Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությունը լուրջ վտանգ են ներկայացնում նաև ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար․ ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությունը Հայոց Ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդը ոգեկոչում է Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։ Հայոց ցեղասպանությունը հայ ժողովրդի և համաշխարհային պատմության ամենաողբերգական և արյունալի էջերից մեկն է:
1915-1923թթ. Թուրքիայի կողմից իրականացված այս զանգվածային հանցագործության հետևանքով ավելի քան 1.5 միլիոն հայ սրի մատնվեց, շուրջ երկու միլիոնը բռնատեղահանվեց: Հայ ժողովուրդը զրկվեց իր պատմական բնօրրանի և մշակութային ժառանգության մեծ մասից: Հայոց եղեռնը պատմության մեջ պետականորեն նախապես ծրագրված և հետևողականորեն իրականացված առաջին ցեղասպանությունն էր:
Հայերի ցեղասպանությանը հաջորդեց Թուրքիայի մյուս ժողովուրդների՝ հույների, եզդիների, քրդերի, ասորիների և այլ էթնիկ խմբերի ցեղասպանությունը, կոտորածը և տեղահանումը:
Ավելի քան մեկ դար առաջ հայ ժողովրդի դեմ իրագործված այդ ոճրագործության վերաբերյալ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքների և գնահատականների բացակայությունը հիմք ծառայեց հետագայում նմանատիպ հանցագործությունների կրկնության համար։ Երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում  հրեական Հոլոքոստը և նացիստների կողմից իրականացված սլավոնական ժողովուրդների, գնչուների ու այլ ազգերի ցեղասպանությունը դրա վառ վկայությունն են։
Թուրքիան ոչ միայն հրաժարվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, այլև հետևողականորեն խոչընդոտում է նաև այլ երկրներում դրա ճանաչմանն ուղղված գործընթացը։ Ավելին, այսօր էլ այդ երկրի ղեկավարությունը շարունակում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպան քաղաքականությունը, ինչի վառ օրինակ է Թուրքիայի ավելի քան ակտիվ մասնակցությունն Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի նախապատրաստմանը և բուն ռազմական գործողություններին, որոնք ուղեկցվել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությունը, նրանց պանթուրքական և ծավալապաշտական ծրագրերը լուրջ վտանգ են ներկայացնում ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ նաև ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար:
Մենք հետևողական ենք լինելու Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման, դատապարտման և պատմական արդարության վերականգնման գործում։

Преступная политика Турции и Азербайджана представляет серьёзную угрозу и для всего цивилизованного мира. МИД Арцаха
Поддержи А1+!24 апреля армянский народ поминает невинных жертв Геноцида, который стал одной из самых трагических и кровавых страниц истории армянского народа и мировой истории в целом. В результате массового преступления, совершенного Турцией в 1915-1923 гг., было убито более 1,5 миллиона армян, около 2 миллионов - депортировано. Армянский народ лишился большей части своей исторической родины и культурного наследия.
Геноцид армян является первым в истории геноцидом, заранее спланированным и последовательно реализованным на государственном уровне. За геноцидом армян последовали геноцид, резня и депортация греков, езидов, курдов, ассирийцев и проживающих в Турции других этнических групп. Отсутствие адекватной реакции и оценки международного сообщества учинённого более века назад геноцида против армянского народа послужило предпосылкой для повторения в дальнейшем подобных преступлений. Холокост евреев, геноцид славянских народов, цыган и других народностей, совершенных нацистами в ходе Второй мировой войны - яркое тому свидетельство.
По сей день Турция не только отказывается признавать Геноцид армян, но и последовательно препятствует процессу его признания в других странах. Более того, руководство этой страны продолжает свою геноцидальную политику в отношении армянского народа, ярким примером которой является активное участие Турции как в подготовке, так и в самих боевых действиях в ходе развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года войны против Арцаха, которая сопровождалась грубыми нарушениями международного гуманитарного права.
Преступная политика Турции и Азербайджана, их пантюркистские и экспансионистские планы представляют серьезную угрозу не только для региона Южного Кавказа, но и всего цивилизованного мира. Мы будем последовательны в деле международного признания, осуждения Геноцида армян и восстановления исторической справедливости.