Վազգեն Մանուկյանի առաջադրումը նախապես մեզ հետ չի համաձայնեցվել․ Աննա Կոստանյան (տեսանյութ)
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանն անցած երկու օրերին Տավուշի մարզում էր և չի լսել, որ ադրբեջանցիները ռուս խաղաղապահների հետ միասին Ազատամուտ գյուղում սահմանազատում իրականացնեն։ Բայց նա նկատել է, որ «Գուգլի» քարտեզի համաձայն այդ և Տավուշի այլ գյուղերի որոշ հատվածներ անցել են Ադրբեջանի կողմը։
«Բայց պարզ չէ, այդպիսի պաշտոնական գործընթաց կա՞, թ՞ե ոչ։ Ես երեկ եմ վերադարձել և պատրաստվում եմ կառավարությանը պաշտոնական հարցում ուղարկել՝ պահանջելով ներկայացնե տեղեկատվություն՝ կա՞ նման գործընթաց, թե՞ ոչ»,- ասում է պատգամավորը։
Պատգամավորն անցած շաբաթ խորհրդարանում հայտարարեց, թե պետք է ուշադրություն դարձնել 1921թ․ մարտի 16-ին Մոսկվայում ստորագրված ռուս-թուրքական՝ Լենին-Քեմալ պայմանագրին։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում էլ հավելեց, թե քանի որ առաջիկայում լրանում է այդ պայմանագրի 100 ամյակը, և դա խորհրդանշական օր է, լավ կլինի, որ Ազգային ժողովը հայտարարությամբ հանդես գա․
«Սրանք ՀՀ համար ցավալի և ճակատագրական ելք ունեցող պայմանագրեր են»,- ասում է նա։
Անդրադառնալով արտախորհրդարանական ընդդիմության՝ մասնավորապես «Հայրենիքի փրկության շարժմանը»՝ Ա․Կոստանյանն ասաց, որ նրանց չեն միացել, քանի որ հեռանկարային պլան չեն առաջարկում։
«Չէի վախենա ասել, որ մի փոքր ավելի ծայրահեղական են։ Իշխանությունը փոխելու սահմանադրական ճանապարհով տարբերակը կարծես թե մի կողմ է դրվում»,- հավելեց նա։
Նա նաև հիշեց, որ ամիսներ առաջ երբ 17 կուսակցությունների հետ քննարկում էին պայքարի ուղիները, վարչապետի պաշտոնում Վազգեն Մանուկյանի թեկնածության առաջադրումը նախապես իրենց հետ չի համաձայնեցվել։

Выдвижение Вазгена Манукяна не было согласовано с нами заранее: Анна Костанян (видео)
Поддержи А1+!Депутат от фракции «Светлая Армения» Анна Костанян в предыдущие два дня находилась в Тавушской области и не слышала, чтобы азербайджанцы вместе с российскими миротворцами проводили разграничение в селе Азатамут. Но заметила, что согласно карте «Гугла», некоторые участки этого и других сёл Тавуша перешли к азербайджанской стороне.
«Однако неясно, есть такой официальный процесс или нет? Я вчера вернулась и собираюсь направить официальный запрос правительству, требуя представить информацию, есть подобный процесс или нет?» - говорит депутат.
Депутат на прошлой неделе заявила в парламенте, что нужно обратить внимание на подписанный в Москве 16-го марта 1921г. российско-турецкий договор Ленин-Кемаль. В беседе с «А1+» она добавила, что поскольку в скором времени исполняется 100-летие этого договора, и это символический день, будет хорошо, чтобы Национальное собрание выступило с заявлением:
«Это болезненные и имеющие судьбоносное значение для РА договора», - говорит она.
Обратившись к внепарламентской оппозиции, в частности, к движению «За спасение Отечества», А. Костанян сказала, что они не присоединились к ним, поскольку не предлагают перспективных планов.
«Не побоюсь сказать, что они немного более радикальны. Вариант смены власти конституционным путём похоже откладывается в сторону», - добавила она.
Она также вспомнила, что несколько месяцев назад, когда с 17 партиями они обсуждали пути борьбы, выдвижение кандидатуры Вазгена Манукяна на должность премьер-министра не согласовывалось с ними заранее.