ՀՀ նախագահը չի ստորագրել վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափերը բարձրացնող օրենքը և դիմել է ՍԴ
Ազգային ժողովի ընդունած՝ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը ՀՀ նախագահի աշխատակազմն Ազգային ժողովից ստացել է 2021 թվականի մարտի 26-ին: Օրենքով նախատեսվում է էականորեն բարձրացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված դրամական փոխհատուցման չափերը: Ընդ որում, փոփոխությունը կիրառելի է նաև զանգվածային լրատվամիջոցների նկատմամբ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության նախագահն օրենքը քննարկել է լրագրողական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ, լսել նրանց նկատառումներն ու դիտարկումները, կարծիքներն ու մտահոգություններն առ այն, որ լրատվական և լրատվամիջոցների գործունեության ոլորտներին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունները քննարկվում և ընդունվում են առանց մասնագիտական հանրության կարծիքն ու առաջարկությունները հաշվի առնելու: Դիտարկվել են նաև միջազգային իրավապաշտպան կառույցների կողմից արտահայտված մտահոգությունները:
Հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորում է խոսքի և կարծիքի ազատությունը և մտահոգ է, որ, մի կողմից, նախատեսվող փոփոխություններով ոլորտում որևէ համակարգային խնդիր չի լուծվում, իսկ մյուս կողմից՝ առաջարկվող կարգավորումները կարող են էական վնաս հասցնել խոսքի և արտահայտվելու ազատությանը, զգալիորեն սահմանափակել լրագրողի ազատությունը և լրատվամիջոցի՝ օբյեկտիվ քննադատելու, իրադարձություններն ու երևույթները, այդ թվում՝ պաշտոնյաների, հասարակական-քաղաքական գործիչների գործունեությունն անկաշկանդ լուսաբանելու հնարավորությունը։
Ժողովրդավարական հասարակությունում «հանրային հսկիչի» դեր կատարող զանգվածային լրատվության միջոցների՝ արտահայտվելու ազատությունը, ինչպես նաև հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ կարծիքները համարվում են առավել պաշտպանված կատեգորիա:
Հայաստանի Հանրապետությունում կարծիքի արտահայտման ազատությունը երաշխավորված է Սահմանադրության 42-րդ հոդվածով: Յուրաքանչյուր անձի կողմից իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքն ամրագրված է նաև մի շարք միջազգային փաստաթղթերում: Վիրավորանքն ու զրպարտությունն, անկասկած, անթույլատրելի են, անընդունելի և դատապարտելի:
Միևնույն ժամանակ, իրավական աղբյուրների վերլուծությունը թույլ է տալիս եզրահանգել, որ ժողովրդավարական հասարակությունում կարծիքի արտահայտման ազատության ցանկացած սահմանափակում (ներառյալ՝ օրենքով նախատեսված փոխհատուցման չափը) պետք է լինի հիմնավորված և համաչափ, փոխհատուցումը պետք է լինի երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին համահունչ, իսկ փոխհատուցման կիրառումը չպետք է բացասական ազդեցություն ունենա խոսքի ազատության և հանրային հարցերի քննարկման վրա՝ պատասխանողի համար ստեղծելով անհամաչափ ծանր նյութական բեռ, որը կարող է նույնիսկ վճռորոշ ազդեցություն ունենալ վերջինիս գործունեության համար: Օրենքն առերևույթ խնդրահարույց է սահմանադրականության տեսանկյունից:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը և դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու հարցով:

Президент Армении не подписал закон о повышении компенсаций за оскорбление и клевету и направил в КС
Принятый Национальным собранием Закон о внесении изменений в Гражданский кодекс Республики Армения в Аппарат президента Республики Армения из Национального собрания поступил 26 марта 2021 года. Закон предусматривает значительное увеличение размера денежной компенсации за нанесение оскорблений и  за клевету. Притом, это изменение касается и СМИ.
Президент обсудил закон с руководителями ряда журналистских организаций, выслушал их соображения, мнения и опасения по поводу законодательных инициатив в сфере СМИ. Они касались того, что законодательные инициативы, касающиеся СМИ и сфер деятельности СМИ обсуждаются и принимаются без учета мнения и предложений профессионального сообщества. Были учтены и опасения, выраженные международными правозащитными организациями.
Президент республики придает большую важность свободе слова и мнений. Его беспокоит, что планируемые изменения в сфере не решают никаких системных проблем. И вместе с тем, предлагаемые регулирования могут нанести существенный вред свободе слова и выражения мнений, существенно ограничить свободу журналистов и возможность СМИ объективной критики, беспрепятственного освещения событий и явлений, в том числе и деятельности чиновников и общественно-политических деятелей.
Свобода выражения мнений средствами массовой информации, исполняющих роль общественного контролера в демократическом обществе, а также мнений по вопросам, представляющим общественный интерес, считается наиболее защищенной категорией.
Свобода выражения мнения в Республике Армения гарантируется статьей 42 Конституции. Право каждого человека свободно выражать свое мнение закреплено в ряде международных договоров. Оскорбление и клевета, несомненно, недопустимы. Они заслуживают осуждения.
В то же время анализ правовых источников показывает, что любое ограничение свободы выражения мнения в демократическом обществе (включая размер компенсации, предусмотренной законом) должно быть обоснованным, соразмерным, в соответствии с социально-экономическим положением жителей этой страны. Применение компенсации не должно оказывать негативного влияния на обсуждение вопросов свободы слова и общественных вопросов, создавая непропорционально тяжелое материальное бремя для респондентов, которое может возыметь решающее влияние на деятельность последнего. Этот закон крайне проблематичен с конституционной точки зрения.
Принимая во внимание все вышеизложенное, президент республики не подписал закон, принятый Национальным собранием, и обратился в Конституционный суд для определения соответствия закона Конституции.