Մեր պայքարն արդարացված է, որովհետև անգամ շուրջ մեկ դար անց, ցավոք, չեն փոխվել պանթյուրքական նկրտումները․ Արարատ Միրզոյան
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի ուղերձը․
Այսօր ողջ հայ ժողովուրդը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Մարդկության պատմության այս ամենազարհուրելի ոճրագործությունից 106 տարի անց հարկ է արձանագրել, որ այն պայքարը, որ միասնական ճակատով մղում է հայ ժողովուրդը արդար է և արդարացված։
Արդար է, որովհետև յուրաքանչյուր չճանաչված և չպատժված ոճրագործություն պարարտ հող է ստեղծում դրա կրկնության համար։ Մեկդարյա պատմությունը ցույց տվեց, որ, ցավոք, ցեղասպանությունները և ցեղասպան գործողությունները, կրկնվեցին նաև աշխարհի այլ հատվածներում։
Ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների դեմ այս պայքարը, որ մենք որպես պետություն և ժողովուրդ մղում ենք, ըստ էության ոչ միայն կամ ոչ այնքան մեզ համար է, այլ հանուն աշխարհի մյուս բոլոր ազգերի և ժողովուրդների, որպեսզի նրանք չանցնեն նույնպիսի արհավիրքի միջով, ինչ նախորդ դարասկզբին վերապրեց հայ ժողովուրդը։
Մեր պայքարն արդարացված է, որովհետև անգամ շուրջ մեկ դար անց, ցավոք, չեն փոխվել պանթյուրքական նկրտումներն ու ձգտումները, որոնց հետ հայ ժողովրդի բնակությունն իր բնօրրանում անհամատեղելի է։ Դրա վառ ապացույցն էր նաև ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան Արցախի նկատմամբ, որը կենսական սպառնալիք էր ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ։
Մենք, որպես պետականություն, որի մասին երազում էին նախորդ դարասկզբին մեր պապերը և որը մենք վերականգնեցինք արդեն դարի ավարտին, այսօր պիտի զարգացնենք մեր անվտանգային համակարգն ու միջավայրը, իսկ մեր հարևանները, ի վերջո, պիտի հասկանան, որ մենք մեր հայրենիքից որևէ տեղ չենք պատրաստվում հեռանալ։ Հավատացած եմ, որ համահայկական ողջ ներուժը կենտրոնանալու է ի փառս Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի։

Наша борьба оправдана, потому что даже спустя век, к сожалению, не изменились пантюркистские устремления: Арарат Мирзоян
Спикер Национального собрания Армении Арарат Мирзоян по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян обратился с посланием.
«Сегодня весь армянский народ чтит память жертв Геноцида армян. Спустя 106 лет после этого самого ужасного в истории человечества преступления, необходимо признать, что борьба, которую армянский народ ведет единым фронтом, является справедливой и оправданной.
Она справедлива, потому что каждое непризнанное и безнаказанное преступление создает благодатную почву для его повторения. Вековая история показала, что, к сожалению, геноцид и акты геноцида повторялись и в других местах мира. Эта борьба против геноцида и преступлений против человечности, которую мы как государство и нация, ведем не только ради нас, но и ради всех других наций и народов мира, чтобы им не пришлось через такое же бедствие, которое в начале прошлого века пережили армяне.
Наша борьба оправдана, потому что, даже по прошествии почти столетия, к сожалению, пантюркистские устремления и стремления, с которыми несовместимо проживание армянского народа на его земле, не изменились. Доказательством этого стала азербайджано-турецкая агрессия против Арцаха, представлявшая жизненную угрозу для всего армянского народа.
Мы, как государство, о котором наши предки мечтали в начале прошлого века и которое мы восстановили в конце века, сегодня должны развивать нашу систему безопасности и окружающую среду. Наши соседи, наконец, должны понять, что мы не собираемся покидать свою родину. Я верю, что всеармянский потенциал будет сконцентрирован во славу Республики Армения и армянского народа».