Մեր պատկերացրած երկխոսությունը չի կարող լինել ուժի դիրքերից․ կարող է տեղի ունենալ միայն իրավահավասարության սկզբունքով․ վարչապետի ուղերձը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Այսօր, ինչպես և տասնամյակներ շարունակ, մենք ոգեկոչում ենք Հայոց Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակը։ Մենք մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցում միլիոն ու կես նահատակներին, ովքեր Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին դարձան Օսմանյան կայսրության իշխանությունների հանցավոր քաղաքականության զոհը։
106 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության երիտթուրքական կառավարության ձեռքերով և մտահղացմամբ իրականացվեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը։ Տեղի ունեցածն այն օրերին մեծ տերությունների կողմից որակվեց որպես մարդկության և մարդկային քաղաքակրթության դեմ ուղղված հանցագործություն։ Հազարամյակներ էլ անցնեն, մենք՝ հայերս, շարունակելու ենք հիշել և աշխարհին թույլ չենք տալու մոռանալ, որ 1915 թվականի ապրիլի 24-ին ձերբակալվեց և մահվան դատապարտվեց արևմտահայ մտավորականության սերուցքը։ Գլխատվեց ժողովրդի մտավոր, հոգևոր և մշակութային վերնախավը: Հայ ժողովուրդը զրկվեց իր բնօրրանում ապրելու իրավունքից։ Նա ենթարկվեց զանգվածային կոտորածների և դուրս շպրտվեց իր հայրենիքից՝ կրելով անմարդկային տառապանքներ և նախադեպը չունեցող ծավալի կորուստներ: Գնահատման ենթակա չէին և անվերականգնելի մեր ժողովրդի մշակութային և կրոնական ժառանգությանը հասցված վնասները։
Մեզ հետ միասին հայրենիքից զրկվեցին նաև պոնտոսցի հույները, ասորիներն ու եզդիները։ Հայերիս համար եղբայրական այդ ժողովուրդները ևս ենթարկվեցին բնաջնջման՝ զրկվելով իրենց հարազատ վայրերում ապրելու իրավունքից։
Ովքե՞ր էին այդ սարսափելի հանցագործությունների մեղավորները, ովքե՞ր էին դրա պատասխանատուները։ Պատասխանը միանշանակ է Օսմանյան կայսրության երիտթուրքական կառավարությունը՝ թուրքիզմի և պանթյուրքիզմի գաղափարախոսությամբ, որի առանցքային նպատակներից էր մոնոէթնիկ և ծավալապաշտական Թուրքիայի ստեղծումը, ինչն իր հերթին ծնել էր հայատյացության և ազգային ու կրոնական փոքրամասնություններից ազատվելու գաղափարը։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Գերմանիայի նացիստական կուսակցության ղեկավարմամբ իրականացվեց հրեա ժողովրդի ցեղասպանությունը։ Հոլոքոստի զոհ դարձավ վեց միլիոն հրեա: Պատերազմից հետո ոճրագործները կանգնեցին արդարադատության առջև և կրեցին արժանի պատիժ։ Դատապարտվեց նաև այն գաղափարախոսությունը, որով առաջնորդվում էին ցեղասպանները։ Նացիզմն արդարացիորեն դրոշմվեց որպես հանցավոր գաղափարախոսություն, և այսօր որևէ մեկն աշխարհում չի համարձակվում որևէ բան ասել ի պաշտպանություն դրա։
Պատմական հանգամանքների բերումով նույնը, սակայն, տեղի չունեցավ Հայոց ցեղասպանության պարագայում։ Նախ, անցած դարի առաջին կեսին դեռևս մշակված չէին արդարադատության այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք պատասխանատվության կկանչեին պետության կողմից կատարված նման ահռելի ոճրագործությունների համար։ Անգամ ցեղասպանություն եզրույթը գոյություն չուներ։
Ավելին, հայ ժողովուրդը զրկված էր իր դատը հետապնդելու հնարավորությունից։ Ցեղասպանությանը հաջորդած առաջին տասնամյակներին Սփյուռքի ձայնը դեռ բավականաչափ լսելի չէր. նա դեռ նոր էր ամոքում իր վերքերը և ոտքի կանգնեցնում ազգային կառույցները։ Իսկ Խորհրդային Հայաստանը մինչև Հայրենական մեծ պատերազմի ավարտը առհասարակ զրկված էր հարցին հետամուտ լինելու հնարավորությունից։
