Սեյրան Օհանյանը դեռ գտնվում է հիվանդանոցում․ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով նիստը հետաձգվեց (տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր), դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, կրկին մեկ շաբաթով հետաձգեց սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով նիստը։ Այդ մասին հայտնում են Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից։
Դատավոր Դանիբեկյանը տեղեկացրեց, որ մարտի 15-ին դատարան է ստացվել պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանի դիմումն այն մասին, որ իր պաշտպանյալը դեռևս գտնվում է հիվանդանոցում և չի կարող մասնակցել այսօրվա նիստին։
Նիստին ներկա չի եղել նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Պաշտպան Արամ Վարդևանյանը պարզաբանեց, որ տեղեկանալով ՍԵյրան Օհանյանի՝ դեռևս հիվանդանոցում լինելու մասին և հաշվի առնելով, որ դատավարության մասնակիցներից մեկի բացակայության պայմաններում լսումները չեն կարող կայանալ, խորհուրդ է տվել Ռոբերտ Քոչարյանին այս նիստին չներկայանալ։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակելուց առաջ Վարդևանյանը դատավորին խնդրեց հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ հաջորդ երեքշաբթի՝ մարտի 23-ին, ժամը 11։00-ին Սահմանադրական դատարանը գրավոր քննելու է Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումների հիման վրա ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը։ Սակայն Դանիբեկյանը գտավ, որ այդ հանգամանքը չի կարող խոչընդոտել իր աշխատանքին և հաջորդ դատական նիստը նշանակեց մարտի 23-ին, ժամը 13։00-ին։

Сейран Оганян все еще находится в больнице: Заседание по делу Кочаряна и остальных вновь отложено (видео)
Поддержи А1+!Суд общей юрисдикции Еревана (резиденция Шенгавита) под председательством судьи Анны Данибекян вновь на неделю отложил заседание по делу о предполагаемом свержении конституционного строя, связанного с экс-президентом Армении Робертом Кочаряном и бывшими должностными лицами.
Судья Данибекян сообщила, что 15 марта в суд поступило заявление защитника бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна Карена Межлумяна о том, что его подзащитный пока находится в больнице и не может принять участие в заседании 16 марта.
“На заседании не присутствовал и второй президент Армении Роберт Кочарян. Адвокат Кочаряна А. Вардеванян пояснил, что узнав о том, что Сейран Оганян еще находится в больнице, и, учитывая, что в условиях отсутствия одного из участников судебного процесса слушания не могут состояться, он посоветовал Роберту Кочаряну не явиться на заседание. До назначения следующего судебного заседания Вардеванян попросил судью учесть то обстоятельство, что в следующий вторник, 23 марта в 11: 00 Конституционный суд на основании обращений Роберта Кочаряна и суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, письменно будет рассматривать вопрос соответствия Конституции статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения”. Это сообщение адвокатской команды второго президента Роберта Кочаряна.
Данибекян сообщила, что это обстоятельство не может препятствовать работе суда, и следующее судебное заседание было назначено на 13: 00 23 марта.