Տիգրան Ավինյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
Ողջունելով դեսպանին՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել ԱՄՆ կառավարության ցուցաբերած ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ու իրականացվող բարեփոխումներին: Տիգրան Ավինյանը հատկապես առանձնացրել է «USAID»-ի հետ միասին կատարվող աշխատանքը՝ այն որակելով որպես երկկողմ համագործակցության լավագույն փորձերից մեկը: Խոսքն ավելի քան 60 ծրագրի իրականացման մասին է՝ ծառայությունների մատուցման, թվայնացման և այլ ուղղություններով:
Երկկողմ համագործակցության օրակարգի շրջանակներում կողմերը կարևորել են Հայաստանում հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքը: Փոխվարչապետն այս բարեփոխումը անվանել է անկյունաքարային՝ ընդգծելով, որ այն կապահովի պետական կառավարման համակարգի արդյունավետ գործունեությունն ու թափանցիկությունը: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև պետական և համայնքային ծառայությունների թվայնացման ընթացիկ վիճակին ու արձանագրված արդյունքներին: Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ աշխատանքները գտնվում են ակտիվ փուլում և մինչև տարեվերջ առարկայական արդյունքներ են ակնկալվում:
Ներկայացնելով կառավարության առաջնահերթությունները թվայնացման ոլորտում՝ փոխվարչապետն առանձնացրել է պետական և համայնքային ծառայությունների, պետական մարմինների ընթացիկ աշխատանքների, արդարադատության բնագավառի, կառավարության էլեկտրոնային գործիքների և տվյալների միասնական բազայի ստեղծման հարցերը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաև էներգետիկ անվտանգության ու վերականգնվող էներգիայի բնագավառներում համագործակցության հեռանկարները: Փոխվարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի հետաքրքրությունը կլիմայի փոփոխության մարտահրավերին արձագանքելու և դրան դիմակայելու արդյունավետ մեխանիզմների մշակման հարցում: Անդրադարձ է կատարվել «պարտք՝ կլիմայի դիմաց» նորարարական ֆինանսական փոխանակման մեխանիզմի գործարկման հնարավորություններին:
Նկատի ունենալով Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը՝ փոխվարչապետը շեշտել է միջազգային հանրության կողմից Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման անհրաժեշտությունը: Նա միաժամանակ ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն այս հարցում էական նշանակություն ունի՝ հույս հայտնելով, որ նախագահ Ջո Բայդենը հստակորեն կարտահայտի իր՝ դեռևս նախընտրական փուլում բարձրաձայնած դիրքորոշումը:

Тигран Авинян принял посла США
Приветствуя посла, вице-премьер высоко оценил финансовое и техническое содействие правительства США экономическому развитию Армении и проводимым реформам. Тигран Авинян особо выделил работу, проделанную совместно с USAID, назвав ее одной из лучших попыток двустороннего сотрудничества. Речь идет о реализации более 60 программ в сфере услуг, цифровизации и в других сферах.
В рамках повестки дня двустороннего сотрудничества стороны обсудили процесс реформ государственного управления в Армении. Вице-премьер назвал эти реформы краеугольным камнем, подчеркнув, что они обеспечат эффективное функционирование и прозрачность системы государственного управления. В этом контексте также упоминалось текущее состояние цифровизации государственных и общественных услуг и зарегистрированные результаты. Тигран Авинян отметил, что работы находятся в активной стадии, до конца года ожидаются ощутимые результаты. Представляя приоритеты правительства в области цифровизации, вице-премьер выделил вопросы создания единой базы данных государственно-общественных услуг, текущей работы государственных органов, юстиции и электронных инструментов правительства.
В ходе встречи также были обсуждены перспективы сотрудничества в области энергетической безопасности и возобновляемых источников энергии. Вице-премьер представил заинтересованность Армении в разработке эффективных механизмов реагирования на вызовы изменения климата. Обсуждалась возможность запуска инновационного механизма финансового обмена «долга на климат».
В преддверии 106-ой годовщины Геноцида армян, вице-премьер подчеркнул необходимость признания и осуждения геноцида со стороны международного сообщества. При этом он подчеркнул, что позиция США в этом вопросе очень важна, выразив надежду, что президент Джо Байден подтвердит свою позицию, которая была озвучена в предвыборный период.