Հայկական Սփյուռքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը կարողացավ լսելի դարձնել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին հաջորդած տասնամյակներին։ Սակայն այդ ժամանակաշրջանում, երբ աշխարհը երկբևեռ էր, պանթյուրքիզմը համարվում էր պատմական անցյալ։ Հայոց ցեղասպանությունը և այն ծնած  գաղափարախոսությունը մնացին անպատիժ։ Իսկ անպատիժ մնացած հանցագործությունները և դրանց սնած գաղափարախոսություններն ունեն կրկնվելու և վերստին ի հայտ գալու սովորություն:
Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը, Արցախում հայ ժողովրդի բնաջնջմանն ուղղված ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան, Թուրքիայի ծավալապաշտական արտաքին քաղաքականությունը, Հայաստանի հանդեպ տարածքային նկրտումները ցեղասպան գաղափարախոսության վերածննդի վկայությունն են։ Հայատյացությունը պանթյուրքիզմի էության մեջ  է, իսկ դրա ամենազազրելի դրսևորումներն այսօր տեսնում ենք Ադրբեջանում՝ այդ երկրի իշխանությունների կատարմամբ։
Ո՞րը պետք է լինի մեր պատասխանն այդ նեոպանթյուրքիստական սպառնալիքին։ Միայն ու միայն ամուր, ժամանակակից և հզոր դաշնակիցներ ունեցող Հայաստանը, որը կառուցված կլինի ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության սկզբունքների վրա։ Միաժամանակ, անհերքելի է, որ միայն հանցագործության դատապարտումն է կասեցնում ապագայի նոր ոճրագործությունները, և մենք բարձր ենք գնահատում և կարևորում աշխարհի տարբեր երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Ասվածը, սակայն, որևէ կերպ չի կարելի մեկնաբանել որպես տարածաշրջանային երկխոսության ժխտում։ Մենք պատրաստ ենք դրան: Սակայն մեր պատկերացրած երկխոսությունը չի կարող լինել ուժի դիրքերից։ Այն կարող է տեղի ունենալ միայն իրավահավասարության սկզբունքով: Մենք երբևէ հարցականի տակ չենք դնի Հայոց ցեղասպանության եղելությունը, և թող որևէ մեկը չկարծի, որ որևէ հայ, Հայաստանի կամ Սփյուռքի որևէ քաղաքական հոսանք երբևէ կդավաճանի մեր անմեղ զոհերի հիշատակը և կդառնա Հայոց ցեղասպանության մեղսակից։ Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն է, որ պետք է կանգնեցնի նոր ոճրագործությունները:
Ապրիլի 24-ը մեր ազգի, մեր ժողովրդի անցյալի և ապագայի մասին մտորելու  ամենապարտադրող պահն է, ինքնաճանաչման, մեր ուժերի ու անելիքների գնահատման ամենապատեհ առիթը: Կարևորագույն հետևությունը, որ կարելի է անել դրանից, հետևյալն է. նախորդ դարասկզբին մեր ժողովրդի առջև ծառացած  մարտահրավերներն այսօր էլ գոյություն ունեն: Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը դրա վառ ապացույցն էր: Միայն առաջատար տնտեսություն, արդիական անվտանգային և քաղաքական համակարգ ունեցող Հայաստանը, որն իր շուրջը կհամախմբի ողջ հայությանը, կարող է  դիմակայել այդ մարտահրավերներին:

Диалог, который мы себе представляем, не может вестись с позиции силы, он может происходить только по принципу равноправия: послание премьер-министра
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян по случаю 106-й годовщины Геноцида армян обратился с посланием.
Сегодня, как и на протяжении десятилетий, мы поминаем невинных жертв Геноцида армян. Мы приносим дань памяти 1,5 миллионам мучеников, которые стали жертвами преступной политики Османской империи во время Первой мировой войны.
