ԱՀ նախագահը և ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել են հակամարտության լուծման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներքո (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրայիկ Հարությունյանը Երևանում հանդիպել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 25-ին Երևանում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանին:
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է տեղում միջազգային մասնագիտացված կառույցների անխոչընդոտ ներգրավվածությունը:
Հրատապ հասցեագրում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում նախագահ Հարությունյանը և ԱԳ նախարար Այվազյանը մտքեր են փոխանակել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ՝ անընդունելի գնահատելով Ադրբեջանի կողմից այդ խնդրի անհարկի քաղաքականացումը:
Ընդգծվել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական քաղաքական լուծման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։ Այդ առնչությամբ շեշտվել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքների ճանաչման անկյունաքարային դերը հակամարտության արդարացի լուծման համատեքստում:

Была подчеркнута необходимость окончательного политического решения азербайджано-карабахского конфликта под эгидой Минской группы ОБСЕ (видео)
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 25 марта встретился в Ереване с министром иностранных дел Республики Армения Ара Айвазяном.
На встрече были обсуждены шаги, предпринятые для решения гуманитарных, социально-экономических проблем, возникших в Арцахе в результате турецко-азербайджанской агрессии. В этом контексте двусторонне была подчеркнута важность беспрепятственного участия специализированных международных организаций на местах.
В контексте насущных гуманитарных вопросов президент Арутюнян и министр иностранных дел Айвазян обменялись мнениями о мерах, принимаемых для репатриации армянских военнопленных и гражданских заложников, оценив как неприемлемую неуместную политизацию Азербайджаном вопроса.
Была подчеркнута необходимость окончательного политического решения азербайджано-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этой связи была подчеркнута краеугольная роль самоопределения и признания прав безопасности народа Арцаха в контексте справедливого урегулирования конфликта.