192857104_504464300674485_2326913769826438787_n
Փաստաբաններ Վահե Հովսեփյանն ու Վարդան Առաքելյանն ընդդեմ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի դատական հայց են ներկայացրել Վարչական դատարան։
Նրանք պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանին պարտավորեցնել ձեռնպահ մնալ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջեւ ստորագրման նախատեսվող հայտարարությունը եւ դրա հիմքում դրված կամ դրանից բխող փաստաթուղթը ստորագրելուց։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում հայցը ներկայացնող փաստաբաններից մեկը՝ Վարդան Առաքելյանը, ընդգծեց․
«Թե՛ Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, թե՛ հետագա գործողությունները միջազգային պայմանագրի մաս են, իսկ միջազգային պայմանագիր Նիկոլ Փաշինյանը որպես վարչապետ, որպես վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար չի կարող կյանքի կոչել և ստորագրել, որովհետև կա սահմանված ընթացակարգ, այդ պայմանագիրը  պետք է անցնի Ազգային ժողովով, բացի այդ խոսքը Հայաստանի տարածքի փոփոխության մասին է, իսկ այս հարցը պետք է միայն հանրաքվեի միջոցով լուծվի»,-ասում է փաստաբան Վարդան Առաքելյանը։
Նրանք դատարանից  պահանջել են հայցի ապահովման միջանկյալ միջոց կիրառել, որպեսզի հայցադիմումի քննության ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը որևէ փաստաթուղթ չկարողանա ստորագրել ո՛չ եռակողմ ձևաչափով, ո՛չ ՀՀ տարածքի փոփոխման վերաբերյալ։
Մեր հարցին, թե արդյոք դատարանի որոշումը կարո՞ղ է Նիկոլ Փաշինյանին հետ պահել որևէ փաստաթուղթ ստորագրելու որոշումից, փաստաբանն ասում է՝ եթե ՀՀ-ն իրավական պետություն է, ապա դատարանի որոշումը պարտադիր է բոլորի համար կատարման, այդ թվում ՀՀ վարչապետի կամ վարչապետի պաշտոնակատարի։

Адвокаты подали в суд на Никола Пашиняна (видео)
Поддержи А1+!Адвокаты Вагэ Овсепян и Вардан Аракелян подали судебный иск в Апелляционный суд против исполняющего обязанности премьер-министра РА Никола Пашиняна.
Они требуют от Никола Пашиняна воздержаться от подписания предусмотренного заявления между президентом Азербайджанской Республики, премьер-министром Республики Армения и президентом Российской Федерации и лежащего в его основе или вытекающего из него документа.
В беседе с «А1+» один из подавших иск адвокатов Вардан Аракелян подчеркнул:
«И документ 9-го ноября, и дальнейшие действия являются частью международного договора, а международный договор Никол Пашинян как премьер-министр, как временно исполняющий обязанности премьер-министра, не может призвать к жизни и подписать, потому что есть установленная процедура, этот договор должен пройти через Национальное собрание, кроме того речь идёт об изменении территории Армении, а этот вопрос должен решаться только посредством референдума», - говорит адвокат Вардан Аракелян.
Они потребовали от суда применить промежуточную меру обеспечения иска, чтобы в процессе рассмотрения искового заявления Никол Пашинян не мог подписать никакой документ ни в трёхстороннем формате, ни относительно изменения территории РА.
На наш вопрос, может ли судебное постановление удержать Никола Пашиняна от решения подписать какой-либо документ, адвокат говорит: если РА – это правовое государство, то решение суда обязательно для выполнения для всех, в том числе для премьер-министра или исполняющего обязанности премьер-министра РА.