Նախագահը չի ստորագրելու Արտակ Դավթյանի նշանակման հրամանագրի նախագիծը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկության վերաբերյալ
Հանրապետության նախագահը 2021թ մարտի 11-ին իր առարկություններով վերադարձրել է Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկությունը և կից հրամանագրի նախագիծը: Նույն օրը ստացվել են վարչապետի հիմնավորումերը նախագահի առարկությունների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը չի ստորագրելու հրամանագրի նախագիծը և չի դիմելու Սահմանադրական դատարան:
Հիշեցնում ենք, որ 2021 թվականի մարտի 10-ին Հանրապետության նախագահն արդեն իսկ դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի վերաբերելի դրույթների՝ Սահմանադրության որոշ հոդվածներին համապատասխանության հարցը որոշելու խնդրանքով:
Սահմանադրական դատարանի կողմից որոշման կայացումը և հնարավոր միջոցների ձեռնարկումը կարող են էական ազդեցություն ունենալ գլխավոր շտաբի պետին ազատելու և նշանակելու իրավական կարգավորումների վրա:

Президент не подпишет проект указа о назначении Артака Давтяна
Президент Республики Армении 11 марта 2021 года вернул со своими возражениями предложение премьер-министра и приложенный к нему проект указа о назначении Артака Давтяна начальником Генерального штаба Вооруженных сил. В тот же день были получены аргументы премьер-министра по возражениям президента.
Президент не подпишет указ о назначении и не обратится в Конституционный суд.
«Напоминаем, что 10 марта 2021 года президент Республики представил обращение в Конституционный суд с просьбой решить вопрос соответствия Конституции закона «О военной службе и статусе военнослужащего» от 15 ноября 2017 г.
Решение Конституционного суда и принятие возможных мер может оказать существенное влияние на правовые механизмы увольнения и назначения начальника Генштаба», - говорится в сообщении аппарата президента.