Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել լրագրողական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել լրագրողական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության (ՀԿ) նախագահ Շուշան Դոյդոյանը, «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Նունե Սարգսյանը, «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե» ՀԿ-ի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը և իրավաբան Դավիթ Ասատրյանը:
Անդրադարձ է կատարվել Ազգային ժողովի ընդունած և Հանրապետության նախագահի ստորագրմանը ներկայացված՝ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքին:
Նշված օրենսդրական փոփոխություններն Ազգայի ժողովի կողմից ընդունվելուց հետո վերոնշյալ և լրագրողական մի շարք այլ կազմակերպություններ հանդես էին եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ նոր փոփոխություններով էական վնաս կհասցվի խոսքի ազատությանն ու կսահմանափակվի լրատվամիջոցների՝ օբյեկտիվ քննադատելու հնարավորությունը։
Հանրապետության նախագահի հետ հանդիպմանը լրագրողական կազմակերպությունների ղեկավարները ներկայացրել են օրենսդրական փոփոխությունների հետ կապված իրենց մտահոգությունները՝ նշելով, որ հիշյալ օրենքը հակասություններ ունի ինչպես ազգային օրենսդրության, այնպես էլ միջազգային իրավական ակտերի հետ, և ընդգծելով, որ նախատեսվող փոփոխություններով ոլորտում որևէ համակարգային խնդիր չի լուծվում:
Նրանք նաև մտահոգություն են հայտնել, որ ոլորտին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունները քննարկվում և ընդունվում են՝ առանց մասնագիտական հանրության կարծիքին ու առաջարկություններին ծանոթանալու, առավել ևս՝ հաշվի առնելու:

Армен Саркисян встретился с руководителями ряда журналистских организаций (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с руководителями ряда журналистских организаций.
Во встрече приняли участие председатель общественной организации «Центр свободы информации» Шушан Дойдоян, исполнительный директор ОО «Центр Медиа инициатив» Нуне Саргсян, председатель ОО «Комитет по защите свободы слова» Ашот Меликян и юрист Давид Асатрян.
Стороны коснулись принятого Национальным собранием и представленного на подпись президента Закона «О внесении изменений в Гражданский кодекс Республики Армения».
После принятия Национальным собранием указанных законодательных изменений ряд вышеуказанных и журналистских организаций выступили с заявлением, отметив, что новыми изменениями будет нанесен существенный ущерб свободе слова и будет ограничена возможность объективной критики СМИ.
На встрече с президентом республики руководители журналистских организаций представили свои беспокойства в связи с законодательными изменениями, отметив, что упомянутый закон имеет противоречия как с национальным законодательством, так и с международными правовыми актами, и подчеркнув, что предусмотренными изменениями в сфере не будет решена какая-либо системная проблема.
Они также выразили обеспокоенность тем, что законодательные инициативы, касающиеся сферы, обсуждаются и принимаются без выслушивания мнений и предложений профессионального сообщества, и тем паче, не учитывая их.