Առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ՀՀ-ում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առնվազն 20,000 նոր մասնագետների կարիք կլինի․ նախարար
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է․
«Առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առնվազն 20,000 նոր մասնագետների կարիք կլինի։
Ինչպես գիտեք 2018 և 2019 թ. ոլորտի աճը կազմել է ավելի քան 30%, իսկ 2020 թ., ճգնաժամի պայմաններում՝ ավելի քան 20%։
Կանխատեսման հիմքում դրված է այն ենթադրությունը, որ ոլորտի աճն առաջիկա տարիներին կկազմի առնվազն 20%, իսկ աշխատատեղերի աճը՝ 15% (հաշվի է առնվել աշխատավարձերի հնարավոր աճը):
Այս թվերին նայելով ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ ոգևորել և կոչ անել մեր քաղաքացիներին ընտրել կրթության հատկապես բնագիտական ուղղությունները, իսկ մասնագետներին՝ ստանալ հավելյալ գիտելիքներ տեխնոլոգիական ոլորտում՝ մասնակցելով

В ближайшие 5 лет в сфере высоких технологий в РА потребуется как минимум 20000 новых специалистов: министр
В ближайшие 5 лет в Армении в области высоких технологий потребуется не менее 20 000 новых специалистов. Об этом на своей странице в Facebook заявил министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян.
“Как вам известно, рост сферы в 2018-1919 гг. превысил 30%, в 2020 году, в период кризиса превысил 20%. Прогноз основан на предположении, что рост отрасли в ближайшие годы составит не менее 20%, а рост рабочих мест - 15% (с учетом возможного повышения заработной платы). Рассматривая эти показатели, я хотел бы еще раз призвать наших граждан выбирать именно естественные науки, а остальных специалистов - получать дополнительные знания в области технологий, участвуя в программах Министерства высоких технологий и в других образовательных и тренинговых проектах”, - написал министр.