Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի. ՄԻՊ
1) Սյունիքի կամ Գեղարքունիքի գյուղերի հարևանությամբ, Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները Խորհրդային Հայաստանի կամ Ադրբեջանի սահմաններով` 1970-ական, 1980-ական, 1940-ական թվականների (լինի, օրինակ, 1975-1976 թթ., 1985թ., 1942թ.) կամ այլ քարտեզներով և GPS-ի տվյալներով հիմնավորել չի կարելի:
Որպես ինքնիշխան պետություններ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիա կամ դելիմիտացիա երբեք տեղի չի ունեցել և առավել ևս միջազգային որևէ փաստաթուղթ դրա վերաբերյալ չի ստորագրվել:
2) Խորհրդային միությունում տեղի ունեցածը եղել է ոչ թե  երկու ինքնիշխան պետությունների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանների որոշում, այլ մեկ ինքնիշխան պետության՝ ԽՍՀՄ-ի ներսում երկու սուբյեկտների միջև սահմանների վարչական բնույթի բաժանում: Խորհրդային քարտեզները միայն այդ մասին են:
Ի դեպ, ինչու՞ 1920-ական թթ. քարտեզները սահմանների այս օրերի գործընթացի հետ կապված չեն վկայակոչվում:
3)  ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացը վարչատարածքային բաժանման հետ կապել չի կարելի: Այդ երևույթները միանգամայն տարբեր են:
4) ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացում Հայաստանի առաջին հանրապետության սահմաններն ու քարտեզներն անտեսվել չեն կարող: Սա պահանջում ՀՀ քաղաքացիների, ՀՀ բնակչության իրավունքների իրական երաշխավորման հրամայականը:
5) Ադրբեջանական այսօրվա տեղակայումներն ընթացել են միջազգային, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պահանջների կոպիտ ու զանգվածային խախտումներով, պատերազմի և ուժի իրական սպառնալիքի ներքո և ադրբեջանական բացահայտ ցեղասպան քաղաքականության պայմաններում:
6) Պետական սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը կամ առաջացնել պետության քաղաքացու իրավունքների և օրինական շահերի, այդ թվում՝ կյանքի ու ֆիզիկական անվտանգության, երեխաների անվտանգ ապրելու, սեփական հողը մշակելու, ջրային պաշարներից, արոտավայրերից ու խոտհարքներից լիարժեք օգտվելու և այլ իրավունքներ:
Այս կետերը ՀՀ քաղաքացիների, սահմանային բնակիչների իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորող հիմնական գործոններից են:

Размещение азербайджанцев на дорогах Сюника нельзя обосновывать прежними границами и данными GPS: Омбудсмен
Защитник прав человека Армении Арман Татоян распространил заявление, отметив, что нельзя размещение азербайджанцев на дорогах Сюника обосновывать границами Советской Армении или Советского Азербайджана или по данным GPS.
«1) Размещение азербайджанцев на дорогах по соседству с селами Сюника или Гегаркуника, нельзя обосновывать границами Советской Армении или Советского Азербайджана 1970-х, 1980-х, 1940-х гг.  или другими картами и данными GPS.
Между Арменией и Азербайджаном, как между суверенными государствами,  никогда не было демаркации или делимитации, и тем более в связи с этим не было подписано какого-либо международного документа.
2) Проведенное в Советском Союзе разделение было не определением государственных границ между двумя суверенными государствами - Арменией и Азербайджаном, а разделением административного характера границ между двумя субъектами внутри одного суверенного государства - СССР.
Кстати, а почему сейчас не ссылаются на карты границ 1920-х годов?
3) Процесс определения государственных границ нельзя связывать с административно-территориальным делением.
4) В процессе определения государственных границ Республики Армения не могут быть проигнорированы и границы и карты Первой Республики Армения. Это требование реального гарантирования прав граждан и населения Республики Армения.
5) Нынешнее размещение азербайджанские прошло под реальной угрозой войны и применения силы и в условиях открытой геноцидальной политики Азербайджана, с грубыми и массовыми нарушениями международных требований, в том числе и прав человека.
6) Процесс определения государственных границ не может нарушать нормальную жизнь пограничных жителей, права и законные интересы гражданина государства, в том числе их жизнь и физическую безопасность, безопасную жизнь их детей, использование своей земли, полноценное пользование водными ресурсами и пастбищами и другие их права.
Эти пункты являются основными факторами, гарантирующими права и нормальную жизнь граждан Армении, жителей приграничных районов”.