Այվազյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմում Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածության վրա (տեսանյութ)
Մարտի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպում ունեցավ Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբի հետ։
Ողջունելով իրաքյան պատվիրակությանը՝ նախարար Այվազյանը գոհունակություն հայտնեց հայ-իրաքյան դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ։
Զրուցակիցներն ընդգծեցին Հայաստանի և Իրաքի միջև ռազմական և անվտանգային երկխոսության խորացման կարևորությունը՝ երկուստեք համոզմունք հայտնելով, որ նշված ոլորտներում սերտ համագործակցությունը դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ապահովման գործում։
Նախարարներն անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի։ Նախարար Այվազյանն իր զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմում Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածության վրա՝ մտահոգություն հայտնելով վերջինիս կողմից հակամարտության գոտում օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների տեղակայման առնչությամբ։ Այս համատեքստում ընդգծվեց հնարավոր ձևաչափերում ահաբեկչության դեմ պայքարում երկու երկրների միջև սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը։

Айвазян обратил внимание своего собеседника на непосредственное участие Турции в войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха (видео)
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 25 марта встретился с министром обороны Республики Ирак Джумаа Инадом Саадуном Хаттабом.
Министр Айвазян выразил удовлетворение высоким уровнем двусторонних отношений, основанных на многовековой армяно-иракской дружбе.
Собеседники подчеркнули важность углубления диалога по вопросам военной безопасности между Арменией и Ираком, выразив обоюдную убежденность в том, что тесное сотрудничество в указанной сфере окажет положительное влияние на обеспечение региональной стабильности и мира.
Министры затронули широкий круг вопросов региональной безопасности. Министр Айвазян обратил внимание своего собеседника на непосредственное участие Турции в войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха, выразив обеспокоенность в связи с размещением иностранных вооруженных террористов и наемников в зоне конфликта. В этом контексте была подчеркнута необходимость тесного сотрудничества между двумя странами в борьбе с терроризмом в возможных форматах.