«Ա1+»-ի հայտարարությունը
Այս հայտարարությունը չէր լինի, երբ ամբողջ խմբագրությունով մի քանի անգամ չլսեինք լրատվամիջոցներից մեկով տարածված տեսանյութը։ Փորձում էինք համոզվել՝ սխալ ենք ընկալում, թե պետք է հավատանք մեր ականջներին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած հանրահավաքի մասնակիցների շրջանում հարցում անող՝ տվյալ լրատվամիջոցի լրագրողը ներկայանում էր «Ա1+»-ից, ընդ որում այսպիսի բառերով՝ «Ա1+»-ն է, եղբայր, հոպար, ինչը խախտում է մեր լրատվամիջոցի որդեգրած էթիկայի կանոնները։
Զարմանքը, նաեւ վրդովմունքը, մեծ էր, բայց որոշեցինք սոցիալական ցանցերում հայտարությունների փոխարեն առաջինը դիմել տվյալ լրատվամիջոցի խմբագրին։
Մենք չենք հրապարակում լրատվամիջոցի կամ լրագրողի անունը, քանի որ խմբագիրը, ներողություն խնդրելով, հեռացրեց տեսանյութը։ Ըստ նրա՝ լրագրողը ստիպված է եղել չներկայանալ տվյալ լրատվամիջոցից, քանի որ հայտնի չէր տվյալ պահին ինչպիսին կարող էր լինել իր հարցերից զայրացած՝ Փաշինյանին սատարողների արձագանքը։
Այս լրատվամիջոցը չի թաքցնում Նիկոլ Փաշինյանին եւ գործող իշխանություններին ընդդիմադիր լինելը։
Հաշվի առնելով երկրում առկա լարվածությունը, երկու ճակատների՝ տարբեր լրատվամիջոցների լրագրողների հանդեպ հաճախ անբարյացակամ վերաբերմունքը, «մերոնքական եւ ոչմերոնքական» բաժանումը` գուցեեւ հասկանալի լիներ լրագրողի կոնկրետ տվյալ պահին պահվածքը, բայց կա այլ խնդիր։
Որեւէ մեկը կարո՞ղ է չափել, թե տվյալ լրագրողը ինչ կարծիք եւ վերաբերմունք է ստեղծել մի լրատվամիջոցի հանդեպ, որն ինքը չի ներկայացնում։
«Ա1+»-ն իր անունը եւ հեղինակությունը ձեռք է բերել 30 տարվա աշխատանքի արդյունքում․ յուրաքանչյուր աշխատակցի համար կարեւոր է չվնասել այդ հեղինակությունը։
«Ա1+»-ի լրագրողները պարտավորված են հարգալից վերաբերմունք դրսեւորել զրուցակցի հանդեպ՝ անկախ նրանից իշխանություն է, թե ընդդիմություն, բարձրաստիճան պաշտոնյա, թե սովորական քաղաքացի։
«Ա1+»-ը Հայաստանի լրատվամիջոցների եւ լրագրողների էթիկական սկզբունքների կանոնագիրը ստորագրած ԶԼՄ-ների ցանկում է․ սա շատ լավ հասկանում են աշխատակիցները եւ խստորեն հետեւում են այդ նորմերին։
Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ «Ա1+»-ի լրագրողները սեփական մեկնաբանություններում զերծ են մնում վիրավորանքներից, որակումներից, պիտակավորումներից:
«Ա1+»-ը չի արտահայտում որեւէ խմբի տեսակետը. բաց է անխտիր բոլոր քաղաքական ուժերի եւ հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների առջեւ՝ իրենց տեսակետներն արտահայտելու համար, եթե դրանք չեն պարունակում որեւէ մեկի հասցեին անձնական, ռասայական վիրավորանք:
Ի դեպ, հնարավոր է այս անգամ էլ հայտարարություն չանեինք, քանի որ նախկինում էլի եղել են դեպքեր, երբ լարված իրավիճակներում՝ ցույցերի, հանրահավաքների ժամանակ այլ լրատվամիջոցի օպերատորը զայրացած քաղաքացիներին ներկայացել է «Ա1+»-ից, որպեսզի հերթական անգամ չլսի «եթե ցույց չեք տալու, ինչու եք նկարում» կամ «նկարում, այլ բան եք ցույց տալիս» արտահայտությունները, բայց այս դեպքում, ինչպես նկատում եք, խոսքը լրագրողի մասին է, որը թյուրիմացության մեջ է գցում եւ հարցեր ուղղում շարքային քաղաքացիներին։
Բացի այդ, ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, ինչ-որ անհայտ մեկը հանդես էր եկել իբրեւ «Ա1+»-ի աշխատակից, քաղաքացու վստահությունը չարաշահելով՝ պարտքով գումար վերցրել․ գործը ոստիկանությունում է։
«Ա1+»-ը խնդրում եւ պահանջում է իր գործընկերներից՝ անկախ հանգամանքներից զերծ մնալ մեր լրատվամիջոցի անունն օգտագործելով զրուցակցի վստահությունը չարաշահելուց։
Իսկ մեր հանրությանը հորդորում ենք անպայման պահանջել լրատվամիջոցի ներկայացուցչի քարտը` բեյջը։ Կասկածի կամ ցանկացած հարցի դեպքում զանգահարեք մեզ՝ +37410 585427 հեռախոսահամարով, գրեք մեր սոցիալական ցանցերին եւ էլեկտրոնային հասցեին՝ [email protected]ին։
Սիրելի հեռուստադիտող, սիրելի ընթերցող, եւս մեկ անգամ ընդգծում ենք՝ ձեր հավատարամությունն ու վստահությունն են խթանում մեր աշխատանքը, պարտադրում ոսկե կանոնը՝ ներկայացնել անաչառ եւ օբյեկտիվ լրատվություն՝ անկախ մեր տրամադրությանը, եղանակին եւ քաղաքական զարգացումներին։

