Երբ ադրբեջանցիներն Աղավնոյից 15 կմ էին հեռու, Լաչինում տեսել եմ սելֆի անող ՀՀ նախարարի․ Թ․ Հակոբյան (տեսանյութ)
Լրագրող, «Անի» կենտրոնի հիմնադիր Թաթուլ Հակոբյանը գտնում է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատկերացնում էր Ղարաբաղյան հակամարտության կամ պատերազմի աղետը, բայց չէր ուզում «այդ թուղթն ինքը ստորագրել», այդ պատճառով էլ նա 2013թ․ նախաձեռնեց սահմանադրական փոփոխությունները, որպեսզի կարգավորման կամ 5+2 տարածքները Ադրբեջանին վերադարձնելու պատասխանատվությունը ոչ թե ինքը միայնակ, այլև ողջ կառավարությունն ու խորհրդարանը կրեր։
«Դուք պատկերացնո՞ւմ եք՝ հայ ժողովուրդը տարել է հաղթանակ, 100 տարի անց ազատագրել է տարածքներ, ու հանկարծ մեկը գալիս է ու այդ տարածքները հենց այնպես հետ է տալիս։ Դա անեծք է։ Եվ ինչո՞ւ պիտի մի մարդ դա անի։ Հիմա այդ անեծքն այս իշխանությունների վրա է, որովհետև այս իշխանությունները պարտվեցին։ Եվ այս առումով ավելի համարձակ էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Նա ուզում էր ցույց տալ, թե սա է չարյած փոքրագույնը, և եթե մենք սա չընդունենք, հանդիպելու ենք մի մեծ ողբերգության, ինչին հանդիպեցինք»,- ասում է վերլուծաբանը։
Թ․ Հակոբյանը նաև ասում է, թե հնարավոր չէր պատերազմից խուսափել, բայց բանակցությունների միջոցով հնարավոր էր այն ավելի հետաձգել։ Մինչդեռ գործող իշխանություններն իրենց հռետորաբանությամբ տապալեցին բանակցությունները և ամեն ինչ արեցին, որ Ադրբեջանն այն շուտ սկսի։
«Այս իշխանությունների ամեն մի օրը աղետ է հայ ժողովրդի համար, այս իշխանությունները պետք է հնարավորինս շուտ հեռանան»,- հավելում է նա։
Անդրադառնալով պատերազմում պարտվելու պատճառներին՝ Թ․ Հակոբյանը դրանցից մեկն էլ համարում է անպատրաստ լինելն ու իրավիճակը ճիշտ չգնահատելը․
«Երբ մեր հրետանին դիրքավորվել էր Աղավնոյում, իսկ դա նշանակում է, որ 15 կմ այն կողմ Ադրբեջանի զորքերն են, ես Լաչինում տեսել եմ ՀՀ նախարարի, որը սելֆի էր անում»,- հիշում է նա։

Когда азербайджанцы были в 15 км от Агавно, я видел в Лачине министра РА, делающего селфи: Т. Акопян (видео)
Журналист, основатель центра «Ани» Татул Акопян считает, что третий президент РА Серж Саркисян представлял катастрофу карабахского конфликта или войны, но не хотел «сам подписывать эту бумагу», поэтому он в 2013г. инициировал конституционные изменения, чтобы ответственность за урегулирование или возврат Азербайджану 5+2 районов он нёс не в одиночку, а вместе со всем правительством и парламентом.
«Представляете, армянский народ одержал победу, спустя 100 лет освободил территории, и вдруг кто-то приходит и просто так отдаёт эти территории. Это – проклятье. И почему это должен сделать один человек? Сейчас это проклятье на этих властях, потому что эти власти потерпели поражение. И в этом плане смелее был Левон Тер-Петросян. Он хотел показать, что это – наименьшее из зол, и, если мы этого не примем, мы столкнёмся с большой трагедией, что и произошло», - говорит аналитик.
Т. Акопян также говорит, что невозможно было избежать войны, но посредством переговоров можно было её отсрочить. Между тем действующие власти своей риторикой провалили переговоры и сделали всё, чтобы Азербайджан начал её скоро.
«Каждый день этих властей – катастрофа для армянского народа, эти власти должны как можно скорее уйти», - добавляет он.
Обратившись к причинам поражения в войне, Т. Акопян одной из них считает неготовность и неправильная оценка ситуации:
«Когда наша артиллерия разместилась в Агавно, а это значит, что в 15 км азербайджанские войска, я видел в Лачине министра РА, делающего селфи», - вспоминает он.