Բոլոր հնարավոր միջոցներով Հայաստանին ստիպում են Սյունիքի հարցում զիջումների գնալ․ Լաուրա Բաղդասարյան (տեսանյութ)
«Երեկվա բանակցությունները արդյունք չեն տվել, և վստահ եմ, որ չեն տալու։ Այդ զորամիավորումը հենց այնպես չի ելել, դա համարում են իրենց տարածքը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Լաուրա Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով Սև լճի հատվածում ադրբեջանցիների առաջխաղացմանը։
Փորձագետը վստահ է, որ ադրբեջանական զորամիավորումը ետ չի գնալու, քանի որ նրանք այդ հրահանգը չեն ստացել Իլհամ Ալիևից։ Եվ որ նրանք ոչ միայն փորձում են կահավորել այդ տեղանքը, այլև պնդում են, որ այն իրենց տարածքն է։ «Սարսափելին այն է, որ մենք դարձել ենք մի պետություն, որը ոչ միայն չի կարող տեղում կասեցնել այդ առաջխաղացումը, այլև դեռ 2-3 օր էլ սպասում ենք ՀԱՊԿ-ի խորհրդատվություններին՝ մեր հողում հանդուրժելով օտար բանակի ներկայությունը»,- ասում է նա։
Լ․ Բաղդասարյանը նաև գտնում է, որ Սյունիքը դեռ շատ երկար է լինելու նման լարված օրակարգում, քանի որ այն ճանապարհների բացման կենտրոնական խնդիրն է։ Իսկ Սյունիքով ճանապարհ բացելը ոչ թե Հայաստանի, այլ Ադբեջանի և Թուրքիայի թիվ մեկ շահն է։ Իսկ Ադրբեջանից առայժմ փորձագիտական մակարդակով հայտարարություններ են հնչում, որ, եթե Հայաստանը դիմադրի Սյունիքով միջանցք տալուն, իրենք էլ կփակեն Լանչինի միջանցքը։
Լ․ Բաղդասարյանը նաև գտնում է, որ Հայաստանը պետք է կասեցներ ադրբեջանցիների առաջխաղացումը․
«Ցանկացած պետություն, որի պետական սահմանը խախտվում է, պետք է միանգամից կասեցներ այդ առաջխաղացումը։ Պետք էր վերջնագիր ներկայացնել և անել այն ինչ պարտավոր էր անել ցանկացած երկրի սահմանապահ զորքը»։

Всеми возможными способами Армению заставляют пойти на уступки в вопросе Сюника: Лаура Багдасарян (видео)
«Вчерашние переговоры не дали результатов, уверена, что и не дадут. Это воинское подразделение пришло не просто так, они считают это своей территорией», - сказала в беседе с «А1+» руководитель исследовательского центра «Регион» Лаура Багдасарян, касаясь продвижения азербайджанцев на участке Чёрного озера.
Эксперт уверена, что азербайджанское подразделение не отступит, поскольку они не получали этой команды от Ильхама Алиева. И что они не только пытаются обустроить эту местность, но и утверждают, что это – их территория. «Ужасно то, что  мы превратились в государство, которое не только не может на месте пресечь это продвижение, но ещё 2-3 дня ждёт совещаний ОДКБ, терпя присутствие иностранной армии на наших землях», - говорит она.
Л. Багдасарян также считает, что Сюник ещё очень долго будет оставаться в подобной напряжённой повестке, поскольку он является центральной проблемой открытия границ. А открыть дорогу через Сюник – это интерес номер один не Армении, а Азербайджана и Турции. А из Азербайджана пока на экспертном уровне звучат заявления, что, если Армения будет препятствовать предоставлению коридора через Сюник, они перекроют Лачинский коридор.
Л. Багдасарян также считает, что Армения должна была пресечь продвижение азербайджанцев:
«Любое государство, государственная граница которого нарушается, должно сразу пресечь это продвижение. Нужно предъявить ультиматум и сделать всё то, что обязано было сделать пограничное войско любой страны».