մարզահամալիր-1600-800
Կառավարության որոշմամբ՝ «Արթուր Ալեքսանյանի անվան հունահռոմեական ըմբշամարտի մանկապատանեկան դպրոց» նոր սպորտային համալիրի կառուցման համար հատկացվել է 500 մլն ՀՀ դրամ:
Որոշումն ընդունվել է գործադիրի մարտի 25-ի նիստում` Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2021 թվականի բյուջետային տնտեսումների վերաբաշխմամբ:
ՀՀ Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում իր տեսակով առանձնահատուկ մարզական համալիրն ունենալու է մանկապատանեկան սպորտի զարգացման բոլոր պայմանները` մրցումների և մարզումների մեծ դահլիճներ՝ նախատեսված  ըմբշամարտի,  ծանրամարտի և մարմնամարզության պարապմունքների համար, մարզադաշտեր, այդ թվում՝ ֆուտբոլի դաշտ, վազքուղի, լողավազան, հյուրանոցային հատված, որտեղ կտեղավորվեն հյուրընկալվող մարզիկները, ժամանցի սրահ և այլ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ:
Համալիրն իր հագեցվածությամբ եզակի է լինելու ոչ միայն Գյումրի քաղաքի, այլև ամբողջ Հայաստանի համար:
Ընդհանուր առմամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2021 թվականի բյուջեով նախատեսված ծրագրերի վերաբաշխման միջոցով` տնտեսումների հաշվին  1 մլրդ 77 մլն դրամ է հատկացվել 2020 թվականին սկսված մարզական, կրթական և մշակութային հաստատությունների շենքերի և շինությունների կապիտալ վերանորոգման ու նախագծային աշխատանքները շարունակելու համար: Հատկացման շրջանակում մասնավորապես կիրականացվեն Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան ծանրամարտի մարզադահլիճի նախագծման, Մնջախաղի պետական թատրոնի վերակառուցման, Հայաստանի պատմության թանգարանի օդափոխության համակարգի ներդրման և այլ աշխատանքներ:

մարզահամալիր-1600-800
Решением правительства на строительство нового спортивного комплекса “Детско-юношеская школа греко-римской борьбы Артура Алексаняна” выделено 500 млн драмов.
Решение было принято на заседании правительства 25 марта путем перераспределения бюджетных средств министерства образования, науки, культуры и спорта на 2021 год.
В спортивном комплексе Гюмри будут созданы все условия для развития детского и юношеского спорта: большие залы соревнований и тренировок, предназначенные для занятий по борьбе, тяжелой атлетике и гимнастике, стадионы, в том числе и футбольное поле, беговые дорожки, бассейн, гостиничный сектор, где будут проживать приезжающие спортсмены, зал игр и другие необходимые инфраструктуры.
Комплекс по своей насыщенности будет уникален не только в пределах города Гюмри, но и всей Армении.
В целом, посредством перераспределения средств на программы, предусмотренные бюджетом 2021 года министерства образования, науки, культуры и спорта, за счет экономии было выделено 1 млрд 77 млн драмов для продолжения начатых в 2020 году  ремонтных и проектных работ зданий и строений спортивных, образовательных и культурных учреждений. В этих рамках, в частности, будут осуществлены работы по проектированию спортзала имени Симона Мартиросяна, реконструкции Государственного театра пантомимы, внедрению системы вентиляции музея истории Армении и другие работы.