Этого заявления не было бы, если бы всей редакцией несколько раз мы не видели бы распространённый по одному из СМИ видеоматериал. Мы пытались убедиться: воспринимаем неверно или должны поверить собственным ушам.
Журналист из данного СМИ, проводя опрос среди участников созванного премьер-министром Николом Пашиняном митинга, представлялся журналистом «А1+», причём такими словами: это «А1+», брат, дядь, что нарушает правила этики, принятые в нашем СМИ.
Удивление, а также возмущение было велико, но мы решили вместо того, чтобы делать заявления в соцсетях, первым делом обратиться к редактору данного СМИ.
Мы не публикуем название СМИ или имя журналиста, поскольку редактор, принеся извинения, удалил видеоматериал. По его словам, журналист был вынужден не представляться от данного СМИ, поскольку было неизвестно, в данный момент, какова могла быть реакция сторонников Пашиняна, разъярённых от его вопросов.
Это СМИ не скрывает свою оппозиционность Николу Пашиняну и действующим властям.
Учитывая напряжённость в стране, часто недоброжелательное отношение двух фронтов к журналистам различных СМИ, разделение на «наших и не наших», поведение журналиста на данный момент можно было понять, но есть и другая проблема.
Может ли кто-либо измерить, какое мнение и отношение данный журналист создал по отношению к нашему СМИ, которое он не представляет.
«А1+» приобрел имя и авторитет в результате 30-летней работы; для каждого сотрудника важно не навредить этому авторитету.
Журналисты «А1+» обязаны проявить уважительное отношение к собеседнику, независимо от того, представляет ли он власть или оппозицию, является высокопоставленным чиновником или простым гражданином.
«А1+» в списке СМИ, подписавших Кодекс этических норм СМИ и журналистов Армении; это прекрасно понимают сотрудники и строго следуют этим нормам.
Излишне напоминать, что журналисты «А1+» воздерживаются в своих комментариях от оскорблений, оценок, навешивания ярлыков.
«А1+» не выражает точку зрения какой-либо группы, открыт перед всеми без исключения политическими силами и представителями общественного сектора, для выражения их точек зрения, если они не содержат личного, расового оскорбления в чей-либо адрес.
Кстати, возможно, и на этот раз мы не сделали бы заявления, поскольку и ранее были случаи, когда в напряжённых ситуациях – во время демонстраций, митингов оператор другого СМИ представлялся разъярённым гражданам оператором «А1+», чтобы в очередной раз не услышать выражений «если не будете показывать, зачем снимаете» или «снимаете, а показываете другое», но в этом случае, как видите, речь идёт о журналисте, который вводит в заблуждение и задаёт вопросы рядовым гражданам.
Кроме того, всего несколько месяцев назад какой-то незнакомец представился сотрудником «А1+», злоупотребив доверием гражданина, взял деньги в долг, дело находится в полиции.
«А1+» просит и требует от своих коллег, вне зависимости от обстоятельств, избегать злоупотребления доверием нашего собеседника, пользуясь именем нашего СМИ.
А общественность призываем обязательно требовать карту представителя СМИ – бейдж. В случае сомнений или при возникновении любых вопросов позвоните нам по номеру +37410 585427, напишите нам по соцсетям или по адресу электронной почты: [email protected].
Дорогие телезрители, дорогие читатели, ещё раз подчеркиваем: ваша верность и доверие стимулируют нашу работу, заставляют придерживаться золотого правила – беспристрастная и объективная журналистика, вне зависимости от нашего настроения, погоды и политических событий.