Արարատ Միրզոյանը Արգենտինայի դեսպանի հետ խոսել է ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքից
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 26-ին ընդունեց Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարային: Այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։ Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի խոսնակը շնորհավորեց նրան Հայաստանում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու առթիվ եւ արգասաբեր գործունեություն մաղթեց. «Վստահ եմ, որ Դուք կարեւոր ներդրում կունենաք եւ կնպաստեք երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը»:
Միրզոյանը շնորհավորեց դեսպանին երեկ՝ մայիսի 25- ին, Արգենտինայում նշվող ազգային տոներից մեկի՝ Մայիսյան հեղափոխության օրվա առթիվ: ԱԺ նախագահի խոսքով` չնայած աշխարհագրական մեծ հեռավորությանը` երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները բարեկամական են, առկա է կառուցողական քաղաքական երկխոսություն: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
«Պարոն դեսպան, Դուք Հայաստանում եք մեզ համար չափազանց ծանր ժամանակահատվածում: Գիտեք, որ նախորդ աշնանը Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ եւ վարձկանների ներգրավմամբ պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ՝ այդ ընթացքում թույլ տալով ռազմական հանցագործություններ, թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, ենթակառուցվածքները, օգտագործելով արգելված զինատեսակներ:
Արդյունքում՝ թեեւ հաստատվեց հրադադարի ռեժիմ, բայց Ադրբեջանը շարունակում է մինչ օրս խախտել միջազգային մարդասիրական օրենքի նորմերը, Ժնեւյան կոնվենցիայի դրույթները՝ ազատ չարձակելով հայ ռազմագերիներին՝ կեղծ քրեական գործեր հարուցելով վերջիններիս նկատմամբ: Մենք ակնկալում ենք, որ մեր բոլոր միջազգային գործընկերները, առաջնորդվելով մարդասիրական մղումներով, պետք է անհապաղ իրենց ձայնը բարձրացնեն եւ միջամտեն այս հարցին»,-ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը:
Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց քաղաքականությունը եւ ագրեսիվ հակահայկական հայտարարություններն ու գործողությունները, ինչը ցույց է տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը երբեւէ չի կարող անվտանգ ապրել այդ երկրի կազմում. «Մեր համոզմամբ՝ ԼՂ-ի հայ բնակչության անվտանգությունը կարող է ապահովվել բացառապես նրանց ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմամբ»:
Միրզոյանը նաեւ անդրադարձավ ՀՀ սուվերեն տարածք ադրբեջանական զինվորների ներխուժմանը եւ դրա վերաբերյալ բազմաթիվ երկրների հայտարարություններին, ըստ որոնց՝ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը չի կարող կասկածի տակ դրվել, եւ ադրբեջանական զորքերը պետք է անհապաղ հեռանան:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մարիանո Վերգարան նշեց, որ Հայաստանը Արգենտինայի համար կարեւոր երկիր է՝ հատկապես հաշվի առնելով մեծաթիվ հայկական համայնքի ներկայությունը:
Դեսպանը վերահաստատեց Արգենտինայի դիրքորոշումն առ այն, որ ցանկացած հակամարտություն պետք է լուծվի բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով. «Անպայման պետք է հարգել միջազգային մարդասիրական օրենքի նորմերը, համապատասխան կոնվենցիայի դրույթները»: Հանդիպման ավարտին դեսպանը Արարատ Միրզոյանին փոխանցեց Արգենտինայի նախագահի եւ արտաքին հարաբերությունների նախարարի ուղերձները՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին:

Арарат Мирзоян говорил с послом Аргентины о праве НКР на самоопределение
Поддержи А1+!26 мая председатель Национального собрания Республики Армения Арарат Мирзоян принял чрезвычайного и полномочного посла Аргентинской Республики в Армении Мариано Вергара.
Приветствуя гостя, спикер Парламента поздравил его с началом дипломатической миссии в Армении и пожелал плодотворной деятельности. «Уверен, что Вы внесете свой вклад в развитие отношений между двумя нашими странами», сказал Мирзоян. Он поздравил посла с одним из национальных праздников, отмечаемых в Аргентине - Днем Майской революции, который отмечался 25 мая.
По словам председателя НС, несмотря на большую географическую отдаленность, отношения между двумя странами сложились дружеские, существует конструктивный политический диалог. В этом контексте председатель НС особо отметил укрепление межпарламентских связей и деятельность парламентских групп дружбы.
«Господин посол, Вы находитесь в Армении в очень тяжелое для нас время. Как Вы знаете, прошлой осенью Азербайджан при поддержке Турции и при участии наемников развязал войну против армян Нагорного Карабаха, совершал военные преступления, нанося удары по гражданскому населению, инфраструктуре и используя запрещенное оружие. И сейчас, несмотря на установление режима прекращения огня, Азербайджан продолжает нарушать нормы международного гуманитарного права, положения Женевской конвенции, не возвращая армянских военнопленных, возбуждая против них ложные уголовные дела. Мы рассчитываем, что все наши международные партнеры, руководствуясь гуманитарными устремлениями, немедленно поднимут свои голоса и вмешаются в этот вопрос», - подчеркнул Арарат Мирзоян.
По словам главы Парламента, Азербайджан продолжает вести свою антиармянскую политику и делает агрессивные антиармянские заявления и действия, что свидетельствует о том, что армяне Нагорного Карабаха никогда не смогут безопасно жить в этой стране. «Мы убеждены, что безопасность армянского населения Нагорного Карабаха может быть обеспечена только путем признания их права на самоопределение.
Мирзоян коснулся и вторжения азербайджанских войск на суверенную территорию Армении и заявлений многих стран, согласно которым территориальная целостность Армении не может быть поставлена под сомнение и азербайджанские войска должны немедленно выйти с нее.
Поблагодарив за прием, Мариано Вергара отметил, что Армения - важная для Аргентины страна, особенно с учетом наличия большой армянской общины. Посол подтвердил позицию Аргентины, что любой конфликт должен разрешаться исключительно дипломатическим путем. Необходимо соблюдать нормы международного гуманитарного права и положения соответствующей конвенции».
В завершение встречи посол передал Арарату Мирзояну послания от президента Аргентины и министра иностранных дел, посвященные 106-й годовщине Геноцида армян.