106 лет назад первый геноцид 20 века был осуществлен младотурецким правительством Османской империи. То, что произошло в те дни, великие державы квалифицировали как преступление против человечества, против человеческой цивилизации. И даже через тысячелетия, мы, армяне, будем помнить об этом, мы не позволим миру забыть, что 24 апреля 1915 года была арестована и приговорена к смертной казни вся элита западноармянской интеллигенции. Была обезглавлена интеллектуальная, духовная и культурная элита народа. Армянский народ лишился права жить в своей колыбели. Он подвергся массовым убийствам, был изгнан с родины, понес бесчеловечные и беспрецедентные потери. Ущерб, нанесенный культурному и религиозному наследию нашего народа, оценке не подлежит.
Вместе с нами своей родины лишились и понтийские греки, ассирийцы и езиды. Эти братские армянам народы также были уничтожены и лишены права жить на родине.
Кто же был виновен в тех ужасных преступлениях, кто ответственен за них? Ответ однозначен - младотурецкое правительство Османской империи со своей идеологией тюркизма и пантюркизма, одной из ключевых целей которой было создание моноэтнической, экспансионистской Турции, что, в свою очередь, породило идею арменофобии и освобождения от национальных и религиозных меньшинств.
Во время Второй мировой войны геноцид еврейского народа проводился под руководством нацистской партии Германии. Шесть миллионов евреев стали жертвами Холокоста. После войны виновные были привлечены к ответственности и понесли заслуженное наказание. Была осуждена и идеология, которой руководствовались убийцы. Нацизм справедливо был назван преступной идеологией, и сегодня никто в мире не решается что-либо сказать в его защиту.
Однако в силу исторических обстоятельств этого не произошло в случае Геноцида армян. В первой половине прошлого века еще не были разработаны механизмы правосудия, которые за такие чудовищные злодеяния привлекли бы это государство к ответственности. Не существовало и термина “геноцид”.
Более того, армянский народ был лишен возможности осуждения. В первые десятилетия после геноцида голос диаспоры не был слышимым. Диаспора залечивала свои раны, он возводила национальные структуры. А Советская Армения до окончания Великой Отечественной войны  полностью лишена была возможности заниматься этим вопросом.
Армянская диаспора смогла заявить о признании Геноцида армян в последующие после Второй мировой войны десятилетия. Однако в то время, когда мир был биполярным, пантюркизм считался историческим прошлым. Геноцид армян, идеология, породившая его, остались безнаказанным. Преступления, которые остаются безнаказанными, идеологии, которые их подпитывают, имеют привычку повторяться и появляться вновь.
Вторая карабахская война, азербайджано-турецкая агрессия, направленная на уничтожение армянского народа в Арцахе, амбициозная внешняя политика Турции, территориальные устремления в отношении Армении - свидетельства возрождения идеологии геноцида. Арменофобия составляет суть пантюркизма, и сегодня его самые отвратительные проявления мы видим в Азербайджане, осуществляемые властями этой страны.
Каким должен быть наш ответ на эту неопантюркскую угрозу? Только сильная, современная Армения с сильными союзниками, которая будет построена на принципах демократии и верховенства закона. В то же время, нельзя отрицать, что только осуждение преступления остановит новые преступления в будущем.
Однако это не следует интерпретировать как отказ от регионального диалога. Мы к этому готовы. Однако диалог, который мы себе представляем, не может вестись с позиции силы. Это может происходить только по принципу равноправия. Мы никогда не будем сомневаться в существовании Геноцида армян, пусть никто не думает, что какое-либо армянское, армянское или диаспорское политическое течение предаст память наших невинных жертв и станет соучастником Геноцида армян. Именно признание и осуждение геноцида должно положить конец новым злодеяниям.
24 апреля - день, наиболее обязывающий к размышлениям о прошлом и будущем нашей нации, нашего народа, день самопознания, оценки своих сильных сторон и своих действий. Важнейший вывод, который можно сделать из этого заключается в следующем. Вызовы, с которыми столкнулся наш народ в начале прошлого века, существуют и сегодня. Вторая карабахская война - яркое тому подтверждение. Этим вызовам сможет противостоять Армения, которая имеет передовую экономику, современную систему безопасности и сильную политическую систему, и которая объединит вокруг себя всех армян».