Այսօր իրարամերժ զգացմունքները ծանրացել են մեր հոգիներում․ Արայիկ Հարությունյանի շնորհավորական ուղերձը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի՛ հերոս հայուհիներ,
Թանկագի՛ն մայրեր, քույրեր, տատիկներ, կանայք ու դուստրեր,
Սովորաբար այս օրը մենք ձեզ ենք հղում շնորհավորանքի ու երախտագիտության անկեղծ ու ջերմ խոսքեր, մաղթում, որ լինեք միշտ առողջ, ուրախ ու երջանիկ, որ խաղաղություն տիրի ձեր օջախներում և հայրենիքում։
Սակայն, այսօր իրարամերժ զգացմունքները ծանրացել են մեր հոգիներում մի կողմից՝  անասելի ցավն ու կսկիծը, տառապանքն ու դառնությունը, որ հնարավոր չէ մեղմել ոչ մի խոսքով, իսկ մյուս կողմից՝ նոր ուժ գտնելու և վերապրելու հրամայականը, որ ծառացած է բոլորիս առջև։
Այսօր ես նախևառաջ գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն մայրերի, քույրերի, կանանց ու դուստրերի առջև, ում մերձավորները նահատակվել են հանուն հայրենիքի պաշտպանության, նրանց, ովքեր դեռ սպասում են իրենց հարազատներին՝ հոգու խորքում փայփայելով հույսի շողը, որ նորից կտեսնեն ու կգրկեն իրենց սիրելիներին։  Թող իրականություն  դառնան ձեր նվիրական երազանքները, և թող այլևս արհավիրքները շրջանցեն ձեզ՝ ձեր կյանքի ճանապարհին։
Սիրելի՛ կանայք՝ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում,
Հայ կինը միշտ աչքի է ընկել իր տոկունությամբ, իմաստնությամբ, անմնացորդ ու անձնազոհ նվիրվածությամբ։ Իմ մաղթանքն է, որ ձեր տված սերն ու ջերմությունը, հոգատարությունն ու բարությունը վերադարձվեն ձեզ բազմակի անգամ։ Աստված պահապան լինի ձեզ և ձեր ընտանիքներին»։

Сегодня наши души отягчают противоречивые чувства: поздравительное послание Араика Арутюняна
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил поздравительное послание по случаю Дня материнства и красоты.
«Дорогие матери, сестры, бабушки, жены и дочери!
Обычно в этот день мы посылаем Вам искренние и теплые слова поздравления и благодарности, желаем Вам всегда быть здоровыми, счастливыми и счастливыми, чтобы в Ваших домах и на Родине царил мир.
Однако сегодня наши души отягчают противоречивые чувства. С одной стороны, невыразимая боль и горе, страдание и горечь, которые не могут быть облегчены лишь одним словом, с другой - необходимость обрести новые силы, выжить, с которыми сталкивается каждый из нас.
Сегодня я склоняю голову перед всеми матерями, сестрами, женами и дочерями, родные которых погибли за защиту Родины, перед теми, кто еще ждет своих родных, лелея в душе надежду, что еще увидят и обнимут своих любимых. Пусть сбудутся Ваши заветные мечты, пусть на жизненном пути Вас обходят все другие бедствия.
Дорогие женщины Арцаха, Армении и диаспоры!
Армянская женщина всегда отличалась стойкостью, мудростью, непоколебимой и самоотверженной преданностью. Желаю, чтобы Ваша любовь и тепло, забота и доброта вернулись к Вам сторицей! Да хранит Вас Бог, да хранит Бог Ваши семьи».