Արսեն Թորոսյանը և ՉԺՀ դեսպանը քննարկել են ՀՀ և ՉԺՀ կառավարությունների փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը և ընդգծել դրանց նոր ազդակ հաղորդելու անհրաժեշտությունը:
Արսեն Թորոսյանը բարձր է գնահատել Չինաստանի կառավարության կողմից մինչ այժմ Հայաստանին տարբեր ոլորտներում ցուցաբերված օժանդակությունը, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների զարգացման, կրթության, առողջապահության ոլորտներում: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է չինական կողմի հետո փոխգործակցության շարունակական զարգացմամբ և կարևորել չինական բիզնեսի՝ հայաստանյան շուկայում ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ աշխատանքների ակտիվացումը:
Դեսպան Յոնգը գոհունակություն է հայտնել երկկողմ համագործակցությունից՝ հավելելով, որ ՉԺՀ կառավարությունը ևս շահարգիգռ է Հայաստանի հետ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունների ընդլայնմամբ: Դեսպանը որպես հայ և չին ժողովուրդների կապերի ամրապնդման գրավական ընդգծել է Երևանում չինական դպրոցի բացման փաստը, ինչը, նրա խոսքով, նպաստում է մեր երկրում չիներենի տարածմանը, կրթության ոլորտում կապերի հետագա ընդլայնմանը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև պետական կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման, ապրանքաշրջանառության աճի, ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման, զբոսաշրջային հոսքերի ակտիվացման հնարավորություններին:

Арсен Торосян и посол КНР обсудили перспективы развития сотрудничества между правительствами Армении и Китая
Руководитель аппарата премьер-министра Арсен Торосян провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом Китайской Народной Республики в Республике Армения Фан Юном.
Собеседники отметили важность постоянного развития армяно-китайских дружественных отношений и подчеркнули необходимость придать им новый импульс.
Арсен Торосян высоко оценил предоставленную Армении помощь правительства Китая в различных отраслях, в том числе в сферах развития инфраструктуры, образования и здравоохранения. Руководитель аппарата премьер-министра отметил, что правительство Армении заинтересовано в дальнейшем развитии сотрудничества с китайской стороной, и подчеркнул важность активизации работ по расширению присутствия китайского бизнеса на армянском рынке.
Посол Юн выразил удовлетворение двусторонним сотрудничеством, добавив, что правительство Китая также заинтересовано в расширении отношений с Арменией в различных сферах. Посол подчеркнул факт открытия китайской школы в Ереване как гарантию укрепления связей между армянским и китайским народами, что, по его словам, способствует распространению китайского языка в нашей стране и дальнейшему расширению связей в сфере образования.
Стороны также коснулись возможностей обмена опытом в сфере государственного управления, роста товарооборота, реализации инфраструктурных проектов, активизации туристических потоков.