Կաթողիկոսն ընդունել է Ավստրիա բուժման մեկնող զինվորականներին
Ապրիլի 16-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալեց արցախյան երկրորդ պատերազմում տարբեր աստիճանների վիրավորումներ ստացած հինգ զինվորականների, որոնք առաջիկա օրերին կմեկնեն Ավստրիա` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Կենտրոնական Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակության նախաձեռնությամբ ու աջակցությամբ ստանալու անհրաժեշտ հետագա բժշկական օգնությունը և վերջույթների պրոթեզավորումը: Ծրագրի առաջին փուլում բուժում կստանան հինգ զինվորականներ։
Հանդիպումը սկսվեց Տերունական աղոթքով, այնուհետև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն, բ․գ․դ․, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը Նորին Սրբությանը ներկայացրեց բուժման մեկնող զինվորականներին՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստանի տարբեր բուժհաստատություններում արվել է առավելագույնը հայրենյաց պաշտպանների կյանքը փրկելու համար։ Պարոն Չարչյանը հաստատեց նաև, որ վիրավորումներ ստացած հայորդիները կարիք ունեն լրացուցիչ բուժման, որպեսզի նրանց ապաքինումը լինի առավել արդյունավետ ու ամբողջական։ Այս առիթով պարոն Չարչյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Կենտրոնական Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակությանը հայ համայնքի ջանքերով և միջեկեղեցական կառույցների օժանդակությամբ հայորդիների հետագա բուժումը Վիեննայի լավագույն բուժհիմնարկներում կազմակերպելու գործում։
Իր հայրական օրհնությունը փոխանցելով քաջարի զինվորականներին՝ Ամենայն Հայոց Հայրապետն իր գնահատանքը բերեց նրանց՝ հայրենիքին մատուցած անձնվեր ծառայության և պատերազմի օրերին դրսևորած հերոսական ոգու և դիմակայության համար։ Նորին Սրբությունը փաստեց, որ հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր զավակ երախտապարտ է  և ըստ ամենայնի արժևորում է նրանց՝ ի սեր հայրենիքի դրսևորած անձնազոհ քաջագործությունները։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հաստատեց նաև, որ Հայ Եկեղեցին անցնող տարիներին իր աջակցությունը ցուցաբերել է նախկինում վիրավորում ստացած հայրենյաց պաշտպաններին՝ ջանալով նպաստել նրանց բնականոն կյանքի վերականգնմանը։
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետը տեղեկացրեց, որ Մայր Աթոռը իր աշխարհասփյուռ թեմերի ու համայնքների միջոցով ամեն ջանք ի գործ պիտի դնի՝ շարունակելու ըստ անհրաժեշտության կազմակերպել տարբեր վիրավորումներ ստացած զինվորականների բուժումն արտերկրի բուժհաստատություններում։ Նորին Սրբության ցանկությունն էր, որ լրացուցիչ բուժումը օգնի հայորդիներին՝ հաղթահարելու առկա խնդիրները և ապաքինվելով վերադառնալու ազգին և հայրենքին իրենց ծառայությանը:
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը «Պահպանիչ» աղոթքով օրհնեց զինվորականներին՝ մաղթելով բարի ապաքինում և շութափույթ վերադարձ հայրենիք:

16 апреля Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине пятерых военнослужащих, раненых во время второй Арцахской войны, которые в ближайшие дни отправятся на лечение в Австрию. На первом этапе программы лечение пройдут пять военнослужащих.
Встреча началась с молитвы “Отче наш”, после которой исполнительный директор Медицинского центра “Измирлян” Первопрестольного Святого Эчмиадзина профессор Армен Чарчян представил Его Святейшеству воинов, отправляющихся на лечение. Армен Чарчян подтвердил, что парни нуждаются в дополнительном лечении, чтобы их выздоровление было эффективным и полным. Г-н Чарчян выразил благодарность Первопрестольному Святому Эчмиадзину, Папской Делегации Центральной Европы за организацию усилиями армянской общины и при содействии межцерковных структур дальнейшего лечения парней в лучших медицинских учреждениях Вены.
Передав свое Патриаршье благословение отважным воинам, Католикос всех армян похвалил их за самоотверженное служение Родине и за героический дух, проявленный во время войны. Его Святейшество заявил, что весь армянский народ признателен им и ценит их самоотверженные жертвы во имя любви к Родине. Католикос Всех Армян подтвердил, что Армянская Церковь последние годы оказывала помощь раненым патриотам - защитникам Родины, пытаясь вернуть их к нормальной жизни.
Его Святейшество сообщил, что Первопрестол через свои епархии и общины по всему миру приложит все усилия для продолжения организации лечения раненых военнослужащих в зарубежных медицинских учреждениях. Его Святейшество пожелал, чтобы дополнительное лечение помогло парням преодолеть существующие проблемы, выздороветь, вернуться к своему служению народу и Родине.
В конце встречи Католикос Всех Армян благословил ребят, пожелав им скорейшего выздоровления и возвращения на родину.