайшие 30 лет в Армении выборов не будет», - пророчит на агитационной кампании 1999 года председатель партии Шогер Матевосян. «Шамирам» была партией, состоящей только из женщин, которая вошла в парламент в 1995 году при содействии министра Внутренних дел Вано Сирадегяна. Партия в парламенте бойкотировала голосование по Избирательному кодексу, однако не бойкотировала выдвижение на выборах 1999 года.
Председатель «Гранд Холдинг»-а Грант Варданян, на парламентских выборах 2003 года поддерживает АРФ, однако финансирует членов возглавляемой им Панармянской партии трудящихся. Один из них – его сын, который включен в пропорциональный список Дашнакцутюн. А почему он – руководитель холдинга – не выдвигается? «Потому что бизнесмен физически не имеет возможности и вести свое дело, и идти сидеть в парламенте или работать министром», - говорит он.
В 2007 году Республиканская партия в своем офисе предлагает жителям города Алаверди другой способ взятки избирателям: медицинский осмотр зрения и раздачу очков. «Закон не запрещает», - говорит координатор Республиканской. По его мнению, это – благотворительность, которая должна повысить авторитет его партии. Ванадзорцы приняли очередного представителя агитационной кампании Арама Карапетяна. В тот же день к его агитационной кампании присоединяется мажоритарный кандидат города Виктор Даллакян. Городские власти за два часа до встречи распространили слухи, что этого не произойдет. Народ, однако, не послушал и пришел: «Два года чего только ни делали с нами, попытались проводить операции с Альфа, останавливали, укладывали на землю автоматами – 25 человек в масках, в Севане в нас стреляли, попытались возбудить уголовное дело, 68 человек были арестованы. Имеет ли право эта власть, при которой 900 тысяч человек недоедают, 14 тысяч голодных детей не пошли в 1-й класс. То есть вами управляют преступники».
В 2012 году агитационные митинги Армянского Национального конгресса отличаются малолюдностью. Не была исключением и Араратская область. Левон Тер-Петросян объясняет это тем, что люди ждут перемен не от парламентских, а от президентских выборов.
Однако сегодня нужно избрать Армянский Национальный Конгресс. В Горисе лидер Республиканской цитирует Гарегина Нжде: нации не могут быть разделенными изнутри. Он обещает сюникцам экономический и культурный подъем, Сюник будет идти в ногу с XXI веком. В Сисиане Серж Саргсян конкретнее: «Мы говорим: справедливость для каждого, говорим налоговая система и бизнес-среда для каждого, говорим высококлассное здравоохранение для каждого».